Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'İyi Niyet Olursa Twitter Bile Açılır'

 > 
87PAYLAŞIM

'İyi Niyet Olursa Twitter Bile Açılır'

'İyi Niyet Olursa Twitter Bile Açılır'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Twitter şimdi mahkeme kararlarını uygularsa bizimkiler de onu açacaklar. Karşılıklı anlayış içinde belki bu akşamdan itibaren Twitter açılmış olur. Kimse merak etmesin. Biz iyilikten, güzellikten yanayız, Twitter dünyasının güzelliklerini de biliriz" dedi.

Manisa Medya TV'de canlı yayınlanan bir programda soruları yanıtlayan Arınç, yerel seçimlerde belediye başkanlığını kazanacak tüm partilerin adaylarına saygı duyacaklarını söyledi.

Partisinin adaylarının seçilmesini istediklerini belirten Arınç, "O seçilen de bize bakan olarak, hükümet olarak bizi ararsa güler yüz gösterirse, 'Benim şöyle bir sorunum var' derse mutlaka ilgileniriz. Halkın seçtiği bir insana arkamızı dönmeyiz" ifadesini kullandı.

Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli konusuna da değinen Arınç, sosyal medyanın artık çok tartışıldığını ve herkesin de bilgi sahibi olduğunu anlattı.

İnternetin muazzam bir dünya olduğunu, insanlar için bu dünyanın çok yararlı olduğunu kaydeden Arınç, internet erişimi bulunmayan bir dünyanın düşünülemeyeceğini dile getirdi.

Çocukların, küçük yaşlarda internet hakkında bilgi sahibi olduğuna işaret eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biraz fazlası da zarar ama çocuklar, çok farklı bir dünyanın içinde. Biz de onlara tablet bilgisayarlar dağıtıyoruz, akıllı tahtalar yapıyoruz sınıfta. İnternette haber siteleri var, onlardan bir şikayet yok. Onlara kanuni bir düzenleme de getiriyoruz.

Basın Kanunu kapsamına alacağız ve onlara ilan ve reklam vereceğiz. Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri var. Burada sınırsız bir dünya var ama sınırsız da bir sorumluluk var. Sorumluluk olmayınca Twitter veya Facebook'tan insanların özel hayatlarına, kişilik haklarına darbe vurulabiliyor. Oradan yayılan bir şey, Youtube'a konulan bir video, binlerce defa tıklanabiliyor yalan da olsa herkesin merakla girdiği ve o kişiler hakkında yanlış bir algıyı kazandığı bir dünya oluyor.

Bütün dünyada şu temel kabul edilmiştir; gerçek hayat. Nedir gerçek hayat? Gerçek hayatta hangi fiil suç ise sanal hayatta da o suçtur. Yazarak, internete girerek, Whatsapp yaparak vesaire... Gerçek hayattan farklı olamaz. Avrupa Birliği (AB) yönergeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri veya bu konuyla ilgili yasal düzenlemede bu gerçeği hiç kimse unutmasın. Gerçek hayatta suç olan, sanal hayatta da suçtur."

"Zarar görenler mahkemeye bavşurmuş"

Güvenli internet kullanımını iki yıl önce getirdiklerini, o zaman da sansür eleştirilerinin olduğunu hatırlatan Arınç, bugün güvenli internetin 3 milyon alıcısı olduğunu söyledi.

Bilişim yoluyla işlenen suçlara ilişkin bir kanun olduğunu dile getiren Arınç, şunları kaydetti: "Suç işlemeye tahrik ediyorsa, mesela 'Şurada toplanın, ne kadar cam, çerçeve varsa kırın, önünüze çıkan polise vurun, öldürün.' Gezi olaylarında öyle tweetler yaşandı ki... Suç işlenmesi karşısında her ülke kendi tedbirini alır.

Son olayda 3-4 kişi, zarar gördüğünü ifade eden insan, mahkemeye başvurmuş. Biri kadın, ev hanımı, 'Benim adıma Twitter'da hesap açılmış. Bu hesaptan porno yayın yapılıyor, ben rezil oldum.' Mahkeme de karar vermiş; 'Buna erişim yasaklansın.' Bunları da TİB, Twitter merkezine duyurmuş ama merkez uygulamamış. Defalarca uygulamayınca TİB, geçici olarak erişimi kapatmış. Ne var bunda, kızacak ne var.

Kendinizi o kadının, o beyin yerine koyun. Yuvanızın yıkılmasını ister misiniz."

"Belki bu akşam..."

İnternete erişimin yasaklanmadığını, sadece o hesaplarla ilgili mahkeme kararının uygulandığını belirten Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu: "Twitter şimdi mahkeme kararlarını uygularsa bizimkiler de onu açacaklar. Karşılıklı anlayış içinde belki bu akşamdan itibaren Twitter açılmış olur. Kimse merak etmesin. Biz iyilikten, güzellikten yanayız, Twitter dünyasının güzelliklerini de biliriz. Twitter'daki takipçi sayım 1 milyonu aştı. Biz faydalı işler için yazıyoruz. Mesela 'Ben bu sabah Akhisar'a gidiyorum' dedim sadece. Çalışmalarımı anlatıyorum. Nasıl ulaştı, erişime nasıl açıktı bilmiyorum o sırada, düşmüş. Düşünce de beni sağdan soldan aradılar, 'Herkes tweet atamıyor, biz nasıl atıyorsunuz' diye. Özel bir çabamız olmadı. Allah kapıları açıyor demek ki iyi niyet olursa Twitter bile açılır."

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir