'Ayşe Teyze' ve 'Ali Rıza Amca' da Cenazedeydi: Ekonomi Yazarı Güngör Uras Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > 
11PAYLAŞIM

85 yaşında aramızdan ayrılan usta ekonomi yazarı Güngör Uras, bugün İstanbul Bebek'te düzenlenen cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Urası'ın cenaze namazına siyaset, iş ve medya dünyasından tanınmış isimler de katıldı. Güngör Uras, ekonomiyi halkın rahatça anlayabileceği şekilde aktarmayı başarabilmiş bir kalemdi. Bugün de Uras'ın cenazesi için hazırlanan çelenklerde, yazılarında sıklıkla kullandığı “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” isimleri dikkat çekti... 

İktisatçı ve ekonomi yazarı Güngör Uras, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede pazar günü yaşama veda etmişti.

Ekonomide ‘Ayşe Teyze’ Örneğini Hayatımıza Kazandırmıştı: Güngör Uras Yaşama Veda Etti - onedio.com
Ekonomide ‘Ayşe Teyze’ Örneğini Hayatımıza Kazandırmıştı: Güngör Uras Yaşama Veda Etti - onedio.com

Bugün Bebek Hümayun-u Abad Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde, merhum Uras’ın eşi Nuran Uras ve kızı Elif Uras taziyeleri kabul etti.

 Güngör Uras'ın eşi Nuran Uras (solda)

Taziyede bulunan Uras'ın sevenleri tabutun başında dua etti. Güngör Uras'ın cenaze namazı iş, medya, siyaset dünyası mensupları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla kılındı.

Cenaze törenine, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı, UEFA ve FIFA Onursal Üyesi Şenes Erzik, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Vahap Munyar, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Demirören Medya Grubu Başkanı ve Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve çok sayıda ekonomi gazetecisi katıldı.

"Yeri zor doldurulacak birisi"

Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Güngör Uras’ın yazdığı yazılarla Türkiye’de milli ekonomiyi kalkındırmaya çalışan önemli bir gazeteci olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, “Yeri zor doldurulacak birisidir. Ayrıca tabii en büyük maharetlerinden birisi de ekonomi gibi zor bir konuda görüşlerini Ayşe Teyze’nin anlayabileceği bir tarzda anlatabilmesidir. Makalelerinde güncel konuları ele aldı ama sonuçta yazdığı yazılar Türkiye’nin ekonomi tarihinin bir yerde yansımasıdır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.” diye konuştu.

"Güngör hocayı okuduğumuzda her şeyi anlardık"

Sanatçı Erol Evgin ise, Uras’ın gerçek bir entellektüel olduğunu ifade ederek, “Gerçek bir aydın nasıl olmalı derseniz Güngör hoca gibi olmalıydı. Büyük bir bilgi birikimiyle, bilgelikle ama çok net bir açıklıkla, çok kolay anlatırdı her şeyi. Ekonomi bizim uzmanlığımız eğil ama Güngör hocayı okuduğumuzda her şeyi anlardık. İnsani yanı da çok değerliydi. Çocuksu bir yanı vardı, çok neşeliydi.” değerlendirmesinde bulundu

Yazar Deniz Gökçe de, merhum Uras’la üniversiteden bu yana tanıştıklarını ifade ederek, Uras’ın Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

"Ekonomiyi onunla birlikte öğrendik"

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ise Güngör Uras'ı 1979'dan beri tanıdığını ifade ederek, "Ben 1978'de  başladım mesleğe. Mesleğimin ilk yıllarından beri TÜSİAD Genel Sekreteri olarak sonra zamanla gazetelerde, dergilerde yazar olarak hep beraber olduğumuz bir büyüğümüzdü. Çok katkısı oldu bize. Ekonomiyi onunla birlikte öğrendik. Son yıllarında o yaşına rağmen muhabir heyecanıyla, hiç o heyecanını kaybetmeden küçük defterinde notlarını alırdı. Beraber yurt dışı seyahatlerimiz oldu. O ziyaretlerde tek tek herkesin ismini alır, o isimleri yazısında zikrederdi. Yazıları hakikaten hem topluma mal oldu. "Ayşe Teyze"yle, "Ali Rıza Amca'yla". Mekanı cennet olsun. Çok katkısı olan bir büyüğümüzdü" şeklinde konuştu.

Öte yandan Uras'ın cenazesi için hazırlanan çelenklerde yazılarında sıklıkla kullandığı “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca” isimleri dikkat çekti.

Uras’ın cenazesi kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir