Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadıköy İzlemede: 'Belediye Bizi Gözetliyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Belediye Bizi Gözetliyor'

Belediye’den Kadıköy’ü ayaklandıran uygulama… Çarşı’da bar ve restoranların yoğun olduğu sokaklardaki sekiz binanın duvarına, sabaha karşı kamera ve mikrofon yerleştirildi.

Kadıköy esnafına belediye şoku. İstanbul’un en canlı bölgelerinden Kadıköy Çarşı’da restoran ve bar işleten bazı esnaflar sabah açmak için geldikleri dükkanlarının önünde, binalara bir “kutu” monte eden belediye çalışanlarıyla karşılaştı.

Akşam'dan zana Yavuz'un haberine göre** üzerinde kamera, altında ise bir mikrofon bulunan ‘Kadıköy Belediyesi’ yazılı kutulara anlam veremeyen vatandaşlar, görevlilere “bunları neden monte ediyorsunuz” diye sorduğunda ise iddiaya göre “güvenlik için” yanıtını aldı.

POLİSTEN KAMERA KEŞFİ

Kendilerine hiçbir açıklama yapılmadan ve izin alınmadan yerleştirilen kameraların sahibini bulmak için harekete geçen işletmecilerden Ali Atalay, dilekçe yazarak Kadıköy Kaymakamlığı’na başvurdu. Dilekçe üzerine özellikle içki servisi yapan mekanların yoğun olduğu sokaklara gelerek keşif yapan emniyet yetkilileri kameraların kendileri ve MOBESE sistemiyle ilgisinin olmadığını söyledi.

Kameraların Kadıköy Belediyesi Çevre Müdürlüğü tarafından yerleştirildiğini öğrenen esnaf belediyeye başvurduklarında ise ilginç bir yanıtla karşılaştılar. Belediye yetkilileri “uygulamanın pilot bölge olarak bazı sokaklarda başlatıldığını ve salı günü esnafa yönelik bir bilgilendirme toplantısı yapılacağı”nı açıkladı.

Çarşı esnafı ise uygulamadan oldukça rahatsız. “Kameraları bina sahiplerinden izin almadan ve bizi bilgilendirmeden taktılar. Üzerindeki mikrofonların 47 desibel’e kadar olan sesi ölçtüğünü söylüyorlar Ama müşteri tedirgin oluyor” diyen işletmeci Ali Atalay tepkili: Buradaki her iş yerinin ruhsat alırken kamera şart koşuluyor. Buna rağmen neden belediye kamerayla sokağı izliyor. Amaç asayişi sağlamaksa belediye emniyetin görevini mi devraldı?

Burada gece 23.00’e kadar zabıtalar görev yapıyor ve gece boyunca sivil polisler görev yapıyor. Ayrıca gürültü denetimi de hem belediye hem de Çevre Bakanlığı ekipleri tarafından yapılıyor. Sistemin kötüye kullanılmasından korkuluyor. İnsanlar burada bazen özel durumlarını konuşuyorlar. Kameranın takılı olduğu duvarın hemen yanı vatandaşın yatak odası.

İZİN ALMALIYDILAR

Tarihi Kadıköy Çarşısı Derneği Başkanı Ali Geçgel ise Çarşı’da zaten güvenlik önlemlerinin tam olduğunu belirterek kameraların esnafın işlerine darbe vurduğunu söyledi. Geçgel “Müşteriler tedirgin. Sistem “desibel ölçümü için” deniyor ama kötü niyetli biri bunu farklı amaçlar için de kullanabilir. Bence en önemlisi böyle bir uygulama konusunda esnafın fikri alınmalıydı. İzin almadan bina duvarlarına kamera yerleştirmek de sıkıntı yarattı.

BİZ TAKTIK EMNİYET İZLİYOR

Konuyla ilgili AKŞAM’a konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise uygulamanın belediyeye bağlı Çevre Müdürlüğü tarafından yapıldığını doğruladı. Kameraların üzerindeki mikrofonların kesinlikle kayıt alınmadığını ve dinleme yapılmadığını belirten Öztürk şöyle devam etti: Mikrofonlar gürültü sınırı olan 47 desibelin aşılması durumunda devreye giriyor.

SADECE DESİBEL ÖLÇÜLÜYOR

Kameraları da biz yerleştirdik ancak görüntüleri emniyet izliyor. Görüntüleri direkt emniyete gidiyor. Biz hiç bir şekilde kayıt almıyoruz, sokağı izlemiyoruz. Mikrofonlardan ses kaydı alınmıyor. Sadece desibel ölçümü yapılıyor.

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeİstanbulMynet
Görüş Bildir