Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Batılılaştıkça Kanser Oranımız Artacak"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Batılılaştıkça Kanser Oranımız Artacak"

"Batılılaştıkça Kanser Oranımız Artacak"

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç Dr. Murat Gültekin, "Meme kanseri dünya genelinde artıyor. Türkiye’nin rakamlarına baktığımızda gelişmiş batı ülkelerine göre halen daha gerilerdeyiz ama bu artış bizde de görülecek. Çünkü batılılaşıyoruz. Çünkü daha çok obezitemiz artıyor. Doğum ve emzirme sayılarımız azalıyor." dedi.

Aydın’da kadınlarda meme ve rahim kanserinin erken teşhisi için mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) açılışında konuşan Gültekin, şu anda Türkiye'nin kanser vakalarında gelişmiş Avrupa ülkelerine göre sayı olarak daha gerilerde olduğuınu söyledi. Murat Gültekin, "Meme kanseri dünya genelinde artıyor. Türkiye’nin rakamlarına baktığımızda gelişmiş batı ülkelerine göre halen daha gerilerdeyiz ama bu artış bizde de görülecek. O yüzden meme kanseri önemli. Çünkü batılılaşıyoruz. Çünkü daha çok obezitemiz artıyor. Doğum ve emzirme sayılarımız azalıyor. Benzer şekilde gıda alışkanlıklarımız beslenme alışkanlıklarımız değişiyor. Bunlar meme kanserinde dünya genelinde görülen artışı ülkemize de yansıtıyor. Şu anda batılı ülkelerde kıyasladığımızda gerilerdeyiz ama önümüzdeki dönemler rakamlarımız onlara yaklaşacak gibi görünüyor." dedi.

"KADIN DEMEK BİR SONRAKİ NESİL DEMEK"

Kanseri uluslararası arenada ciddi bir hastalık olarak tanımlayan Doç Dr. Murat Gültekin , Türkiye’nin çalışmalarının dünyada örnek teşkil ettiğini söyledi. 2007 yılında kanseri kontrol altına almak için ulusal bir program başlattıklarını ve Türkiye’nin dünyada kanser kontrol çalışması başlatan dünyadaki ilk ülkelerden olduğunu kaydeden Gültekin, "2011 yılında Birleşmiş Milletler tüm ülkeleri bu yönde kanseri kontrol altına alma çalışmalarına davet etmiştir. Kanser, artık sadece gelişmiş ülkelerin veya Türkiye gibi bölgesinde lider ülkelerin değil tüm dünya ülkelerin ulusal kanser kontrol programları olacak. Bizim yaptığımız program dünyada beğeniyle kazanmıştır. Meme kanseri çok önemli. Çünkü kadınlar bizim için çok önemli. Kadın demek bir sonraki nesil demek. Kadın demek şu anki içerisinde yaşadığımız ailemiz demek. Kadın demek hakikaten toplumumuzun geleceği anneleri demek. Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanser. Bu gün kanser olan kadınlarımıza baktığımızda dördünden birisinde meme kanseri var. Bu tür çalışmalarla erken teşhis çalışmalarıyla önlemeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

"AYDIN MERKEZ VE 17 İLÇEDE EN ÜCRA KÖŞELERE KADAR TARAMA YAPACAĞIZ"

Aydın Kültür Müdürlüğü'nde düzenlenen programda konuşan Aydın İl Halk Sağlık Müdür Dr. Şenol Okur, kanser konusunda halkı bilinçlendirmek ve erken teşhis için ilimizin en ücra köşelere dahi ulaşmak için KETEM projesi başlattıklarını söyledi. KETEM projesine destek veren Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Dr. Dilek Didem Ayyıldız’a teşekkür eden Aydın İl Halk Sağlık Müdür Dr. Şenol Okur, KETEM sayesinde Aydın merkez ve 17 ilçede en ücra köşelere kadar tarama yapacaklarını açıkladı. Ülkemizde akciğer kanserinden sonra 2. sırada meme kanseri geldiğini belirten Dr. Şenol Okur, “Kanserde en önemli unsur erken teşhis. Bunun için biz de bu aracımızla Mayıs 2014 tarihine kadar 176 bin kişiye Mamagrofi çekimi, 218 bin kadın ve erkeğe de gizli kalp testi yapacağız. Erken teşhis hayat kurtarır, erken tanı tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, tedavi maliyetini azaltır. Organ kaybını önler, sakat bırakmaz. 9 Aralıkta başlayacak meme ve rahim kanser taramamız Mayıs 20014 tarihinde sona erecek. “ dedi.

Programa, KETEM projesine destek veren Aydın Valisi Erol Ayyıldız ve eşi Dilek Didem Ayyıldız, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in eşi Nevval Güler, milletvekilleri, doktorlar ve vatandaşlar katıldı. KETEM projesi kapsamında yapılan toplantı sonunda mobil kanser tanı aracı incelendi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBirleşmiş MilletlerKanserMuammer Gülerkadınlar
Görüş Bildir