NSU Davasında Kura Çekilecek

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Asrın Davası'nda Kritik Karar

'Asrın Davası'nda Kritik Karar

NSU davasında Türk basınına mahkeme salonunda dört sandalye ayrıldığı bildirildi.

8 Türk, bir Yunan ve bir Alman’ın öldürülmesiyle ilgili 6 Mayıs’ta başlayacak neo-Nazi hücresi NSU davasında basınla ilgili yeni düzenleme belli oldu. Buna göre mahkeme salonunda Türk basınına 4 sandalye ayrıldı. Ancak bu sandalyelerin sahipleri kurayla belli olacak.

Münih Eyalet Mahkemesi, Türk basınına yer ayrılmadığı için Anayasa Mahkemesi’nde açılan davanın ardından 17 Nisan için öngörülen duruşma tarihini ertelemek zorunda kalmıştı. Anayasa Mahkemesi, yabancı basına da mahkemede yer verilmesi gerektiği yönünde karar vermişti. Bunun üzerine Münih Eyalet Mahkemesi, ilk duruşmayı 6 Mayıs’a ertelediğini açıklamıştı.

Bugün Münih Eyalet Mahkemesi’nin internet sitesindeki açıklamaya göre Türk ve Alman basını için ayrı kura yapılacak. Hangi basın kurumlarının mahkemeyi salondan izleyebileceği kurayla belli olacak. Alman basını ayrı bir sepetten, Türk basını için ise ayrı bir sepetten kura yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Nsu Davasında Kura Çekilecek

Terör hücresi davasında medya temsilcileri için kura çekimi yapılacak. Türk medya temsilcilerine dört yer ayrıldı.

Sekizi Türk olmak üzere on kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin hayatta kalan son üyesi hakkındaki davaya medya büyük ilgi gösteriyor. Basına ayrılan yerlerin azlığı ve Anayasa Mahkemesi'nin Türk basın mensuplarına salonda yer ayrılmasına hükmetmesinden sonra da ‘yersizlik' tartışmaları kesilmedi. Yetkili mahkeme yeni akreditasyon düzenlemesinde yerlerin kurayla dağıtılmasına karar verdi. Türk medyasına dört yer, Yunan ve İran medyasına da birer yer ayrıldı. Kura çekimi 29 Nisan'da noter huzurunda yapılacak.

Münih'teki Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin ilk celseyi 6 Mayıs'a ertelemesinden sonra müdahil avukatları duruşmanın ikinci bir salondan canlı izlenebilmesi için yaptığı öneriye sanık avukatları karşı çıkmıştı. Yürürlükteki yasaların ağır ceza davasını kamuya açık dava haline getirilmesine izin vermediğini belirten sanık Holger G.'nin avukatı, aksi takdirde mahkeme kararına itiraz haklarının doğacağı uyarısında bulundu.

Avukat Pajam Rokni-Yazdi, “bunun anlayışla karşılanabilecek ve hatta arzulanacak bir talep olduğunu, ancak duruşmanın naklen yayınlanmasının yasa ihlali anlamına geleceğini” söyledi. Alman haber ajansı dpa'ya demeç veren sanık avukatı ikinci salonda sadece basın mensupları bulunsa dahi bunun mahkemenin kamuya açık yapılması anlamına geleceğini ve Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin müdahil avukatların başvurusunu kabul etmesinin kendileri için davaya itiraz nedeni teşkil edeceğini belirtti.

'Yasal sorun çıkar'

Teröristler tarafından öldürülen Halil Yozgat'ın avukatı basın kontenjanının artırılmasının kamunun haber alma ihtiyacını karşılamaya yetmeyeceğini söylemiş, çok sayıda politikacı ve hukukçu davanın başka bir salonda naklen izlenebilmesi gerektiğini söylerken, bunun yasal sorunlara yol açabileceği uyarısında bulunanlar da olmuştu.

Mahkeme sürpriz bir kararla, 15 Nisan'da başlayacak olan davayı 6 Mayıs'a ertelemiş ve basın mensuplarının akreditasyon işlemlerinin yeniden yapılacağını duyurmuştu. Sabah gazetesinin başvurduğu Anayasa Mahkemesi öncelikle Türk medyasının davada yeterli ölçüde temsil edilmesi gerektiğine dair karar almıştı. Davayı izleyeceklere sadece yüz kişilik yer ayrılan duruşma salonuna akreditasyon işlemlerinin tekrarlanmasından sonra 50 basın mensubunun alınacağı tahmin ediliyor.

Ağır itham

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ aşırı sağcı terör hücresiyle ilgili davanın sonucunun şimdiden belli olduğunu öne sürdü. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin vereceği kararın kendine göre önemi kalmadığını ve mahkemenin kararının daha başlamadan belli olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ yargılamanın usulen tamamlanacağını ve başkanı tarafsız olmayan bir mahkemeden adalet beklenemeyeceğini sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağİranTerörYozgatYunanistan
Görüş Bildir