'Başkanlık Sistemini Kan Dökmeden Gerçekleştiremezsiniz'

 > 
113PAYLAŞIM

CHP lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sisteminin tek bir kişi üzerine kurulu olacağını söyledi, "Böyle bir sistemi bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan bu açıklama için 'Adeta iç savaş çağrısı' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 72. Genel Kurulu'nda konuşan Kılıçdaroğlu başkanlık sistemini eleştirdi, tek adam eleştirisi yaptı ve "Böyle bir sistemi bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" dedi.

CHP liderinin ifadeleri şu şekilde:

"Nasıl bir başkanlık sistemi? Bir kişi konuşacak Türkiye susacak. Bir kişi konuşacak hâkim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Bir kişi konuşacak, istediği adam hapse girecek. Neymiş? Böyle başkanlık sistemi. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz. Açık ve net..."

AK Parti'den yanıt: Adeta iç savaş çağrısı

Kılıçdaroğlu bu açıklamasına yazılı bir açıklamayla yanıt veren AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, CHP liderinin açıklaması için 'adeta iç savaş çağrısı' yorumunda bulundu:

"Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada adeta iç savaş çağrısı anlamına gelen bir çağrıda bulunarak başkanlık sisteminin ancak kan dökülerek gelebileceğini söyledi. Merak ediyoruz Kılıçdaroğlu ne yapacak? Başkanlık sistemini savunan milletvekillerini, vatandaşları infaz mı edecek? Naziler gibi gaz odalarına mı toplayacak? Aslında Kılıçdaroğlu’na hak ettiği dilden cevap verebiliriz. Ancak, partimizin, siyaseti kültürümüzün edindiği ahlâk, bulunduğumuz makam buna engel. Şunu herkes bilsin ki, bu ülkede sistem değişikliğine karar verecek olan sadece ve sadece milletimizdir. Milletimiz, Kılıçdaroğlu’nun iç savaş tehditlerine pabuç bırakmayacak sağduyuya sahiptir."

CHP liderinin sözleri sosyal medyada yankılandı

Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine sosyal medyadan tepki geldi. Twitter'da #KılıçdaroğluKandile hashtag'i ile 15 bin kadar tweet atıldı.

Sözler Ekşi Sözlük'ün de gündemindeydi

"Bu ülkeye başbakan olma ihtimali, benim olma ihtimalimden daha düşük olan parti liderinin beyanı."

"Atatürk'ün 90 yıl önce söylediğini hatırlatmaktır"

"Boş falan değildir, Mustafa Kemal Atatürk'ün 90 yıl önce söylediğini hatırlatmaktır. Kimi vatan hainlerine hatırlatmak gerekiyor böyle arada."

"Bu millet ancak kanla tekrar birinin kulu olur"

"Altına imzamı atacağım açıklama. Bu millet özgürlüğünü kanla kazandı ve ancak kanla tekrar birinin kulu olur. bu kadar net."

"Buna katliam çağrısı diyen ya geri zekalıdır..."

"Buna katliam çağrısı diyen yine o klasik tanıma girer:
- ya geri zekalıdır.
- ya geri zekalıları kandırmaya çalışan sahtekar, alçak bir vatan hainidir. Başka seçenek yok."

"Adam demiş ki; "kanı pahasına yaptırtmayacak bir kitle var"

"Başlığı görünce sandım ki Kılıçdaroğlu "böyle bir şey yaparsanız kan dökeriz" demiş... Meğerse adam demiş ki "kanı pahasına yaptırtmayacak bir kitle var." Sizin suçunuz değil tabi, Türkçe öğretmenleri torpille atanan bi okulda okudu iseniz...."

"Kanlı söylemler ne kendine ne partisine hayır getirmez"

"PKK'lı biri söylemiş zannettim. Ama Kılıçdaroğlu söylemiş. Yazık etmiş, kanlı söylemlerle konuşmak ne kendine ne partisine hayır getirmez."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir