Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Akil İnsanlar'dan İlk Yorumlar

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Akil İnsanlar'dan İlk Yorumlar

Başbakanlık, çözüm sürecine katkı verecek akil insanlar heyetini açıkladı. Heyet, toplam 63 kişiden oluşuyor.

İşte 63 kişilik listeye giren isimlerden ilk yorumlar:

HÜLYA KOÇYİĞİT: HERŞEYDEN ÖNCE HUZUR TALEBİMİZ VAR

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimler arasındaki sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, ''Türkiye'de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet ve eşitlik taleplerimiz var'' dedi. Türkiye'de uzun yıllardır bir çok can alan terörün bitmesi için ciddi bir kararlılık bulunduğunu vurgulayan Koçyiğit, ''Başbakanımız bir davet yaptı. Bu davete yarın katılacağım. Elbette ki ben de fikirlerimi söyleme imkanı bulursam söylemeye çalışacağım. Türkiye'de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet, eşitlik ve taleplerimiz var. Hepimizin olduğu gibi, her vatandaşın olduğu gibi... Demokrasiyi hayatımızda ne kadar etkili şekilde gerçekleştirebilirsek, o kadar huzurlu ve bir arada yaşamaya gönüllü oluruz'' diye konuştu.

AYHAN OGAN: ELİMDEN GELEN KATKIYI YAPACAĞIM

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimler arasındaki Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, ülke açısından böylesine önemli bir süreçte kendisine görev verilmesinden memnuniyet duyduğunu ve elinden gelen katkıyı sunmaya çalışacağını söyledi. Sürecin bu bölgelerde doğru yürütülmesi gerektiğini aktaran Ogan, ''Bu yüzden işlerimizin yoğun olacağını düşünüyorum. Bölgede, bu sürece katkı sağlayabilecek çok önemli kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, aydın insanlar var. Belki de bu heyetle sınırlı kalmadan toplumsal dinamiklerin sürece olumlu katkılarını sağlayabilmek daha önemli olacak. Sürecin başarıya ulaşması için toplumsal dinamiklerin yapacağı çalışmalar belirleyici olacak'' diye konuştu.

VEDAT COŞAR: SÜREÇTE YER ALMAK İSTEMİYORUM

Akil İnsanlar Heyeti'nde ismi Ege Bölgesi listesinde yer alan TBB Başkanı Coşar, "TBB yönetimi ile teklif geldikten sonra görüştüm ve TBB olarak bu süreçte yer almayacağımızı bildirdim" dedi. Akil İnsanlar Heyeti'nde ismi Ege Bölgesi'nde yer alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, heyet konusundaki teklifi kabul etmediğini açıkladı. Konuya ilişkin ANKA'nın sorularını yanıtlayan TBB Başkanı Coşar, heyette yer alması konusunda kendisine teklif geldiğini belirterek, "Böyle bir teklif geldikten sonra Barolar Birliği yönetimi ile konuyu görüştüm, TBB olarak süreçte yer almayacağımızı bildirdim" dedi.

YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ: SORUMLULUK İSTEYEN BİR GÖREV

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, çözüm sürecine elinden geldiğince katkı sunmayı umduğunu belirterek, ''Gerçekten sorumluluk isteyen bir görev'' dedi. Hakyemez, ''Umarım ki elimizden geldiğince bizim de alanımızla ilgili bir katkımız olur. Gerçekten sorumluluk isteyen bir görev. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti olarak bu süreçten başarılı şekilde çıkarız'' ifadesini kullandı.

ORHAN GENCEBAY: ELİMDEN NE GELİRSE YAPACAĞIM

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimlerden sanatçı Orhan Gencebay, ''Ben bir sanatçıyım. Bu duyarlılıkla iyiden, doğrudan, güzelden yana olan bir bakışla yapacağım bir şey varsa yapmaya çalışacağım'' dedi. Böyle bir yere davet edildiğini öğrendiğinde ''Tabii ki'' dediğini anlatan Gencebay, şöyle devam etti: ''Çünkü ülkemi çok seviyorum. İyi bir vatansever olduğuma inanıyorum. İnsanları seviyorum, barışı seviyorum, herkesin mutlu olmasını istiyorum. Ben bir sanatçıyım. Bu duyarlılıkla iyiden, doğrudan, güzelden yana olan bir bakışla yapacağım bir şey varsa yapmaya çalışacağım. Hayırlı olacak inşallah. Yarın durumu daha iyi anlayacağız. Herkes ülkenin daha iyi olması için çalışıyor, buna inanıyorum. Burada görev almak da ayrıca bir onur, gururdur. İnşallah her şey iyi olur. Bu temenni ve istekle yarın daha iyi bilgileneceğiz ve devamı gelecek.''

ABDURRAHMAN DİLİPAK: GİRİŞİMİN, ÖNEMLİ KATKILARI OLACAK

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Akil insanlar heyetine ilişkin ''Bu girişimin, toplumsal kanaatin iktidara yansıtılması, iktidarın merak ettiği soruların cevabının bulunması açısından önemli katkıları olacak'' dedi. Dilipak, ''Türkiye'de barış çok canlı biçimde gündeme gelecek. Türkiye'de nisan ayının barış ayına döneceğini umuyorum. Güneydoğu Anadolu en sıcak bölgeydi. Onun hemen arkasından Doğu Anadolu geliyor. Ben de bu bölgede olacağım. Bir barış kültürünün gelişmesi gerekiyor. Toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir çaba lazım. Bu girişimin, Türkiye'de barış kültürünün gelişmesi açısından önemli bir katkısı olacak'' diye konuştu.

BENDEVİ PALANDÖKEN: AKAN KAN DURMALI

Yaklaşık 30 yıldır süre gelen terörün sonlandırılması için başlatılan barış sürecinin en kısa sürede başarı ile sonuçlandırılmasının ülkemize huzur getireceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizde huzurun hüküm sürmesi için bundan evvelde sivil toplum örgütü başkanları ile biraraya gelmiştik. Şimdi bir görev verildi. Terörden en fazla zarar görmüş Esnaf ve Sanatkarlarımızın görüşlerini Konfederasyon Başkanı olarak daha geniş anlatma olanağı bulacağız. Yaşanacak olan barışla, esnaf-sanatkar kepenklerini açacak, ekonomik olarak refah artacaktır" dedi.

AHMET FARUK ÜNSAL: BARIŞ SÜRECİ İÇİN ÖNEMLİ

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, barış sürecinin önemli adımlarından birinin de bu heyetin oluşturulması olduğunu söyledi. ''Yani ara bulucu heyet olması lazım. Sürecin halka anlatılması faaliyetini yürütecek. Çünkü halka yönelik çalışma önemli. Silahlı unsurların yurt dışına çekilmesinde gözlemci olması, siyasi reformlar konusunda ara buluculuk rolü önemli. Heyetin silahların bırakılması konusu ve cezaevindekilerin ve yurt dışındakilerin tekrar hayata kazandırılması konusunda ara bulucu rolü üstlenmesi gerekiyor'' diyen Ünsal, bunların olması durumunda heyetin işini yeterince doğru ve faydalı bir şekilde yapacağını kaydetti.

CEMAL UŞAK: HAYIRLARA VESİLE OLACAK

İç Anadolu Bölgesi grubunda sekreterlik görevini üstlenen Cemal Uşşak sürecin hayırlara vesile olacağına inandığını söyledi. Bir süredir bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını, akil insan seçilmenin çok önemli olmadığını ifade eden Uşşak, ''Her biri bir kıymet olan insanların bir arada olması sinerjik etki meydana getirecek, toplumun süreci kabullenmesinde, barışın sindirilmesinde önemli bir katkı oluşturacaktır'' dedi.

FUAT KEYMAN: SÜRECİ İYİ YÖNDE ETKİLEMESİNİ UMUYORUM

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, heyetin çalışmalarının süreci iyi yönde etkilemesini umduğunu belirterek, ''Önemli olan Türkiye'nin farklı kesimlerinden, farklı bölgelerinden insanların sürecin yararlı olduğunu algılaması'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınSinemaakil insanlar
Görüş Bildir