Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Allah Yarattı" Demediler: İzlandalı Gençler Arasında Evreni Tanrı'nın Yarattığına İnanma Oranı Yüzde 0!

1.6bPAYLAŞIM

İzlanda'da geçtiğimiz günlerde Maskína adlı bir anket şirketinin yaptığı "dini inanç" temalı anket çalışması ortaya oldukça ilginç sonuçlar çıkardı.

Kaynak: http://icelandmag.visir.is/article/00-ic...

İzlanda'nın son zamanlarda dini inançlardan giderek uzaklaşıp ateistliğe doğru kaydığı anket çalışmaları sayesinde aşina olduğumuz bir durum.

Hatta ülkede herhangi bir dine inananların sayısı %46.4'e kadar gerilemiş durumda ve bu, bugüne kadarki en düşük dine inanma oranı olarak İzlanda tarihine geçti bile.

Özellikle genç nüfus arasında ateistlik büyük bir hızla yaygınlaşıyor.

Öyle ki, İzlandalı gençler arasında ateist olanların oranı %40'ı geçmiş durumda ve oran artmaya da devam ediyor. Yaşlı nüfusta ise en azından şimdilik büyük bir değişim yok, ancak onların da %11'i ateist olduklarını belirtmiş.

İşlerin asıl ilginçleştiği nokta ise evrenimizin nasıl var olduğuna dair bir sorunun sorulmasıyla başlıyor.

İncil'de evrenin yaratılışına dair bir bölüm var ve doğal olarak evrenin Tanrı tarafından yaratıldığı belirtiliyor; ancak yüzde 80'inin kendisini Hristiyan olarak nitelendirdiği 55 yaş üstü nüfus arasında bile evreni Tanrı'nın yarattığına inananların sayısı yüzde 25'lere kadar düşüyor. Yüzde 46'lık bir kesim ise evrenin Big Bang ile var olduğuna inanıyor.

Ancak asıl olay 25 yaş altı nüfusun cevaplarında saklı, nitekim bu gruptaki insanlar arasında evrenin Tanrı tarafından yaratıldığına inananların oranı tam olarak %0!

Aynı grubun yüzde 94'ü evrenin Big Bang ile var olduğunu söylerken kalan %6'lık kesim ise bir fikirlerinin olmadığını söylüyor. Bu durum şunu gösteriyor ki; İzlandalı 25 yaş ve altındaki insanların hiçbiri İncil'deki evrenin yaratılış hikayesine ve dolayısıyla Tanrı'nın evreni yarattığına inanmıyor, buna ateist olmayan %42'lik kesim de dahil.

Dahası, yetişkin nüfusta da işler hiç farklı değil.

Nitekim 25-44 yaş arası nüfusun sadece %10'u evreni Tanrı'nın yarattığına inanırken, yüzde %78'lik kesim ise Big Bang'i her şeyin başlangıcı olarak kabul ediyor.

Son olarak da İzlanda'da kilise ile devletin birbirinden tamamen bağımsız hareket etmesini isteyenlerin oranının da giderek arttığını belirtelim.

Malumunuz, ülkede hala kilise ile devlet birlikte hareket etmekte. Ancak son anketlere göre nüfusun %72'si, yani neredeyse her 4 kişiden 3'ü bu iki kurumun birbirinden tamamen ayrılmasını istiyor.

Bu konudaki düşünceniz nedir?

İnsanlar bilinçleniyor, darısı başımıza.
Çok yanlış yoldalar, umarım hatalarını anlayıp inanmamayı bırakırlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anaksimandros

dini konuları tartışmak çok saçma sonuçta kimse kesin olarak ispatlayamayacak ..iki ucu boklu değnek paradoks kısır döngü ne derseniz deyin

pers-prensi

tanrı kainatı bing bang le yaratmış olamaz mı?

arastiran-adam

Şöyle içerikler üretmeyin aq.Kavga çıkarmaktan başka bi işe yaramıyor.Herkezin kendi düşüncesidir,saygı duyun yeter.

beyza.ture.165

Arkadaş hele bir din konusu açılmaya dursun ülke karışıyor

akif-karagul

Ateistsin eyvallah banane tercih meselesi nasıl yaşıyorsan yaşa. Dinim de bunu söylüyor zaten. Ama aynı duyarlılığı sende neden göremedim hiç? Din kaosun nedeni diyorsun? Değil kardeşim, gel mantıklı bir sonuca varalım diyorsun, küfrediyor! Ateizmi dava edinmiş tipik propagandacılar işte. İnançsızlara kurban olun en azından adamlar mantığı sürekli arıyorlar ve dinlemesini biliyorlar. Bu arada hiç müslümanlar çok mu iyi dinliyor, ne zaket gösteriyor falan demeyin, herşey den önce insana insan olduğunun ve hata yapabileceğinin bilinciyle yaklaşın, din öldürme dediği halde adam öldürenin zaten dini yoktur! Vesselam :)

Görüş Bildir