'Başbakan Yanlış Biliyor, Memurun Grev Hakkı Var'

 > -

Memur Zammı Haziran’a Kaldı

Memur Zammı Haziran’a Kaldı

Toplu sözleşme tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre hükümetle memurun zam pazarlığı en fazla 1 ay sürecek.
Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı.
Yasa uyarınca hükümetle memurun zam pazarlığı en fazla 1 ay sürecek.
Bu da memu...

Haberin Tamamı İçin:

Toplu Sözleşme Görüşmeleri Başladı

Toplu Sözleşme Görüşmeleri Başladı

CNN Türk ve ajanslar - Memur sendikaları ile hükümet arasında ilk kez yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda başladı. Başta memur, memur emeklileri, yaşlı ve özürlüler olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin merakla beklediği zam pazarlığının ilk oturumunda, memur konfederasyonları ile hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında bir araya geldi. Toplu sözleşme masasında maaş zamları dışında, kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ile diğer mali ve sosyal haklar belirlenecek.
Toplu sözleşme masasında memurları temsil edecek olan üç büyük memur konfederasyonundan Memur – Sen, kamu çalışanlarının maaşlarına 2012 yılı için yüzde 16, 2013 içinse yüzde 14 oranında yüzdelik zam yapılmasını istiyor. Taban aylığa ise 2012 için 120, 2013 içinse 80 TL artış yapılmasını talep ediyor.
Türkiye Kamu - Sen ise yüzdelik artış olarak 10 + 10 olmak üzere 2012 yılı için yüzde 20 zam istiyor. Ayrıca tüm kamu görevlilerine ve emeklilerinin taban aylığına yansıtılmak üzere 100 TL ve ayrıca özel hizmet tazminat puanlarının artırılarak 100 TL artış talep ediyor.
KESK ise tüm kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 30 zam yapılmasını ve 2012 için bu düzenleme yapılırsa, 2013 yılı için gerçekleşen enflasyon + büyüme oranı + refah payı kadar ücret artışı talep ediyor..
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmeleri geç yapıldığı için 2.5 milyon memur ile zamları memur maaşına endeksli olan 1 milyon 900 bin memur emeklisi, 1 milyon 400 bin yaşlı ve özürlü, 105 bin gazi, şehit yakını ve köy korucusu ile 53 bin muhtar 2012 yılı zamlı maaşlarına henüz kavuşamadı. 30 gün içinde sonuçlandırılması gereken görüşmelerin, 29 Mayıs’a kadar sürmesi ve bu tarihte tamamlanması bekleniyor. Görüşmelerin 29 Mayıs’ta tamamlanması halinde memurlara 1...

Haberin Tamamı İçin:

Memur Zammında 3 Alternatifli Ödeme Planı

Memur Zammında 3 Alternatifli Ödeme Planı

Geçtiğimiz hafta başlayan toplu sözleşme sürecinde bu hafta içinde devlet ilk teklifini sunacak. TRT'nin haberine göre memur zammında 3 alternatifli ödeme planı şu şekilde:
1- Görüşmeler, haziran ayının ilk haftasında tamamlanırsa, zamlar 15 Haziran’da ödenecek.
2- Zam pazarlıkları Haziran ayının 15’ine kadar uzar ve zamlar 15 Haziran maaşlarına yetiştirilemezse, ek bordro ile memur zamları haziranın ikinci yarısında ödenecek.
3- Üçüncü alternatifte ise memurlara temmuz ayında hem ilk altı ayın hem de ikinci altı ayın zammının birlikte yapılacak. Bu durumda, memurlara iki zam yapılacak ve altı aylık da fark verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Hükümet Zam Teklifini Pazartesi Sunacak

Hükümet Zam Teklifini Pazartesi Sunacak

Memurların toplu sözleşmesinde ikinci oturum başladı. Bakan Çelik, kamu görevlileri sendikalarıyla Hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, ilk toplantıda görüşmelerin çalışma takviminin belirlendiğini hatırlattı ve ''Çalışma takvimimize göre yarın ayrıca genel konulara ilişkin bir komisyon oluşturacağız ve 14 Mayıs Pazartesi günü genele ilişkin taleplerin değerlendirilmesine başlayacağız. Ayrıca 14'ünde kamu işveren heyetinin teklifini de sizlere, heyete takdim etmiş olacağız. Mayıs'ın 16 ve 17'sinde ise hem hizmet kollarına ilişkin hem de genele ilişkin tabloyu hep birlikte değerlendirmiş ve görmüş olacağız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Memura Zam Teklifi

İşte Memura Zam Teklifi

Hükümetin memura zam teklifi belli oldu. Hükümet memurlara ilk yıl için yüzde 3+3, ikinci yıl için ise yüzde 2+3 zam önerdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 'Bu teklif yok hükmündedir, dağ fare bile doğurmadı. Bu kabul edilebilir bir teklif değil. Biz 2012 için taban ücretlerine 120 li...

Haberin Tamamı İçin:

Hükümetin zam teklifine Afrika ülkesi yorumu - Ekonomi Günde

Hükümetin zam teklifine Afrika ülkesi yorumu - Ekonomi Günde

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan'dan Memura Kötü Haber

Başbakan Erdoğan'dan Memura Kötü Haber

Hükümet, 2.6 milyon memurun beklediği zam teklifini dün açıkladı. Hükümet, 2012’nin ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ayı için yüzde 3, ikinci yıl için de yüzde 2+3 teklif etti. Memur ise teklifi yok saydı.

AKP grup toplantısından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, memura 4 + 4 zam teklifiyle ilgili olarak "Çalışma Bakanlığımız ve sendikalarımızın çalışmaları devam ediyor. Biz enflasyona işçimizi ve memura ezdirmedik ezdirmeyiz. Türkiye'yi bir bütün olarak ele almak zorundayız. Eğer bir zaafa uğrarsa bizim akıbetimiz de bir Yunanistan bir İspanya gibi olur" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde 5. Oturum

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde 5. Oturum

Toplu sözleşme görüşmeleri 5'inci toplantı ile devam ediyor. Görüşmelerin bugünkü turunda memurlar hükümetten yeni bir zam teklifi bekliyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinin beşincisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılıyor. Memur-Sen 2012 için yüzde 16, Kamu-Sen yüzde 20, KESK ise yüzde 30 zam talebinde bulunmuştu. Hükümetin zam teklifi ise yüzde 3+3 oldu.

Memurlar bugünkü görüşmede hükümetin teklifini değerlendirecek. Konfederasyonların taleplerini yinelemeleri bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmeleri yarın da devam edecek.

Haberin Tamamı İçin:

Toplu Sözleşmede 6. Oturum

Toplu Sözleşmede 6. Oturum

Toplu Sözleşme görüşmelerinin 6'ıncısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak.

Görüşmelerde, "Toplu Sözleşme'nin" geneli üzerinde müzakere yapılacak. Takvimin dışına çıkılarak görüşmelere cuma günü de devam edilecek. Hükümetin yüzde 3 +3 zam teklifine sendikalar tepki göstermiş, Memur-Sen meydanlara inerek protesto gösteri düzenlemişti. KESK ile Kamu-Sen de hükümetin teklifini değiştirmemesi halinde 23 Mayıs'ta iş bırakma eylemine gideceklerini açıklamıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de sendikaların eylem kararını eleştirdi.

"Medeni bir şekilde görüşmeleri sürdürüyoruz" diyen Çelik, "sendikalar keşke bizim teklifimizden sonra değerlendirme yapsalardı daha iyi olurdu. Bütçe hedeflerimiz ortada, kamu da kendi imkânlarını yeniden gözden geçirecek ve çözümden yana bir tavır koyacağız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

AKP Döneminde Sadece Refah Payından Memurun Kaybı Yüzde 21,2

AKP Döneminde Sadece Refah Payından Memurun Kaybı Yüzde 21,2

Fatih Özcan, blog.milliyet.com'daki yazısında, "Maliye Bakanlığı'nın 15 Mayıs 2012'de yaptığı açıklamaya göre, 2012 yılının Ocak - Nisan arası ilk dört ayında bütçe açığı 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 63 oranında artış gösterdi ve yüzde 5,1 oldu. Ancak bu açık gerçek açık değil. Zira kamu çalışanlarına ve emeklilerine 4 aydır maaş artışı verilmedi" demiş ve yüzde 3 teklifine gerekçe olarak bütçe açığının gösterilmesini "emekçi halk sözkonusu olduğunda bütçe imkanları sınırlanıyor; ama sıcak para baronları, borsa vurguncuları ve faiz lobisi sözkonusu olduğunda kesenin ağzı açılıyor" ifadeleriyle tepki vermiş.

Memur- Sen'in açıklamalarını, 1 Mayıs'ta Tandoğan'da çalışma bakanı ile aynı kürsüyü paylaştıklarını hatırlatarak eleştiren ve "sahte hayalkırıklığı" olarak değerlendiren Özcan yazısında, "Toplu Görüşmeler için Kamu - Sen ARGE Merkezi tarafından hazırlanan 1. Dönem Toplu Sözleşme Talep Metnine göre, Maliye ve Sosyal Haklar / Ekonomik Gerekçeler - Refah Payı başlığı ile yaptığı araştırma ve incelemeden öğrendiğimize göre, sadece son 10 yılda, yani AKP döneminde "vazgeçilen refah payı uygulaması nedeniyle en düşük dereceli memur maaşı olması gerekenden 283,36 lira, orta...

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Yanlış Biliyor, Memurun Grev Hakkı Var

Başbakan Yanlış Biliyor, Memurun Grev Hakkı Var

T 24 / Aziz Çelik - Hükümet ile kamu çalışanları sendikaları arasında yürütülen “toplu sözleşme” görüşmelerinde, hükümetin yüzde 3+3 zam teklif etmesi karşısında KESK, Türkiye Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş konfederasyonları 23 Mayıs’ta grev kararı aldı. Dünyanın demokratik olarak anılan her ülkesinde çalışanlar, işverenlerin ve hükümetlerin tekliflerini beğenmediklerinde veya onları protesto etmek istediklerinde, hak aramak istediklerinde greve ve toplu eyleme başvururlar. Bu olağan bir yol. Ancak sendikaların grev kararı almasının ardından “ileri demokrasi” hükümetinde gelen tepkiler ise şaşkınlık vericiydi.

Çalışma hayatıyla birinci derecede ilgili bakan olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik “Memurlar niye iş bırakacak, neden iş bırakacak ki. İş bırakma diye bir şey söz konusu değil ki. Ne mevzuatımızda ne yasalarımız da var” diyerek konuya ne kadar uzak olduğunu ortaya koydu.

Ardından Başbakan Erdoğan AKP Grup toplantısından sonra gazetecilerin ''Memur zam oranını beğenmedi. Greve gideriz diyor'' şeklindeki sorusuna da, ''Memurun grev hakkı yok'' yanıtını verdi. Başbakan her zaman olduğu gibi bu konuda da son sözü söyleme yetkisinin kendisinde olduğunu düşünüyor olmalı.

Ancak başbakan da bakan da yanılıyorlar. Memurun grev hakkı var. Sadece uluslararası hukuk açısından değil, Türkiye’nin iç hukuku açısından da memurun grev hakkı hem anayasal hem de yargı kararlarıyla güvence altına alınmıştır.

Aslında bunu en iyi bakan Çelik’in bilmesi gerekir. Bir kaç hafta sonra, Haziran ayı başında Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yıllık konferansında hükümeti temsil edecek olan bakanın “ne mevzuatımızda var, ne yasalarımızda var” gibi gayri ciddi bir tutum alması manidar. Çünkü ILO normlarına göre kamu çalışanlarının grev hakkı var. Türkiye ILO sözleşmelerini onayladı ve iç hukukunun bir parçası haline getirdi. Onaylanmış ILO sözleşmelerinin gereğini, üstelik anayasal bağlayıcılığına rağmen yerine getirmeyip “yasalarımızda yok” demek ciddiye alınır bir tutum değil.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBorsaİspanyaRecep Tayyip ErdoğanŞehitTRTTürkiye Büyük Millet MeclisiYunanistanZammemurmemurlaryiyecekzam
Görüş Bildir