Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Akran Zorbalığı'na Dair Öğrencilerine Elmayla Farkındalık Kazandıran Örnek Öğretmen!

10bPAYLAŞIM

"Dilin kemiği yoktur ancak kalp kırabilecek kadar güçlüdür."

Lonrda'nın Birmingham kentinden bir öğretmen, çocuklara "akran zorbalığı" hakkında farkındalık kazandırmak için basit ama oldukça etkili bir yöntem kullandı.

Rosie Dutton okulları gezerek çocuklara rehberlik yapan bir öğretmen. Geçtiğimiz salı akşamı Facebook'ta "Relax Kids Tamworth" sayfasında öğrencilerle paylaştığı dersi anlattı.

Mashable'dan derlediğimiz bu özel deneyimin detaylarını aktarıyoruz:

Kaynak: http://mashable.com/2016/06/23/teachers-...

Dutton öncelikle dersin iki elma çevresinde nasıl şekillendiğini anlattı.

"Bugünkü derslerimizden birinde çocuklara iki elma gösterdim (çocuklar bunu bilmiyordu ancak dersten önce elmalardan birini defalarca yere düşürdüm ve ikisi de dıştan zarar görmemiş gibi gözüküyordu).

Elmalar hakkında konuştuk ve çocuklar iki elmanın da birbirine ne kadar benzediğinden bahsetti.

Yere düşürdüğüm elmayı alıp, ondan hiç hoşlanmadığımı söyledim çocuklara. Tiksinç, renginin berbat ve sapının çok kısa olduğunu düşündüğümü belirttim. Böyle söyledim çünkü hoşuma gitmiyordu o elma. Onların da böyle düşünmesini istiyordum, hatta elmaya isimler takmalarını."

"Bazı çocuklar aklımı kaçırdığımı düşündü ancak elmayı sınıfta dolaştırdılar ve 'kokuşmuş şey', 'varlığın bile saçma', 'içinde kurtçuklar vardır' gibi sözler kullanmaya başladılar."

"Bu zavallı elmanın canına okumuştuk artık. Onun için üzülmeye bile başlamıştım."

"Daha sonra diğer elmayı sınıfta dolşatırmaya başladık ve bu sefer nazikçe konuştuk onunla."

"'Sevimli bir elma', 'rengin çok güzel' gibi. 

Ve iki elmayı elimde tutarken benzerlikleri ve farklılıkları hakkında tekrar konuştuk ve bir değişiklik yoktu, ikisi de hala birbirlerine benziyordu."

"Elmaların her birini ikiye böldüm. Nazikçe yaklaştığımız elmanın içi berrak, taze ve suluydu."

"Kötü davrandığımız elmanınsa içi çürüktü ve görüntü hoş değildi. Çocuklar için o an sanki zaman durmuştu. Ne hissettikleri belliydi. Elmanın içinde gördüğümüz yaralar aslında her birimizin bize kötü davranıldığında oluşanlar gibiydi."

Bu deneyimi paylaşım rekorlarına koşunca, aşağıdaki iletiyle bazı bilgiler ekledi önceki gönderisine.

"Vay canına, bu kadar dikkat çekeceğini düşünmemiştim ancak gelen sorular üzerine bazı konulara açıklık getirmek istedim.

Kullandığım elma kırmızıydı ve herhangi bir şekilde zarar gördüğü belli olmasın diye sık aralıklarla ancak hafifçe zemine vurdum onu. Dokunduğunuzda eziklikler hissediliyordu ancak bakıldığında anlaşılmıyordu. Sınıftaki kimse bunu fark etmedi."

"Elma kesildikten ve konu anlaşıldıktan sonra, elmayı dersten önce kasıtlı olarak nasıl o hale getirdiğim üzerine konuştuk"

"Böylece sözlerimizin insanlar üzerinde nasıl kötü bir his bırakabildiğini vurgulamış oldum. Çok etkili oldu, çocuklar bunu gördü ve anladı.

Rehberlik derslerimizde çocuklara duygularını kontrol edebilmeleri ve baskıyla başa çıkabilmeleri için çeşitli teknikler kullanıyoruz.

Tüm çalışmalarımız, çocukları takım ruhuna dahil, çözüm odaklı, öz güvenli ve saygılı olmaya teşvik ediyor."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulcin-akhan

Kalpterapi Yaşam Okulu; mistik,yüksek farkındalık ve tekamül yolu. www.kalpterapi.com

kaan-toler

Milletin rehberlik hocası okul okul geziyor, bizimkiler 10'da gel 3'de çık ,, aman odamdan çıkmayayım bir işe yararım falan filen.

roronoa

Bizim okullarda akran zorbalığına karşı eğitim değil yakın dövüş eğitimi lazım her okulda taciz veya tecavüz en zor olan yönetici zorbalığı

stay.away

Güzel bi grup rehberliği olmuş, akran zorbalığı okul çağındaki çocuklar için çok önemli bir problem, umarım ülkemizde de tip farkındalık arttırılır ve akran zorbalığı azalır. Dalga geçilecek bi şey göremiyorum ben bu paylaşımda.

blc-cml

Bende sağlam elmayı kötüleyip çürük elmaya övgüler yağdıracak sonra içlerini açıp bakın kötülediğimiz elmanın içi ne güzel övdüğümüz elmanın içi kötü diyerek ''önemli olanın iç güzelliği olduğunun'' vurgusunu yapacak sandım.

Görüş Bildir