Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Ben Meleğim' Diyerek İnsanları Dolandıranlar mı Daha Tuhaf, Yoksa Onlara İnananlar mı?

-
Abone ol

Türkiye'de dolandırıcılık son yıllarda en revaçtaki para kazanma yöntemlerinden biri haline geldi. Üstelik dolandırabilmek için Sherlock gibi düşünmeye de gerek yok.

199 TL'ye iPhone alabileceğini zannedip eline 1 adet hıyar tutuşturulan insanlardan "ben meleğim" diyene parasını veren insanlara... Yurdum insanı ne yazık ki kandırılmaya çok müsait. 😔

Parayı şuraya, buraya bırak deme yöntemi artık şaşırtmıyor. Dolandırıcılar baktı ki halkımız her şeye inanıyor, bu kez işin içine melekleri de kattılar.

Böylece, dolandırıcılık konusu iyice fantastiğe bağlamış oldu.

Show TV'nin haberine göre; melek olduğunu söyleyen birine inanıp onu içeri alan kadın, engelli çocuğu için biriktirdiği paraları kaptırdı. İzleyelim:

Özetle; aile, 7 yaşındaki engelli kızları için yıllarca para biriktiriyor. Bir gün tanımadıkları biri çıkıp geliyor ve "ben meleğim" deyip paraları götürüyor.

Yani ne diyelim, akıl alacak gibi değil. 😔

Yeniden görüyoruz ki insanların dini duygularını sömürerek yaptıramayacağınız bir şey yok. 😕

Melek olduğunu iddia eden kadının her dediğine harfi harfine uyup, saçma hareketleri yaparken acaba aklından ne geçiyordu? 😔

Artık buna saflık mı dersiniz, yoksa başka bir şey mi bilemiyoruz.

Hayır yani, zihninde canlandırdığın melek figürü o kadın mıydı? Melek dediğin havalı bir giriş yapar en azından. 😕

Hem Victoria's Secret meleği gibi olsa neyse, o zaman evi-arabayı üstüne yaparsın. 😁

Bunun bir de Azrail versiyonu var. Azrail olduğunu söyleyip parasını isteyen dolandıcıya neyi var ne yoksa veren bir veteriner.

Olay şu şekilde gelişiyor: Siyah giyimli dolandırıcı, bir veterinerin kapısını çalar. Dolandırıcı, kendisini Azrail olarak tanıtarak, "Günahın çok, kefaretini öde. Ondan sonra canını alacağım. Az sonra binaya biri girecek. Parayı ona ver." der.

O esnada dolandırıcının ortağı da binaya girer. İkili oyundan habersiz kadın, "Bu adam Azrail olduğunu söylüyor." diyerek yardım ister.

Ortak, "Hangi adam? Burada bir tek sen ve ben varız." yanıtını verir. Ölüm korkusuna kapılan kadın, tüm parasıyla ziynet eşyalarını dolandırıcılara teslim eder. 😕

Azrail bile ek işe başlamışsa biz napalım! 😔

Bu zamanda meleklere bile güvenmeyeceksin. 😕

Melek de bir şey mi? Peygamber soyundan geldiğini söyleyerek dolandıranı da var.

1049 aileyi, peygamber soyundan geldiklerini söyleyerek paralarını alıp kayıplara karışmışlar.

Konut mağduru bir kadından dinliyoruz: Bizi, "Biz peygamber soyundan kişileriz. Bizden ev alan cennetten ev almış sayılır. Ev alırsanız hacca gitmiş kadar olursunuz." gibi cümlelerle ev almaya ikna ettiler. 😕

Adem ve Havva'nın soyundan geldiğini söylesen yine para verecek olanlar var bu ülkede. 😔

Adem ve Havva'nın soyundan geldiğini söylesen yine para verecek olanlar var bu ülkede. 😔
Adem ve Havva'nın soyundan geldiğini söylesen yine para verecek olanlar var bu ülkede. 😔

-Adem ve Havva'nın soyundan geliyorum. + Aa, çok ilginçmiş. Hemen yastık altındaki altınlarımı vereyim.

Melek, peygamber diyen olur da Allah diyen olmaz mı hiç? "Ben Allah'ım" deyip yurdum insanını dolandıranı bile var.

Fantastik olay şöyle: Bir esnaf(zengin bir esnaf), dükkanına gelen dilenciye para verir. Aynı dilenci bir süre sonra tekrar gelerek, kendisinin Hz. İsa olduğunu söyler ve esnaftan para ister.

Dolandırıcı, güvenini kazandıktan sonra esnaftan bir miktar para alır. Önce dilenci olduğunu, sonra Hz. İsa olduğunu söyleyen dolandırıcı daha sonra, Hz. İbrahim, Hz. Muhammed ve Veysel Karani olarak tanıttığı diğer dolandırıcılarla tanıştırır. (Peygamberler adamın ayağına gelmiş, işe bak.) 😁

Son olarak, beraberinde getirdiği diğer dolandırıcının ise Allah olduğunu söyler. (Ne mübarek adammışsın be esnaf abi.)

Dolandırıcılar, 10 yıl içerisinde, söz konusu esnafla defalarca buluşarak, "ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılmak üzere" bahanesiyle 2.5 milyon lirasını alırlar.(büyük ikramiye kadar para) 😕

Cosmos yerine beyin eriten programların döndüğü televizyon kanalları izlenirse olacağı bu.

İnsanlarımız bunları izleye izleye alışmışlar her yerden insan görünümlü ruhani varlıkların çıkacağına. 😕

Her gün böyle haberleri duyduğumuzda, "nasıl inanabiliyorlar" demekten yorulduk. Ülke iyice Supernatural'a bağladı. 😕

Başta tabii ki dolandırıcılara kızgınız ama halkın bunlara inanacak kadar çaresiz, muhtaç kalmasına neden olan sisteme de lanet olsun.

Böyle insanları her konuda kandırırsın. İşin en kötü yanı da bu. 😔

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Benzer bir olay büyük kuzenimin başına gelmişti.Yaşlı bir kadın kapıyı çalmış kuzenim diyor ki kadın bir şeyler anlattı ama bilincim tamamen kapandı ne oldu bitti hatırlamıyorum bile sadece kadının elinde bir tane yumurta gördüm diyor,içeri girmiş eşyaları karıştırmış vs.Fakirliğinden yırtmış yoksa bildiğin ne var ne yok gidecekmiş.Bunları böyle görüp kızıyoruz aptal salak vs ama onlar öyle sadece lafla kandırmıyor belli ki.Beynim durdu hatırlamıyorum ne olduğunu dediğine göre birşey yapmış o kadın sprey mi sıktı uyuşturmu ne bok yedi belli değil.Evet dini duygular konusunda her türlü şarlatana inanmaya meyilli bir milletiz o ayrı ama bu konu da yakınımın başına geldiğinden dolayı kandırmacadan fazlası olduğunu biliyorum.

Gizli Kullanıcı

k.bakmayin ama bu ve bu tarz olaylar sadece ulkemizde gerceklesiyor. Acaiplikler ulkesi olduk ciktik; Adana, Samsun, Bayburt. vs vs Halkin cahilligini dine yoramayiz. Dini politikaya, hirsizliga yada baska birseye karistiranlar suclusu ama halk cahilse yapacak birsey yok

arda-demirbay

İmam osurursa cemaat s*çarmış

Gizli Kullanıcı

Cehaletin olduğu yerde hakikat yoktur.Hakikatin olmadığı yerde ise din yoktur.Cehaletin hakim olduğu insanlar koyu bir karanlık içinde yaşamaya mahkumdurlar.İşin en acı tarafı sadece bilgi sahibi olanlar bildiklerinden şüpheye düşerler,cehalet sahibi olanlar ise asla bildiklerinden şüphe etmezler.Bu nedenle cehalet sahipleri en değerli varlıkları saydıkları cehaleti korumak için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazırdırlar.

sadece_melis

din masalı yine halkın afyonu, en yaygın uyuşturucu ve uçan coşan kafalar versiyonu vol.44465465464. insanlar genetikte çığır açıyor, evreni keşfediyor, uzaya turlar düzenliyor, neredeyse başka gezegende medeniyet kuracaklar,, ama buralar hala masal, hala cehalet, hep cehalet.

Gizli Kullanıcı

1- Çok doğrusun dünya şuan da evrenin mükemmelliğini, insan DNA'sını keşfederken, uzayda koloniler kurup turlar düzenlerken bizde hala dini inanç özgürlüğü yok. Bir kadın bir hata yapıp bu duruma inandığı için onu bilinçlendirmek yerine onu yeren hatta kadının yaptığını takliben 1,5 Milyar Müslüman'a yükleyen ve hepsinin aynı olduğunu kasteden, hayatında bilimsel çalışma işine girmemişken (ilkokuldaki projelerden bahsetmiyorum.) yani kendisi bilim adına bir şey yapmamışken sadece İslam'ı kötüleyerek bilimi engelliyor diyen zihniyet hala var.

Gizli Kullanıcı

2-Eğer ki hata Müslümanlardaysa senden ricam onları yermek yerine onları bilinçlendir. Çünkü hani beğenmediğin İslam'ın halifesi Hz. Ali'nin de dediği gibi: "Bir insana başkaları yanında verilen öğüt , öğüt değil hakarettir." Ki bir insana demiş Hz. Ali sen 1,5 Milyar Müslümana diyorsun. Bir de eğer İslam bilimi engelliyorsa lütfen sen geliştir. Yani ithal telefonundan veya bilgisayarından insanları yererek bilim gelişmiyor maalesef. Bu arada beğenmediğin İslam'ın Kuran-ı Kerim'de yüzlerce kez bilimi teşvik ettiğini de bilmen gerek. Eğer araştırmaya üşenirsen (genetik şifre çözmeye çalışıyorsun ya(!)) bu siteden konu fihristi kısmından bakabilirsin bu ayetlere. Yıllarca İslam bilimi engelliyor diyeceğinize bilimle uğraşsaydınız bahsettiğin çalışmalar ülkemizde yürütülürdü. Ki hala beğenmedin Müslümanlar bilimsel çalışmalar yapıyor: Aziz Sancar gibi kişiler...

taylan-okur

Peki sen ne yaptın Murat? kaldı ki anlayamadığın nokta şu bilim insanları "hadi meslektaşlarımız farklı dallarda bilgilerimizden yararlansın" diye çalışma yapmıyor; aksine insanlığa bütün olarak ve var olan değil var olacak olanın ufkunun genişlemesi için çalışmalarını dünyaya açıyorlar. yani bu kişi herhangi bir birey olarak bilimsel çalışma yürütmediği halde bununla ilgilenmesinden -senin "bu bilim insanlarının işi bize anlamak düşmez" dediğini tahmin ediyorum- daha normal sayılı şey vardır. Ve o bunu kurana yüklüyor, "o" 1.5 milyar insana değil.

Gizli Kullanıcı

1-Taylan hanım ya da Bey -erkek veya kadın ismi olarak da kullanıldığını gördüğüm için böyle dedim.- Öncelikle benim için en hassas noktadan cevap vermek istiyorum. Kuran bizim kitabımız, mürşidimizdir. Ve insanın mürşidine söz söylemek, kendisine söylemekle aynıdır. Bu sebepten 1,5 Milyar Müslüman'a söylenmiştir bu sözler. İkincisi sizin bakış açınızdan sadece Kuran'a söylenmişse bir Müslüman olarak daha da üzülürüm bu olaya. Kuran Allah'ındır. Yani Allah'ın olan bir kitabı kötülemiştir. Kuran'a iman farzdır. Eğer ki kendisi İslam'a kavuşamadıysa ya da siz kavuşamadıysanız. Allah'tan tek duam İslam'ı sizin gönüllerinize serpiştirsin.

Gizli Kullanıcı

2- Şimdi bir diğer konuda benim bilim adına ne yaptığımı sormuşsunuz. Şuan da eğitim görmekteyim. Çeşitli TÜBİTAK projelerinde yer aldım. İnşallah eğitimim bitince aktif bir şekilde Milli Savunma Sanayisinde, bilim projelerinde ve çeşitli diğer ilgi alanlarımda mesleğimi icra edeceğim. Son konuda bilimi destek için bilim çalışmasına gerek yok bilime ilgi duymak yeterlidir demişsiniz. Öncelikle bir yanlışınızı düzeltelim. Bilime ilgisini ifade etmekten çok, bilimin gelişmesindeki engelin dinler olduğunu belirtti. Ben de bu durumda ona madem ki bilimin gelişmemesi İslam ile oluyor. Kendisinin bilimin gelişmesinde ne katkısı olduğunu sordum. Yani bu durumda eğer ki bilimle İslam ilişkisinde tezatlık var diyorsanız, siz bilim konusunda çalışmalar yapmış olmalısınız kaidemce cevap verdim. Lütfen cevap verirken yazdıklarımı iyi okuyunuz. Teşekkür ederim.

Görüş Bildir