'Bağımsızlık İçin Referandum Yapacağız'

 > 
14PAYLAŞIM

Bağımsızlık Referandumu Yolda

BBC'den Jim Muir'in sorularını yanıtlayan Barzani, Irak'ın halihazırda bölünmüş olduğunu söyledi.

Jim Muir'in haberine göre Barzani Kürtlerin ülkenin içinde bulunduğu krizi çözebilmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını söylerken, bağımsızlığı ise kendi doğal hakları olarak tanımlıyor.

Barzani "Son zamanlarda olan her şey bağımsızlığa ulaşmanın Kürdistan'ın hakkı olduğunu gösteriyor" diyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Barzani, "Bundan sonra, bunun (bağımsızlığın) amacımız olduğunu saklamayacağız. Irak şu anda fiilen bölünmüş durumda. Bizim, ülkenin yaşadığı bu trajik durumun içerisinde mi kalmamız gerekiyor? Bağımsızlığa karar verecek olan ben değilim. Halktır. Bir referandum yapacağız ve bu aylar içinde olacak" diye devam ediyor.

IŞID VE SÜNNİ İSYANCILAR

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ta güç kazanıp önemli kentleri ele geçirmesi ile Irak ordusu Kerkük'ten geri çekilmiş, kontrolü Barzani'ye bağlı Peşmerge güçleri almıştı.

IŞİD'in de aralarında olduğu Sünni isyancılar şu anda ülkenin kuzeyinde büyük bölgeleri ele geçirmiş ve kontrolleri altındaki bölgelerde İslami bir halifelik ilan etmişlerdi.

ABD'NİN GÖRÜŞÜ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçen hafta Erbil’de Barzani ile görüşmüş, Irak'ın birliğine vurgu yapmıştı.

İSRAİL’DEN DESTEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, bağımsız bir Kürdistan'a olan desteğini açıkça ifade etmişti.

Türkiye'den ise ilk yorum AKP sözcüsü Hüseyin Çelik'ten gelmişti. Çelik, bağımsız bir Kürdistan'ın ilanı durumunda Türkiye'nin tavrının eskisi gibi olumsuz olmayacağını söylemiş, yeşil ışık sinyali vermişti.

PARLAMENTO TOPLANIYOR

BBC'nin Bağdat'taki muhabiri Andrew Hosken'e göre parlamento toplandığında Şii çoğunluk hükümetini bekleyen ilk soru eleştirilerin hedefindeki Başbakan Nuri el Maliki'nin yerine başkasının gelip gelmeyeceğine karar vermek olacak.

  • TARAF
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir