Ana Dilde Savunma Tasarısının İlk Maddesi Kabul Edildi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Anadilde Savunma' Tbmm'de Kavga Çıkardı

'Anadilde Savunma' Tbmm'de Kavga Çıkardı

TBMM Genel Kurulu'nda, ana dilde savunma hakkı getiren, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı görüşülüyor.

MHP Grup Başakvnekili Oktay Vural, tasarının, Oslo görüşmelerinde varılan mutabakat ve terör örgütünün dayatması sonucu getirildiğini savundu.

BDP Grup Başkavnekili İdris Baluken ise Vural'ın propaganda yaptığını ileri sürerek, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a ''Siz de buna göz yumuyorsunuz. Bir an önce bu yasanın görüşülmesiyle ilgili hassasiyetimiz var'' dedi. Yakut, görüşmelerde grup başkanvekillerine söz verdiklerini belirterek, ''O zaman bundan sonra hiçbir grup başkanvekiline söz vermeyeceğim. Dayanabilecek misiniz?'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, tasarının resmi dil ve yargı diliyle ilgili bir sakıncasının olmadığını ifade ederek, ''Milletimizin hassasiyetlerini kaşıyarak, nifak sokmak doğru bir şey olmasa gerek'' diye konuştu.

MHP milletvekilleri, Aydın'ın, ''nifak'' ifadesine tepki gösterdi. MHP Adana Milletvekili Seyfetin Yılmaz ile Ahmet Aydın arasında sözlü sataşma yaşandı.

Bu arada tartışan MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ile BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken birbirlerinin üzerine yürüdü. Araya giren milletvekilleri, her iki milletvekilini sakinleştirmeye çalışırken tartışma büyüdü. Aynı anda MHP'li Seyfettin Yılmaz ile Ahmet Aydın da birbirlerinin üzerine yürüdü. Diğer milletvekillerinin de tartışmaya katılması üzerine Genel Kurul'daki gerginlik arttı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

Aranın ardından söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, insanların ana dilini kullanmalarına itiraz etmediklerini, ancak bu ana dilin hukuk dili haline getirilmesine karşı olduklarını söyledi. Şandır, Ahmet Aydın'a yönelik olarak, ''Konuşmalarımızı nifak olarak değerlendiremezsiniz'' dedi.

Ahmet Aydın ise kimsenin şahsına yönelik olarak ''nifak' değerlendirmesi yapmadığını söyledi. Aydın, ''Biz 'milli birlik ve kardeşlik' diyoruz. İnsana kendini savunma hakkını vermek gerekiyor. Uygulamadaki sıkıntıyı kaldırıyoruz. Herkesin özgürlükçü davranması lazım'' diye konuştu.

MHP'li Öztürk, tasarının, Sevr'de amaçlarına ulaşamayanların ruhlarındaki ıstırabı dindirmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyeceğini savundu. Savunma hakkının kutsal olduğunu belirten Öztürk, ancak başka bir dilde sözlü savunma imkanı tanımanın, devletin yargı yetkisini sulandıracağını kaydetti.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Ana Dilde Savunma' Meclis'te Kabul Edildi

'Ana Dilde Savunma' Meclis'te Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, "ana dilde savunmaya" ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan kanun tasarısının, anadilde savunma imkanının düzenleyen ilk maddesi kabul edildi.

TBMM’de gergin görüşme maratonunda, anadilde savunma hakkı getiren tasarı maddesi kabul edildi. Madde üzerindeki görüşmelerde, milletvekilleri arasında sık sık tartışma yaşandı.

Tasarını oylanmasından önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural söz aldı ve tasarının ‘Oslo görüşmelerinde’ varılan mutabakat ve terör örgütünün dayatması sonucu getirildiğini söyledi. Vural’ın yerinden söz alması tartışmaya neden oldu.

BDP’li Sırrı Sakık, oturumu yöneten Başkanvekili Sadık Yakut’a tepki gösterdi. Yakut ise Sakık’a “Elini indir aşağı” diye bağırdı. Sakık’ın, “Sen indir” diye yanıt vermesi üzerine Yakut, “Size mi mahkûm olacağız burada? Grup başkanvekiliniz söz istedi de vermedik mi?” dedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken söz alarak, “Yasayı bekleyen milyonlarca insan var. Bir siyasi partinin siyasi propagandası için söz vermenizi doğru bulmuyoruz” diye konuştu. Baluken’in sözleri gerilimi arttırdı.

Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın söz alıp, MHP’yi ‘milletin hassasiyetini kullanarak nifak sokmaya çalışmakla’ suçladı. MHP ve AK Partili vekiller birbirlerine laf attı. MHP’li Oktay Öztürk, AK Parti sıralarına dönüp, BDP’yi kastederek “Bunların kime güvendiğini gördük” diye bağırdı. Baluken ise “Biz sadece kendimize güveniriz” dedi.

Öztürk ve Baluken’in karşılıklı konuşması kavgaya dönüştü. Başkanvekili Yakut oturuma ara verirken, tartışma verilen arada da sürdü. Milletvekilleri MHP ve BDP’lilerin kavgasını önlemeye çalışırken, MHP’li Seyfettin Yılmaz, “Nifak sensin” diye bağırarak AK Partili Ahmet Aydın’ın üzerine yürüdü. Araya giren milletvekilleri olası bir yumruklaşmayı önledi.

TARTIŞMA CHP -BDP ARASINDA SÜRDÜ

Bu tartışmanın ardından söz alan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, AK Parti'nin, Türk ulusunu tarihten silmeye, Türk vatandaşlığını tarihten silmeye dönük olan girişimlerinde, BDP ile iş biriliği yaptığını iddia etti. Güler, Kaplan'ın sözlerini eleştirirken, “Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız. AKP ve BDP işbirliğinin yaptığı şey, tektir. Türkiye'de Kürt sorunu yoktur, Türkiye'de siz sorunu Türk sorunu yaptınız. Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız” diye konuştu.

Güler, konuşmasını tamamlamasının ardından yerine geçerken, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile tartıştı. Güler, Başkanvekili Yakut'a, “Özür dilemesini istiyorum. Bana, 'Hadi yürü, yürü' diyor” dedi. İki milletvekili arasındaki sözlü sataşmanın devam etmesi üzerine, tartışmaya bazı CHP ve BDP milletvekilleri de katıldı. Bu arada bazı CHP milletvekilleri ile AK Parti milletvekilleri arasında da tartışma çıktı. Tartışmaların büyümesi üzerine Başkanvekili Yakut, birlemişe ara verdi.

Verilen aranın ardından devam eden görüşmelerde, milletvekilleri arasında sık sık sözlü sataşamalar yaşandı. Tasarının birinci maddesi kabul edildi. Başkanvekili Yakut, aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine bugün saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

ANADİLDE SAVUNMA İMKANI

Tasarının kabul edilen birinci maddesi, anadilde savunma imkanını düzenliyor.

Buna göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını, kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

Bu tercümanın gideri devlet tarafından karşılanmayacak. Bu imkan, yargılamanın sürüncemede bırakılmasına yönelik olarak kötüye kullanılamayacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAydınBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiErzurumİzmirMilliyetçi Hareket PartisiTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir