'Belde Kalalım' Derken Ceza Yediler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Belde Kalalım' Derken Ceza Yediler

'Belde Kalalım' Derken Ceza Yediler

YENİ Büyükşehir Yasası uyarınca, nüfusu 2 binin altındaki belediyelerin kapanacak olması nedeniyle, doğdukları ancak yaşamadıkları Isparta’nın Yalvaç İlçesi’ne bağlı Tokmacık Beldesi’ne nüfus kayıtlarını aldıran 55 kişiye, 710’ar TL ceza yazıldı.

TBMM’de kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Büyükşehir Belediye Yasası gereği, Yalvaç’ta 12 belde belediyesi kapatılarak, bu yerleşim yerleri köy statüsüne alındı. Bu beldelerde yaşayan vatandaşların belde belediyelerinin kapatılmaması amacıyla yaptığı girişim başlarına dert açtı. Nüfusu 2 binin altında kalan beldelerin köy tüzel kişiliğine dönüştürülmesiyle ilgili düzenlemeler devam ederken, son nüfus bilgilerinin baz alınabileceği yönündeki haberler üzerine Eylül, Ekim aylarında nüfus müdürlüklerine koşan vatandaşlar adres değişikliği yaparak, ikametgahlarını doğdukları ve belediyelerinin kapatılmasını istemedikleri beldelere aldırdı. Bunlardan biri de Yalvaç İlçe Merkezi’ne 16 kilometre mesafedeki Tokmacık Beldesi oldu.

BELDE KOLLARKEN DEVLETTEN CEZA YEDİLER

Kimliği açıklanmayan bir kişi, Tokmacık Beldesi’ne ikametgahını aldıran bazı kişilerin beldede oturmadıkları halde yanlış beyanda bulunarak suç işlediklerini belirten bir şikayet dilekçesi gönderdi. Şikayet üzerine harekete geçen Yalvaç Nüfus Müdürlüğü, Tokmacık Beldesi’nde oturuyormuş gibi adres gösteren, ancak burada yaşamayan 55 kişi bulunduğunu tespit ederek haklarında cezai işlem başlattı.

KANUNDA SUÇ

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre yanlış veya yalan adres beyanında bulunanlara 710 lira idari para ve 6 aydan 4 yıla kadar da hapis cezası uygulanıyor. Kanun gereği şikayete söz konusu olan vatandaşların ödeyeceği idari para cezalarının adreslerine gönderilmeye başlandığı bildirildi.

SADECE BİZ Mİ VARIZ?

Tokmacık Belediye Başkanı CHP’li Mevlüt Yürekli, beldelerinde yaşayan 55 kişiye cezai yaptırım uygulanmasını doğru bulmadığını belirterek, şöyle konuştu: "Ülke genelinde bizim gibi nüfusu düştüğü için köye dönüştürülen 550 dolayında belediye var ve bu belediyelerin neredeyse tamamına yakını son bir ümit sayılarını 2 bine tamamlamak için aynı yöntemi uyguladı. Beldemizin nüfusu 1300 kişi. 700 kişi daha kaydedilseydi statüsünü koruyacaktı. 59 kişi adres kaydı yaptı. Ancak birileri bizi şikayet etti. Bunu yapan sadece biz değiliz. Gel gör ki burada cezaya maruz kalan bir biz varız. Vatandaş yiyecek ekmeği zor bulurken şimdi 710’ar lirayı nereden bulup ödeyecek? Konuyu gerekli mercilere taşıyıp çözmeye çalışacağız."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülCumhuriyet Halk PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisiyiyecek
Görüş Bildir