'Ali Dosyalara Kustu, Hakimin Odasına Pisledi'

8PAYLAŞIM

Amacım kadınların ortak problemine dikkat çekmek" diyen Avukat Feyza Altun Meriç, 7 aylık oğlu Ali Yiğit'le duruşmaya girdi.

Anadolu Adalet Sarayı'nda bir kadın avukat, "doğum yapan kadınların çalışma hayatından dışlanmasını" ve "iş yerlerinde bebeklerinin bakımı için uygun ortam olmamasını" protesto etmek amacıyla duruşmaya 7 aylık bebeğiyle girdi.

Annelerin çocuklarıyla birlikte hem iş yaşamında olabileceğini belirten avukat Feyza Altun Meriç, tüm anneleri dayanışmaya çağırdı.

"DAHA ILIMLI ŞARTLAR VERİLMELİ"

"Benim amacım bütün kadınların ortak problemine dikkat çekmek" diyen avukat Meriç, "Çalışsak da çalışmasak da, köyde de kentte de olsak çocuklarımızla yaşam alanı bulamıyoruz toplumda. Şimdi herkes ya çocuğunun büyümesine hasret kalarak çalışmak zorunda kalıyor evde oturmayı tercih eden de toplumdan dışlanıyor. İşveren kadınlara tam olarak ne zaman hamile kaldın diye soruyor. Bu ayıp bir şey, bu taciz sayılmalı bence. Ben burada demiyorum ki hepimiz toplanalım adli işleyişi bozalım. Bu değil olay. Mecbur kaldığımızda daha ılımlı şartlar bize verilmeli diye düşünüyorum" dedi.

"BU ŞEKİLDE DURUŞMALARA GİRMEYE DEVAM EDECEĞİM"

7 aylık bebeği Ali Yiğit Meriç ile duruşmalara da giren avukat anne, "Duruşmada hiç olumsuz bir şey yaşamadım. Duruşma seyrinde görüldükten sonra hakim bey, 'Allah bağışlasın' dedi. Ve ben 'Bu şekilde duruşmalara girmeye devam edeceğim ve bütün kadınlara da yayılır umarım' dedim" diye konuştu.

"BİR HAKİME HANIMIN ODASINDA ALTINI DEĞİŞTİRDİM"

Bebeğinin bakımını da adliyede yaptığını belirten Feyza Altun Meriç, "Bir iki kişiden rica ettim onların odasında öz bakımımızı yaptık. Altını değiştirdim, emzirdim vesaire. Valla bir hakime hanımın odasında altını değiştirdim, oğlum biraz kamu malına zarar verdi ama" diyerek güldü.

Adaletin içine etti’

Yiğit Ali’nin ise o gün genel olarak mutlu olduğunu belirten Meriç, “Oğlum, müdirenin klavyesini yaladı, bir iki avukatın dosyasına kustu, hâkim hanımın odasında altını açarken koltuğunu pisletti. Kısacası oğlum yargının içine biraz etti ama varsın bir de o etsin ne var” diye konuştu.

"ÇOCUĞUMLA ÇALIŞMAK İSTİYORUM"

Kadınlara dayanışma çağrısında bulunan Meriç, "Benim talebim şuanda ben bütün kadınlara sesleniyorum; biz birlik olsak sokak başı kreş açarız. Biz birlik olursak taleplerimiz siyasi platformda da ses bulacak. Ben çalışmak istiyorum, çocuğumla çalışmak istiyorum. Burada da bunun garipsenmesini istemiyorum" dedi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir