'Arafat'ın Katilinin Kim Olduğunu Biliyorum, Yakında Açıklayacağız'

 > -

Filistin'in efsane lideri Yaser Arafat'ın ölümünün 12.yılında düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,  "yakında katilleri açıklayacağız ve herkes dehşete düşecek." dedi.

Eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın vefatının 12. yıldönümü dolayısıyla Fetih Hareketi tarafından Ramallah'ta düzenlenen anma töreninde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arafat'ın ölümüyle ilgili soruşturmanın devam ettiği söyledi.

Abbas, "Bana soracak olursanız, katilin kim olduğunu iyi biliyorum. Ancak benim şehadetim katilin açıklanması için yeterli değil. Soruşturma komisyonunun tüm ayrıntıları tespit etmesi lazım. En yakın zamanda katillerin, faillerin kim olduğunu açıklayacağız ve herkes bu sonuçla dehşete düşecek." diye konuştu.

"Barış için elimizi uzatmaya devam ediyoruz"

Abbas, İsrail'le müzakerelerin yeniden başlaması için adım atmaya hazır olduklarını dile getirirken, "Barış için elimizi uzatmaya devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı, "Adalet ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması talebimizdir. Yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin varlığını ise asla kabul etmiyoruz." dedi.

"Gazze’de devlet yok, Gazzesiz devlet de olmaz"

Abbas, Hamas ile Fetih hareketleri arasındaki uzlaşmaya ilişkin ise, "Ben her türlü çözüme hazırım. Çözüm de egemenliğin kaynağı olan halka dönmekle, başkanlık, parlamento ve belediye seçimlerine girmekle olur." ifadelerini kullandı.

Hamas'ın Gazze'yi yönetmesi ile ilgili olarak da Abbas, "Gazze’de devlet yok, Gazzesiz devlet de olmaz." diye konuştu.

Otopsi yapılmamıştı

11 Kasım 2004'te Paris'teki Percy Askeri Hastanesinde 75 yaşında ölen, Filistin’in özgürlük hareketinin sembol ismi Yaser Arafat’ın ölmeden önce vücudunda ve giysilerinde zehirli Polonyum-210 maddesine rastlanmıştı. Arafat'a otopsi yapılmadı.

2012’de Al Jazeera’nin yayınladığı Arafat’ı ne öldürdü? başlıklı haberi üzerine Fransa’da cinayet bürosu soruşturma başlatmıştı. Arafat’ın mezarını açan Fransız yetkililer, cesedinden 60 örnek almıştı. Bunların 20’si İsviçreli yargıçlara, 20’si Fransız yargıçlara ve kalanı da adli tıp uzmanlarından oluşan ekiplere dağıtılmıştı. 

"Zehirlenmiş olma ihtimali yüzde 83"

İsviçreli adli tıp uzmanlarının raporuna göre ölümün polonyum zehirlenmesiyle bağlantılı olma ihtimali yüzde 83. Al Jazeera’ya konuşan İngiliz adli tıp uzmanı Dave Barclay’ye göre, elde edilen bulgular Arafat’ın zehirlenerek öldürüldüğüyle ilgili yeterli kanıtı sunuyor.  Barclay “Arafat’ın ölümüne yol açan silahı bulduk. Ama bu silahı vaktiyle kimin kullandığını bilmiyoruz” demişti.

AA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir