'Akla Ziyan Bir Durum'

 > 
4PAYLAŞIM

'Akla Ziyan Bir Durum'

CHP'den ve MHP'den Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararı için 'gayri millî ve saygı duymuyorum' diyen Başbakan'a tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’ın sözleri için “Demokrasiye ve özgürlüklere saygısının olmadığının göstergesi", MHP'li Özcan Yeniçeri "Anayasa Mahkemesi millî bir kurumdur" dedi.

4 Nis 2014 Güncelleme 17:44 TSİ | Konular Türkiye, İnternet yasakları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada “Temel hak ve özgürlüklerin millîsi gayri millîsi olmaz" dedi. Tanrıkulu, özgürlükler ve insan haklarının insanlık tarihinin ortak kazanımları olduğunu belirtti:

"Anayasa Mahkemesi’nin hukuka ve insan haklarına uygun bu kararınagayri millîiddiasıyla karşı çıkmak izaha muhtaç bir zihin karışıklığıdır. Karar AİHM içtihatlarına uygundur. Başbakan'ın bu karara saygı duymadığını ifade etmesi kuvvetler ayrılığı ilkesine, demokrasiye, özgürlüklere de tahammülü ve saygısı olmadığının göstergesidir."

Tanrıkulu Başbakan’ın bu yorumunun ardından AK Partilililerin Twitter'ı kullanmaması gerektiğini de savundu.

Türmen: İnsan hakkı evrenseldir

CHP adına bir tepki de İzmir Milletvekili Rıza Türmen’den geldi. Türmen Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir mahkeme kararının millî ya da gayri millî olamayacağını belirtti:

"Bir mahkeme kararı nasıl millî ya da gayri millî olabilir. Bunu anlamakta çok güçlük çekiyoruz. İnsan hakları evrensel bir konudur. İnsan hakları milli ya da gayrı milli olarak nitelendirilemez. Hukuk devletinde mahkeme kararlarına, beğenilmese de saygı gösterilmesi gerekir."

MHP: Akla ziyan bir durum

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de Twitter, Facebook'un "günah keçisi" ilân edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Yeniçeri, Başbakan Erdoğan'ın, AYM kararını "gayri millî" olarak değerlendirmesine tepki gösterdi:

"Anayasa Mahkemesi milli bir kurumdur. Milli kurumdan gayri milli karar çıkmasını beklemek akla ziyan bir durumdur."

  • aljazeera.com.tr
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir