'Altın Kuşak' Ayağa Kalktı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Altın Kuşak' Ayağa Kalktı

Avrupa’da onlara ‘Kayıp Nesil’ diyorlar. Üniversite mezunu, 3 dil biliyorlar ama işsizler. Geleneksel siyasete tencere-tavalarla, Twitter’la karşı çıkıyor, polise gaz meskeleriyle direniyorlar. Bu gençlerin Türkiye’deki yansımaları ise Gezi Parkı’nda vücut buluyor.

YUNANİSTAN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul ettiğinde Gezi Parkı olaylarının Ortadoğu’da olup bitenlerden farklı olduğunu belirterek yaşananları Avrupai bir isyan olarak tanımlamıştı. Gül, ‘Londra’da 2 yıl önce benzer problemler yüzünden arabalar yakıldı, dükkanlar yağmalandı, insanlar yaralandı. İspanya’da ekonomik krizin yol açtığı isyanlarda, insanlar meydanlara döküldü. Amerika’da ‘Occupy Wall Street’ aylarca devam etti.

İTALYA

Üniversite kampüsleri aylarca işgal edildi. Türkiye’de olup bitenler, bu anlattığım batı ülkelerindekilere benziyor, Ortadoğu ülkelerindekilere değil’ diyerek bunun Arap Baharı’ndan farklı bir isyan olduğunu dile getirdi. Nitekim Taksim’deki ‘çapulcu‘ gençlerin profilleri Avrupa’da son 2 yılda yaşanan eylemlere katılan protestocularla karşılaştırıldığında hemen hemen bire bir örtüşme fark ediliyor. Avrupa’da kemer sıkma paketlerinin en büyük kurbanı olan bu gençler için ‘Kayıp Nesil’ yorumu yapılırken, meydanlarda seslerini duyurmak isteyen bu çocuklar ise kendilerini ‘Altın Jenerasyon’ olarak tanımlıyor.

ABD

Çevre bilinçleri yüksek

İşte Avrupa’nın protestocuları ile Gezi Parkı’nın sakinlerini bir araya getiren ortak nitelikler:

Yunanistan’da ve İspanya’da her iki gençten biri işsiz. Başlarına ne geldiyse, hayatta ne zorluk yaşıyorlarsa siyasilerden biliyorlar. Geleneksel siyaset yerine ‘orantısız zeka’ kullanarak zekice pankartlar açıp sıkıntıları karikatürize ederek muhalefet yapıyorlar.

İNGİLTERE

Medyanın değil sosyal medyanın gücüne inanıyorlar. ‘Biz de varız’ demenin yolunu sosyal medyada arıyorlar. Twitter ve Facebook kaleleri.. Doğum tarihleri 1970’lerin gerisinde kalanların anlamakta güçlük çektiği bir iletişim anlayışları var. Akıllı telefonu olmayan, tablet kullanmayan, en önemlisi ‘Twitter da neymiş, sosyal medya boş iş’ diyen siyasilerin kendilerini anlamayacağını düşünüyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAltınAmerika Birleşik DevletleriFacebookGezi ParkıİspanyaİtalyaSosyal MedyaTwitterYunanistan
Görüş Bildir