Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Anlayamazsınız" Dediğimiz 10 Kafa Bulandıran FİLM

Sanat-
Abone ol

Bu listede anlaşılması zor, kolay idrak edilemeyen, sakin kafayla izlenmesi gereken filmleri irdeledik. Herkese hitap etmeyeceği açık olan fakat ciddi takipçi kitlesi bulunan filmleri büyük keyif alarak seçtik. "Anlayamazsınız" muhabbetini umarız tüm onedio takipçileri hatırlar. 

"Beni en çok çeken şey  film bittikten sonra seyircinin verdiği tepki, mallaşması."        
                                                                                                                -David Lynch

10. Primer (2004)

Primer, Türkçe'ye kapsül olarak çevrilmiş düşük bütçeli bir bilim-kurgu filmdir. Görsel efektli filmleri sevenleri pek memnun etmeyecek, sınırlı mekanlarda geçen, derin diyaloglara sahip anlaşılması çok çok zor bir yapım Kapsül.  Kurguyu takip etmenin zorluğu bir yana,diyalogların anlaşılması da bir o kadar yorucu. Sadece dikkatli olmanın yetmediği, teknik bilgi gerektiren inanılmaz özgün bir yapım olduğunun altını çizmek gerek.

9. Kayıp Otoban - Lost Highway (1997)

Kayıp Otoban kimilerinin başyapıt olarak gördüğü, üzerine sayfalarca analiz yaptığı; bazı kesimlerin de hiçbir şey anlatmadığını iddia ettiği bir film. Ve tabi ki David Lynch Filmi. "Bu herif sırf bizi çıldırtmak için abuk subuk filmler çekiyor." diyebilirsiniz. Fakat internette yer alan bilgi ve analizlere göz attığınızda ise fikriniz değişebilir.

8. Mulholland Çıkmazı - Mulholland Dr. (2001)

Listedeki ikinci Lynch filmi. Mulholland çıkmazı yönetmeninin çok nam saldığı şekilde kolay idrak edilemeyen bir film. Filmi büyük dikkatle izledikten sonra yayınlanmış inceleme ve analizleri okuyarak ‘David Lynch’ kafasını anlamaya çalışabilirsiniz.

7. Akıl Defteri - Memento (200)

‘Memento’ konusu fazla irdelenmeden tüketilmesi gereken filmlerden birisi. Bunun nedenini filmi izlemeye başladığınızda idrak edeceksiniz. ‘Memento’, Türkiye’deki adıyla ‘Akıl Defteri’ büyük dikkatle izlenmesi gereken filmlerden, enazından anlamak isteyenler için..

6. Küp - Cube (1997)

Birbirlerini tanımayan yedi kişi kendilerini bir küp içerisinde bulurlar. Küpün her kenarında bir kapı vardır ve her kapı başka bir küp sistemine açılmaktadır. Bu gizemli sistem, film ilerledikçe daha da ilginç bir hal alarak, izleyiciye alışılmadık bir bilimkurgu teması sunmakta.

5. 13. Kat - The Thirteenth Floor (1999)

'Matrix' filmiyle aynı yıl vizyona girmesinden dolayı kıyıda köşede kalmış, dışlanmış bir film gibi gözükmesiyle tanınan bir yapım. Ancak şunu ifade etmeliyim ki; filmin senaryosu çok iyi bir şekilde kurgulanmış. Belki iddialı olacak ama bana göre Matrix’den daha iyi bir film. Bir önceki yazıda neden Matrix’le bir kıyaslama yapıldığını sorabilirsiniz, hemen açıklayalım: konusu itibarıyla büyük paralellikler içerse de maalesef ki gölgesinde kalmış, genellikle olumsuz eleştiriler almış ve daha çok ev sinemasında meraklısıyla buluşabilmiş bir filmdir.

4. Makinist - The Machinist (2004)

Makinist, sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia (uyuyamama) hastalığı olan Trevor Reznik (Christian Bale)'in hikâyesidir.  Suçluluk duygusu ve vicdan muhasebesinin yoğunlukta olduğu bir atmosferde geçen film, gizem öğelerini de barındırıyor.

3. Donnie Darko (2001)

Donnie Darko bazı ‘hayaller’ görmekte olan 16 yaşındaki bir gençtir. Alışık olmadığımız bilim kurgu ögeleriyle senaryonun temelini döşeyen yönetmen izlerken anlaşılması zor bir gizem sunuyor seyredenlerine. Dinç kafayla seyretmeniz önerilir..

2. Kelebek Etkisi - The Butterfly Effect (2004)

Kelebek Etkisi, çok ilgi çekici ve bir o kadar da üzerinde düşünülesi bir konuyu, Kaos Teorisini işler. Diğer filmlerin yanında çok fazla 'mindfucker' gelmeyebilir, bunun sebebi bu derece karmaşık ve etkileyici bir konunun çok başarılı bir senaryoyla süslenmesi olsa gerek. Fakat yine de, izledikten sonra da size düşünecek bayağı şey bıraktığına şüphe yok.

1. Dövüş Kulübü - Fight Club (1999)

Kabul, diğerleri kadar kafa bulandırıcı değil. Dövüş Kulübü, gerek oyuncuları açısından gerekse film açısından tartışmasız bu listedeki en ünlü film. Çok ünlü olmasından dolayı listeye ekleme konusunda tereddütler yaşasakta, ‘’onsuz’’ liste yapmaya gönlümüz elvermedi.  Mesaj kaygısı gütmek gibi bir ihtiyacı olmayan film, mesajın ‘kralını’ izleyenlerine sunarak çok büyük hayran kitlelerine ulaşmıştır. Dövüş Klubü’nün birinci kuralını anımsayarak susuyoruz..

''ANLAYAMAZSINIZ'' Dediğimiz 10 Film - Film Mecrası

Video olarak izlemek isterseniz diye... Keyifli Seyirler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sammas.colkesen

anlarsınız ama "abi kaç kere izledim bir türlü anlayamadın yönetmen felan müthiş bir filmdi" geyiği daha iyi olduğu için anlamamak daha iyi

busra-kucuk

13. Kat güzel filmdi. Vanilla Sky da aynı türden bir film. En çok Matrix tutuldu. Normal tabi :)

busra-kucuk

Şimdi fark ettim ki yine Amerika bir filmi alıp kedine uyarlamış Vanilla Sky aslında başka bir filmmiş

hiseme

Hepsini anladımda bir Mulholland Çıkmazı'nı anlamadım.

Görüş Bildir