Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Bayram’ın Suç Ortakları Nerede?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

‘Bayram’ın suç ortakları nerede?

‘Bayram’ın suç ortakları nerede?

Van’da geçen yıl 9 Kasım’da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve enkazı altında 24 kişinin yaşamını yitirdiği Bayram Oteli ile ilgili iddianame hazırlanarak, Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Cezaevinde bulunan otel sahibi Teyfik Bayram hakkında 2 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Otelin yıkılmasıyla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürülen soruşturma kapsamında bilirkişi raporları hazırlanıp savcılığa teslim edilirken, Savcılık da hazırladığı iddianameyi Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Van Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, hazırlanan iddianame ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

‘Projesi bile yok’

Deprem soruşturmalarında, binaların yapıldığı dönemin deprem mevzuatında uygunluğunu tespit edebilmek için gerekli olan mimari ve statik projelerine ulaşmakta güçlük çekildi. Bazı projelere ulaşılmakla birlikte, binaların çoğunun statik hesap ve projeleri olmadan yapılan yapı, inşaat ve mimari izni alındığı görülmüştür. Bayram Oteli’nin hesap ve projelerinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bilirkişiler de raporlarını bu projeler olmadan düzenlemek zorunda kalmıştır. Statik hesap ve projesi olmayan binayı kullanıyor olmak, şüphelinin kusurundaki unsurlardan biri olarak değerlendirilmiştir.”

Ruhsatta 6 kat ama...

Otelin, 1975 yılında statik projesi ve hesap raporları hazırlanmadan gelişigüzel inşa edildiği belirtilen açıklamada. İnşaat ruhsatına göre binanın 6 kat gözükmesine rağmen 7 kat yapıldığı, bu ilave katın ise binaya fazladan yük getirdiği kaydedildi. Binanın ikinci depreme kadar geçen sürede artçı şoklardan etkilenerek yıkıldığı belirtildi.

Açıklamada, ölümlerden sorumlu olduğu iddia edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında ise şöyle devam edildi:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yardımcısı Beşir Atalay Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da deprem sonucu meydana gelen ölümlerden sorumlu olduğu iddia edilerek haklarında şikâyetçi olunmuş. Fakat bakanların görev sorumlulukları ile ilgili soruşturma yapılması Anayasa’nın 100’üncü Maddesi ve Meclis iç tüzüğünün 107 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler çerçevesinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılacak bir işlem olmadığı anlaşıldığından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yardımcısı Beşir Atalay Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar ile ilgili herhangi bir soruşturma işlemi yapılmadan kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

Bilinçli taksir suçu

Tutuklu bulanan Teyfik Bayram’ın, otel binasına hasar tespiti yaptırmadan müşteri kabulüne, konaklamasına ve otelin diğer faaliyetlerine ara vermeksizin devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Binanın ilk depremde ve arada meydana gelen artçı şoklarla da yıkılmamış olmasına güvenerek, binanın artçı bir şok ile ya da farklı bir deprem ile çökebileceğini ve binanın yıkılması ve bina içerisinde ve dışında bulunan kişilerin ölümüne neden olabileceği şeklinde meydana gelen neticeyi öngörmesine rağmen, önceki deneyimlerinin şanslı sonuçlanması gibi nedenlerle işletme faaliyetine ara vermediği ve binayı tahliye etmediği ve çöken otel enkazı altında kalan 24 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenlerle, şüphelinin olayda bilinçli taksir halinin bulunduğu kabul edilerek, şüpheli Tevfik Bayram’ın 2 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Veli Göçer sadece 7.5 yıl cezaevinde kaldı

Müteahhit Veli Göçer, 17 Ağustos 1999 meydana gelen depremin sembol ismi oldu. Yalova’nın Çınarcık İlçesi’ndeki Çamlık Sitesi’nde 7, Kocadere Beldesi’nde ise yaptığı 4 bloğun yıkılması sonrası 195 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Göçer, 6 Eylül 1999’da saklandığı İstanbul’da yakalandı. Bir süre tutuklu kalan Göçer ve ortağı İsmet Kösebalaban, Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan 18 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırılmış ve karar Yargıtay tarafından onanmıştı. Cezasının onanması üzerine 21 Ekim 2004’te cezaevine giren Göçer, sırasıyla Bursa, Konya, Elbistan ve son olarak Silivri Açık Cezaevi’nde kaldı. Ortağı İsmet Kösebalaban çeşitli hastalıkları nedeniyle cezaevinde yaşamını yitirdi. Göçer de, af ve zaman aşımı nedeniyle 7.5 cezaevinde kaldıktan sonra depremin 12. yıldönümüne kısa süre 13 Ağustos 2011’de tahliye oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayBursaDepremErdoğan BayraktarİstanbulRecep Tayyip ErdoğanVanYargıtaydepremtahliye
Görüş Bildir