Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Aseksüeller Vardır" da Kimdir Onlar? Aseksüelliği Her Yönüyle Açıklıyoruz!

-

Eveeettt kıymetli okurlarım, bu içeriğimizde üzerinde genelde pek durulmayan bir cinsel kimliğe değineceğiz: Aseksüellik!

Pekiii doğada aseksüellik var mıdır? Kişiler, bilinçli tercihleriyle mi aseksüel olurlar, yoksa hormonal ve genetik sebeplerle mi? Öyleyse bu sorulara hep beraber bakalım gençler! ☺️

Günümüzde aşırı yüksek sayıda olmasa da, kendisini "aseksüel" (hiçbir cinsiyete ve cinsel faaliyete ilgi duymayan kişi) olarak tanımlıyor.

Aseksüeller, yapılan çalışmalara göre, dünya nüfusunun yaklaşık %1’ini oluşturmaktadırlar.

Görselde ise asekseül bayrağını görüyorsunuz sevgili okurlarım. 👊

Peki aseksüellik "normal" bir olgu mudur, yoksa bir "hastalık" mıdır? Doğada aseksüelliğe yer var mıdır?

Çoğu insanın bildiğinin aksine, aseksüellik zaman zaman girilen geçici bir evre olmadığı gibi cinsel faaliyeti etkileyen biyolojik veya psikolojik bir hastalık da değildir. 

Ancak doğada türlerin soyunu devam ettirmesi ön planda olduğundan, insanlardakine benzer bir aseksüellik olgusuna rastlanmamaktadır.

Bilim insanlarına göre, aseksüellik "cinsel isteksizlik" de değildir!

Fakat aseksüelliği seks fobisi olarak değerlendiren görüşler mevcuttur.

Sanıldığının aksine, aseksüel bireyler içerisinde romantik duygular besleyebilen, âşık olabilen bireyler de mevcuttur; bu tamamen kişinin romantik yönelimine bağlı bir durumdur.

Romantik ilişkileri olan aseksüeller ise, tıpkı seksüel bireylerde olduğu gibi, aynı cinsten ya da farklı cinsten insanlarla birlikte olabilirler.

Yani homoromantik, heteroromantik, biromantik aseksüeller vardır.

Aseksüellik, sıklıkla "cinsellikten kaçınma" "cinsel perhiz" gibi olgularla da karıştırılabilmektedir.

Dini ya da kişisel görüşleri ile cinsellikten uzak durmak ile cinselliğe hiçbir ilgi duymamak tamamen farklı konulardır. 

İlkinde cinsel bir davranış tercihi bulunmaktayken, ikincisinde bir cinsel yönelim söz konusudur. 

"Cinsellikten uzak durmak bir tercihtir; ancak aseksüellik bir tercih değil, bir cinsel yönelim. Böyle olmayı seçemezsiniz, böyle doğarsınız. Bazı insanlar aseksüelliği anlamakta zorlanıyor. Bir insanın nasıl cinsel istek duymayabileceğine ve seksten uzak durabileceğine anlam veremiyorlar."

Fakat tüm bunlara karşın, aseksüel olduğunu iddia eden bireylerin önemli bir bölümü yine de cinsel eylemde bulunmaktadır.

Sebep olarak ise "romantik ilişki yaşamak" veya "çocuk sahip olma isteği"ni göstermektedirler. 

Bu da önemli bir noktayı açığa çıkarmaktadır: Aseksüel bireyler de, sekse ilgi duymuyor olmalarına rağmen seks yapabilirler.

Yalnız her ne olursa olsun şunu söyleyelim: Aseksüellik bir kimliktir ve aseksüeller vardır!

Yapılan çalışmalara göre, aseksüeller genelde diğer insanlara karşı cinsel duygular beslemediklerini ve cinsel ilişki yaşamakla ilgilenmediklerini, hatta cinsel duygulara sahip olmadıklarını belirtebiliyorlar. 

Pek çok insan, kendisine uygun bir "cinsel kimlik etiketi" bulduğunda kendisini çok daha rahat hissediyor. Kendilerine aseksüellik gibi bir cinsiyet kimliğini seçenler bunu, duygusal ve sosyal olarak anlaşılmak ve insanlara kendilerini daha iyi ifade etmek için seçiyor olabilirler.

Dolayısıyla şunu söyleyelim: Aseksüellik bir kimliktir ve aseksüeller vardır!

12 3 4

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samet-dikbas

yalnız benim tek bir sorum olcaktı aseksüellik genelde evlendikten sonra gerdek gecesinde seks yapmamak yani genofobi denilen bir korkuya sahip bir insan olsam ilk yapcağım şey ne olması gerek tüp bebekmi yapmalıyım yoksa bu tarz şeylerden uzak durup sadece aşka karşımı ilgilenmeliyim 17 yaşıma gircem fakat ben bir türlü anlıyamıyorum 4 senedir mastürbasyon yaptım bu sene sonra kendimi pişmanlıkla boğultuyorum beynimi karanlık,ruhsal bozukluğu,ahlak değeri düşüklük ve çok fazla belden aşağı,fesatlarla zehirliyorum aseksüel olmam benim için mutlu edermi yoksa daha çok sorularla kendime zarar vermişmi olurum saygılar onedio.

ela-ay1

sonunda kimligimide buldum hayırlısı

onur-terzi2

kimse suratına bakmayınca insanlara küsüp kendilerine seksüellik oluşturan ilginç insanlar :/

dilara-korcan

sonunda haberimi yapmışlar :D

karayel2009

yemezler... tipsizlikten hep...bkz. fotolar...

zehra-ozbay

Dedi iconu dahi olmayan kişi

Görüş Bildir