Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Atmacaları Kızdırmayın!' Çılgın HES Projesi ile Dünden Bugüne

-

Arhavi Doğa Koruma Platformu, şehir merkezine yapılması planlanan Kavak HES projesine karşı yeni bir eylem çağrısı yaptı. "Özgür Derelerin Sesi Olacağız" diyen Arhavi Doğa Koruma Platformu, 3 yıldan uzun bir süredir şehrin merkezine yapılması planlanan HES projesine karşı direniş gösteriyor.

Çılgın HES Projesi olarak bilinen Kavak HES Projesine karşı Ciğani Deresi'nde nöbet devam ediyor.

Kamilet Vadisi’nde yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesiyle, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin sularının 5 kilometre boyunca tünel ve borularla Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınması ve üretilecek elektriğin de aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılması planlanıyor. Hem şehrin içerisinden geçen ilk proje olması hem de hesaplanan mesafelerden ötürü projeye Çılgın HES projesi deniyor.

Arhavi Doğa Koruma Platformu, Çılgın HES'e dur demek için 1 yıldır mücadele ediyor.

Hiçbir siyasi parti ile bağlantısı olmayan doğa savunucularının ve Arhavililerin kurmuş olduğu platform, 3 yıldan uzun süredir mücadele veriyor. Proje için geçen yıl Temmuz ayında Ciğani Deresi'nin kenarında bir direniş evi kurarak, gece gündüz büyük bir nöbet başlatılmıştı.

Projeye itirazların medyada ilk gündeme gelişi, HES çalışmalarına 24 saat izin verilmesiyle oldu.

Karara itiraz eden Arhavi Doğa Koruma Platformu, 60 metre ötede bulunan evleri ve Arhavi halkını rahatsız ettiğini belirtti. İtirazda, yaşam alanının 100 metreden yakınına böyle bir izin verilemeyeceğini de hatırlattı.

Tüm bu süreçte, Arhavi halkı ve platform, yaşam alanlarını savunmak adına omuz omuz bir mücadele verdi.

Yalnızca Arhavi'de değil, civar iller ve İstanbul'da Çılgın HES'e karşı büyük eylemler düzenlendi.

"Arhavili'nin Geleceği İçin Vazgeçin" diyen platformun mücadelesi, geçen yıl, zaferle sonuçlanmıştı.

Tüm yerel direnişin yanı sıra hukuki süreçte büyük bir kazanım sağlanmıştı. HES için hazırlanan ÇED Raporu onaylanmamış ve son dava ile HES tamamen iptal edilmişti.

Ancak projeden vazgeçilmedi. Çılgın HES için yeni bir ÇED raporu hazırlandı.

18 Eylül 2014 tarihinde tamamen iptal alan HES projesi, durmak bilmedi. Bu yıl yeniden düzenlenen ÇED raporu ile proje bu sefer ÇED olumlu kararını aldı.

Arhavi Doğa Koruma Platformu, kaçak köprülerle, hileli ölçümlerle yapılmaya başlanan HES’e karşı mücadelesini sürdüreceğini açıkladı.

Çılgın HES projesi ile yapılacak doğa tahribatının yanı sıra, şehir merkezinde kurulacağından ötürü, 2 köy ve 1 mahalle de tahrip edilecek.

Platform, yeniden ÇED ve imar planı iptal davaları açmaya hazırlanıyor.

Yaşam alanlarının yanında kültürlerinin de yok olacağını anlatan Arhavi halkı, yılmadan mücadeleye devam edeceklerini açıklarken, yalnızca Arhavilileri değil, tüm yaşam savunucularını destek vermeye çağırıyor.

"Atmacaları Kızdırmayın" diyen Arhavi Doğa Koruma Platformu, 23 Mayıs'ta yapılacak eylem için büyük bir çağrı yaptı.

MNG’nin şehir merkezinde yeniden başlattığı KAVAK HES Projesi ile Arhavi’nin doğası ve geleceği karartılırken, doğa sever atmacalar olarak bu yıkıma karşı bir kez daha birlikte yürüyoruz.  

MNG tüm engellemelere, hukuksuzluklara rağmen bu projeyi diretmeye devam ediyor. Ancak doğa severler kararlı; bu hukuksuzluk ve bu talan YENİDEN DURACAK!  

Tüm doğa sever dostlarımızı bir kez daha birlik olmaya çağırıyoruz.  

Yer: Arhavi Cumhuriyet Meydanı  

Tarih: 23 Mayıs 2015  Saat: 12:00 (Toplanma saati 11:30’dur.)

Uzun süredir devam eden HES mücadelesine, twitter'dan da destek yağıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir