‘Başörtülüler Her Sporu Yapabilmeli’

 > 
54PAYLAŞIM
‘Başörtülüler Her Sporu Yapabilmeli’

FIBA’ya yaptığı başvurunun ardından başörtülü sporcuların basketbol maçlarına çıkabilmesinin önünü açan Indira Kaljo, kararın genişletilmesini istiyor.

ABD’de yaşayan Bosna Hersekli basketbolcu Indira Kaljo, başörtüsüyle ilgili girişimleri 18 Haziran'da internet üzerinden başlattıklarını ifade ederek, "Adaletin savunuculuğunu yapmak benim için çok önemli ve bu nedenle FIBA'dan tüm basketbolcular için böyle bir değişiklik yapmasını talep etmem gerektiğini biliyordum. FIBA'ya başvurmamda bu beni motive etti. Başörtülü kadınların da bundan sonra profesyonel olarak basketbol oynayacaklarından dolayı mutluyum" dedi.

26 yaşındaki Kaljo, FIBA'nın kararının sadece kendisi için değil, profesyonel anlamda basketbol oynamak isteyen tüm başörtülü Müslümanlar için önemli olduğunu ifade ederek, kararın ardından daha fazla Müslüman kadının basketbol sporuna ilgi duyacağına inandığını söyledi.

İnternet üzerinden başlattığı kampanyada, 70 bine yakın insanın desteğini aldığını dile getiren Kaljo, spor salonlarında başörtüleriyle basketbol oynayan Müslüman kadınların sayısının artmasından mutluluk duyacağını kaydetti.

Kaljo, hayatlarını İslam dinine uygun olarak yaşayan erkek ve kadınların, katıldıkları spor müsabakalarında ve hayatın diğer alanlarında, karşılarındakilerle eşit koşullara sahip olması gerektiğini ifade ederek, "Başörtüsü taşıyan kadınların, her sporu yapabilmelerine izin verilmeli. İslam dinini en güzel şekilde temsil etmemiz son derece önemli. Bunu spor aracılığıyla yapabileceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Bosna Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaş nedeniyle henüz altı yaşındayken Almanya'ya, daha sonra ABD'ye göç eden İndira Kaljo, basketbol oynamaya da burada başladı. Başörtüsü taktığı için birçok uluslararası müsabakada forma giyemedi.

Kaljo, FIBA'ya başvurusunda, başörtüsünün basketbol müsabakalarında serbest bırakılmasına dair şu ifadeleri kullandı:

"Ben başörtüsü taşıyamıyorsam, nasıl oluyor da diğer basketbolcular vücutlarına dini içerikli dövmeler yaptırabiliyor? Dünya üzerinde FIBA turnuvalarında yer alma hakkı adaletsizce ellerinden alınan yetenekli basketbolcular bulunuyor. Mesela yakın arkadaşım Bilqis Abdul-Qaadir onlardan biri. NCAA tarihinde başörtülü ilk basketbolcu olmasına rağmen, sadece bu kural nedeniyle yurtdışındaki turnuvalarda yer alamıyordu."

İki yıllık deneme süresi

FIBA, dini ayrımcılık eleştirilerinin ardından, 2014 FIBA Dünya Kupası'nın ardından yaptığı toplantıda basketbol oyuncularının dini amaçlarla başörtüsü ve türban kullanmasına izin verdiğini açıklamıştı.

Daha önceki basketbol kurallarında kadınların sadece beş santimetrelik saç bandı takmasına izin veriliyordu. Bu da ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle eleştirilere neden oluyordu.

İki yıllık deneme süresince, ulusal federasyonlar oyuncularının başörtüsü takmasına izin verilmesi için hazırladığı dilekçeyi FIBA'ya gönderecek. Dilekçenin onaylanmasının ardından federasyon yılda iki kez takip raporları sunacak.

Kaynak: AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir