"Ben İyiyim" Projesiyle İnsanlarda Farkındalık Yaratmaya Çalışan Skolyoz Hastası Fotoğrafçı

77PAYLAŞIM

Henüz dört yaşındayken, Rebecca Dann'e omurga eğriliği teşhisi konuldu. Şimdi 22 yaşında olan genç kız, tekerlekli sandalyeye bağlı kalarak yaşarken bile "İyiyim." demenin yollarını anlatmak için bu fotoğraf serisini oluşturdu. A Plus'da derlenen habere göre, Rebecca şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü gençlerden biri!

Kaynak: http://aplus.com/a/rebecca-dann-i-am-fin...

Üniversite fotoğraf bölümünde gördüğü eğitim son yılında böyle bir projeye başlıyor Rebecca.

Fotoğrafların bazılarında omurgasını gösteriyor Rebecca, bazılarında ise sadeve tekerlekli sandalyede oturuyor. 

"Proje söz konusu şey birileriyle birliktelik olunca bu engellerin etrafında şekillenen sosyal lekeleri keşfetmeyi amaçlıyor." 

İngiltereli fotoğrafçı, A Plus'a yazdığı e-postada "Her şey engelimi keşfetmeye başlamam ve sonrasında kendimi olduğumu gibi kabul etmeye çalışmamla başladı. Proje insanlara "Ben iyiyim." demenin yanı sıra, insanların güzellik ve engellilik algıları ile ilgili. Kırılmayacağım, ben de diğer herkes gibiyim. Engellerimle bile! İlk etapta bu fotoğrafların öğretmenlerim ve arkadaşlarım tarafından da görülecek olması beni korkuttu, gerildim. Bütün dünyanın bu fotoğrafları göreceğini hiç düşünmemiştim. Fakat kendime bunun hep istediğim bir şey olduğunu hatırlattım. Ve eğer ben bunu yapmak istediysem, o an olmak zorundaydı. Çünkü üniversitedeki son yılımdı ve mezun olduktan sonra fotoğraf stüdyosuna bu kadar kolay erişimim olmayacaktı. Fotoğrafları ilk çektiğimde stüdyodaydım ve kimse görmemişti. Sonrasında üniversite öğrencileri gelmişti ama hala saklıydı. En sonunda yaptım. Kantindeydi ve aralarında hiç görmediğim kişilerin de bulunduğu birçok insan beni görüyordu. Korkunçtu! " dedi.

Şimdi ise bu adımları attığı için çok mutlu!

"Kendimi resmen ifşa ettim, fakat bunu yaptığım için mutluyum. Çünkü her bir adımda kendime olan güvenim daha da arttı."

Dann, bu fotoğraflar sayesinde insanların birbirlerine karşı yargılayıcı olmamalarını sağlamayı umut ediyor.

İnsanların bilmesini istediğim esas şey, insanları dış görünüşlerine göre yargılamamaları gerektiği. Biraz klişe belki ama böyle. Sadece birine bakıp bir şeyler tahmin etmeyin.

Son olarak, "Bana bakmayın, sırtımı görmeyin ve beni reddetmeyin. Ben de sizin gibiyim!" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir