'AKP'ye Türkiye'deki Gazeteciler Yetmedi, Yabancıları da Alıyor'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'AKP'ye Türkiye'deki Gazeteciler Yetmedi, Yabancıları Da Alıyor'

'AKP'ye Türkiye'deki Gazeteciler Yetmedi, Yabancıları Da Alıyor'

Kanadalı iki gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), AKP hükümetinin yalnızca Türkiye’deki gazetecilere değil, yabancılara da saldırdığını ifade etti.

AKP’nin, ülkenin dört bir yanında süren direnişlere yanıtının kendisinden beklendiği gibi baskı, sindirme ve polis şiddeti olduğunu ifade eden ÇGD, hükümetin direnişleri izleyen basın emekçilerine saldırdığını dile getirdi. AKP iktidarının basın emekçilerini hedef gözeterek gaz bombaları attığını ve gözaltına aldığını belirten ÇGD, derneğin konuyla ilgili bir rapor hazırlığı içinde olduğunu bildirdi.

“Yüzlerce gazeteciyi tutuklayan, çok daha fazlasını mahkemelerle korkutmaya çalışan AKP iktidarına Türkiye'li gazeteciler yetmemiş olacak ki, yabancı meslektaşlarımızı da hedef almaya başladı” diyen ÇGD, CBC muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel, Taksim’de gözaltına alındığını belirtti. Çalıştıkları kurum adına Taksim’deki direnişi izlemek ve haberleştirmek üzere İstanbul’da bulunan Petricic ve Stoffel, Türkiyeli meslektaşlarının akıbetine uğrayarak görevleri başındayken gözaltına alındıklarını kaydeden ÇGD, söz konusu göz altıları şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Türkiye’deki hâkim medyanın üç maymunu oynadığı hatta AKP şiddetini haklı göstermeye çalıştığı günlerde yabancı medyanın direnişe olan ilgisi giderek arttığını kaydeden ÇGD, “Bu durumdan rahatsız olan AKP hükümeti, kendisiyle ilgili haberleri “düzeltmenin” yolunu, demokratik kurallara saygılı olmak yerine yabancı gazetecileri gözaltına buldu” dedi.

ÇGD, uluslararası gazetecilik meslek örgütlerini, Türkiye’de yaşananlara olan duyarlılıklarını sürdürmeye ve basın emekçilerine dönük saldırılara karşı Türkiye’de görev yapan gazetecilerle dayanışmaya çağırdı.

Petricic ve Stoffel serbest

Öte yandan, Gezi direnişini haber yapmak için İstanbul'a gelen ve dün gözaltına alınan Kanadalı gazeteciler Sasa Petricic ve Derek Stoffel bu sabahın ilk saatlerinde birlikte serbest bırakıldığı öğrenildi.

"Kamu görevlilerinin görev yapmalarını engelleme" suçlamasıyla dün akşam 18.00 sularında gözaltına alınan Petricic ve Stoffel, serbest kaldıklarını tıpkı gözaltına alındıkları gibi Twitter'dan duyurdu.

Petricic tweet'lerinde, "Dışarıdayız. Protestocuların barikatını kaldıran belediye ekiplerini görüntülediğimiz için tutuklandık. Yol çalışmasına engel olmak ve tutuklanmaya direnmekle suçlandık" dedi.

Petricic ayrıca, "protestoculara yiyecek taşımak gibi bomboş sebepler yüzünden tutuklanan sekiz genç"le hücresini paylaştığını da yazdı.

Stoffel ise "Türk adalet sistemindeki özel 'tur'um sona erdi. Bütün nazik yorumlarınız için teşekkürler. CBCNews'deki herkese, Kanada Dışişleri Bakanlığı'na ve serbest bırakılmamı kolaylaştıran yeni Türk arkadaşlarıma çok büyük teşekkürler. Vakit geç oldu, dolayısıyla uyumaya gidiyorum. Herkese iyi geceler!" dedi.

CBC kanalının internet sitesinde yer alan habere göre Petricic ve Stoffel Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı arasındaki müzakerelerin sonucu olarak gerçekleşti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiİstanbulPolisTwitteryiyecek
Görüş Bildir