Apple'dan Akıllı Saat mi Geliyor?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Apple Akıllı Saat Üretecek' | Ntvmsnbc

'Apple Akıllı Saat Üretecek' | Ntvmsnbc

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Apple Piyasaya Akıllı Saat Sürecek | Sosyalmedya.co

Son dönemde teknoloji severleri en çok heyecanlandıran ürünlerden bir tanesi akıllı saatler. Şimdiye kadar bir çok ürün tanıtıldı veya piyasaya sürüldü ve neredeyse hepsinin de farklı işlevleri bulunuyor. Ancak bu konuda biraz geç kalsalar da Google, Microsoft ve Apple gibi teknoloji devlerinin ismiyle çıkacak akıllı saatler asıl trendi oluşturacağa benziyor.

Daha önce de benzer haberlere konu olan Apple, yine bir akıllı saat iddiasıyla gündeme geldi. New York Times‘da yer bulan habere göre Cupernito merkezli şirket, şu günlerde harıl harıl iWatch ismiyle piyasaya sürülmesi beklenen ürünleri üzerinde çalışıyor.

iWatch’un kablosuz şarj olan ilk Apple ürünü olması bekleniyor. Siri, NFC gibi özelliklere sahip olacağı tahmin edilen cihazın dış ön yüzü Curved Glass (bombeli cam?) ile kaplanacak, ki bu da Apple ürünleri için bir ilk olacak.

Bunun yanında iWatch’un standart akıllı saat özelliği haline dönüşen spor asistanı uygulamasına da sahip olması bekleniyor. Böylece akıllı saati kullananlar kaç kilometre mesafe kat ettikleri, kaç kalori yaktıkları ve nabız gibi bilgilere ulaşabilecekler.

Merak edilen konu ise iWatch ile telefon veya Face Time görüşmesi yapılıp yapılmayacağı. Piyasada akıllı telefonlara bağımlı çalışan ve sadece gelen aramaları haber veren modeller olduğu gibi, tamamen bağımsız çalışan ve sim kart takarak arama yapabildiğiniz modeller de mevcut.

2013′de 15 milyon giyilebilir cihazın satılması bekleniyor. Önümüzdeki sene 1.5 milyar dolar hacme ulaşması beklenen bu sektör, kullanıcılar kadar cihaz üreticilerini de heyecanlandırıyor. Bakalım önümüzdeki günler akıllı saat trendine kendilerini kaptıran şirketler için neler getirecek?

Haberin Tamamı İçin:

Apple'dan Akıllı Saat mi Geliyor? | Webrazzi

Apple'dan Akıllı Saat mi Geliyor? | Webrazzi

Nesnelerin interneti (Internet of Things) kavramı yaygınlaştıkça, akıllı cihazların sunduğu potansiyel de giderek daha fazla ilgi çekmeye başlıyor. IPv6 sayesinde daha fazla cihazın internet erişimine sahip olabilmesi, artan işlemci güçleri ve düşen maliyetler üreticilerin bu alanda daha inovatif bakış açılarına sahip olmasını sağlıyor.

Wall Street Journal ve New York Times’ın iddialarına göre akıllı cihazlar konusunda son dönemin en ilgi çekici adımlarından birini Apple atmaya hazırlanıyor. Aslında bu iddia ilk olarak Aralık ayında ortaya çıkmış ve Apple’ın iPhone uyumlu bir akıllı saati 2013’te piyasaya süreceği söylentisi dile getirilmişti.

Fakat NYT bu kez konuyu Apple’daki kaynakların isim vermeden doğruladığını yani Apple’ın akıllı saatinin gerçek olduğunu söylüyor…

Habere göre Apple’ın akıllı saati aynı iPhone, iPod ve iPad gibi iOS işletim sistemine sahip olacak. “Kola takılan kavisli cama sahip” olarak tanımlanan bu cihaz ile ilgili diğer bir bilgi de, bir dönem Apple’da arayüz konusunda çalışmış olan Bruce Tognazzini’den gelmişti. Apple’ın üzerinde çalışmakta olduğu projeleri yakından tanıyan Tognazzini bundan çok kısa bir süre önce blog’unda Apple’ın akıllı saati iWatch ile neler yapabileceğine dair görüşlerini paylaşmıştı.

Giyilebilir teknolojilerin 1,5 milyar dolarlık bir pazar oluşturmasının beklendiği 2013’te Apple’ın bir katkısı olur mu kesin olarak bir şey söylemek zor. Fakat NYT’ın haberine göre Apple, bu cihazın üretimi için Foxconn’la görüşmelere başlamış bile.

iWatch hemen akıllılara Kickstarter’dan milyonlarca dolar toplamayı başaran Pebble’ı getiriyor. Webrazzi Summit kapsamında Türkiye’de de gelen Eric Migicovsky, bizlere akıllı saat kavramınında detaylı bir şekilde bahsetmişti.

Google’ın Project Glass ile giyilebilir teknolojiler konusunda önemli bir adım attığı bir dönemde Microsoft’un da bu yarıştan geri kalmak istemediği iddialarını da hesaba katınca Apple’dan bu alanda bir atılım beklemek yanlış olmaz.

Görünüşe göre hem Apple, hem de diğer üreticilerden giyilebilir teknolojiler konusunda daha çok haber duymaya başlayacağız…

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleDeepMindLi-FiMicrosoftiOSiPhone
Görüş Bildir