Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"AKP'ye Oy Vermek, PKK'ya Oy Vermektir"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"AKP'ye Oy Vermek, PKK'ya Oy Vermektir"

"AKP'ye Oy Vermek, PKK'ya Oy Vermektir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çözüm sürecinde partinin suskun kaldığı yönündeki eleştiriler için "Suskun değiliz, stratejimiz var" yanıtını verdi.

İzmir'de kurulan 'Karşıyaka Platformu' tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin Kazanımları' paneline CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gerçek Gündem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş ve Akşam Gazetesi Yazarı Gürkan Hacır konuk oldu.

Panelde konuşan Gürsel Tekin, Cumhuriyetin kazanımlarına ancak toplum sahip çıkabileceğini söyledi.

12 Eylül öncesinde 44 milyon nüfusun 10 milyonunun örgütlü olduğunu hatırlatan Tekin, "Şimdi öğretmenlerimiz örgütlü olsa 4+4+4 gündeme gelir miydi? 3 milyon sendikalı işçinin olduğu bir ülkede bir Başbakan çıkıp, 'Bana sendikalar taşeronu önerdi' der miydi? Biz, 40- 50 yıllık dönüştürme projesini fark edemedik. Fotoğrafın bütününe baktığınızda yapımcı tektir ama oyuncular değiştirildi. Bir dönem askerler, bir dönem siviller kullanıldı. 2000 yılında ABD'ye giden merhum Bülent Ecevit'e, Ortadoğu eşbaşkanlığı teklif edildi, reddetti ve başına gelenleri hep birlikte izledik" dedi.

"İKTİDAR, SÜRECİN NEREYE GİDECEĞİNİ BİLMİYOR"

Hükümetin İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'la başlattığı çözüm sürecine de değinen Gürsel Tekin, şunları söyledi:

"Biz, 28 Şubat'ı analiz edemedik, alkışladık ve suç ortağı olduk, onun bir dönüşüm projesi olduğunu anlamadık. Bugünkü iktidar yöneticileri, Başbakan da dahil sürecin nereye gideceğini, projenin ne olduğunu bilmiyor. Bilmiş olsaydı özellikle dış politika konusunda böyle davranmazlardı. Çok hassas oldukları Kaddafi, Milli Görüş hareketinin gelişmesinde çok ciddi payı vardır. Ama ne enteresandır kendilerini var eden bu insanın başını bu iktidar ezdi. Siyonistlerle bir gecede barıştılar."

"CHP'DE "İSTEDİĞİM YERDE KONUŞURUM' DEVRİ BİTTİ"

Gürsel Tekin, dinleyicilerden gelen "Parti içindeki sıkıntılar ne zaman bitecek" sorusunu yanıtlarken, sosyal demokrat partilerde farklı düşünceler olabileceğini anlattı.

Tekin, "Her arkadaş Parti Meclisi'nde düşüncelerini gazetecilere sızdırmadan ifade edebilirler ama 'Ben burada ifade etmeyeceğim istediğim yerde konuşacağım' deme süreci CHP'de sona ermiştir" diye konuştu.

"SUSKUN DEĞİLİZ, STRATEJİMİZ VAR"

Tekin, dinleyicilerden gelen "Süreçte neden suskunsunuz?" yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

"Bizimki suskunluk değil. İktidarın birinci projesi 'bu süreci devlet götürecek' demişti. Devlet bunun neresinde biz çok merak ediyoruz. Bu sürecin ne olduğunu kimse bilmiyor. AKP'li vekiller de bilmiyor, bakanlar da. Israrla birileri bizim bu sürece takılmamızı istiyor. Anketlerinize göre sürece yüzde 90 destek var. CHP engel de değil. Çözün, niye çözmüyorsunuz. Ama sorun bunlar değil. Sorun bir bilinmeyen Ortadoğu denkleminin parçası haline dönüştüğü için. Ana muhalefet olarak biz ülkenin bütünlüğünün bozulmaması, demokrasi ve özgürlüklerde sıkıntı olmaması için süreci yakından takip ediyoruz. Kimse bizi duyarsız ve algılamıyor gibi görmesin. CHP'nin elbette stratejileri vardır. Süreci yakından takip ediyoruz. Temel görevimiz iç bütünlüğün bozulmaması için kendimizi kalkan ederiz ama duyarsız ve sessiz değiliz."

BİRBİRİMİZE HOŞGÖRÜLÜ DAVRANALIM

Konferansta bir dinleyici CHP'nin anayasa değişikliği konusundaki tavrını eleştirdi. Bazı partililer, dinleyiciye yanıt verince Tekin de şunları söyledi:

"AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in şehitlere 'Birkaç Mehmet öldü diye Meclisi toplayamayız' dediği gün İzmir'deydim. Bana burada Hüseyin Aygün soruldu. Şimdi tartışın, rahatlayın. AKP'li bakanlar İzmir'in sokaklarında cirit atıyorlar. Hangi bakana 'Hırsız bakanlar, İzmir'de dolaşamazsınız' dediniz. Başbakan, 'İzmir'i çembere alın' diyor. Birbirimize hoşgörülü davranalım. Atilla Kart şöyle dedi, Hüseyin Aygün böyle dedi. Biraz da Bülent Arınç ne dedi, Tayyip Erdoğan ne dedi onunla meşgul olun. Burada kullandığınız gücünüzü AKP toplantılarında kullanın."

"AKP'YE OY VERMEK PKK'YA OY VERMEKTİR"

Konferansa katılan Gazeteci Barış Yarkadaş ise "AKP'ye oy vermek PKK'ya oy vermektir. Başbakan adını ağzını almamak için 'İmralı sakini' ya da 'Ada' diyor. Orası ada ama orada Öcalan ile pazarlık yapıyorlar" dedi.

Diğer konuşmacılar da 'çözüm süreci'yle ilgili düşüncelerini dile getirdi.(MUK) Haberin alındığı kaynak » www.sansursuzhaber.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiHüseyin ÇelikİmralıİzmirRecep Tayyip Erdoğangündem
Görüş Bildir