Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Ağaç Kucaklayan' İnsanlarla Dalga Geçmeden Önce Bilmeniz Gereken 18 Şey

 > 
40bPAYLAŞIM

Kapitalizm, karşısında ezildiği ve yenik düştüğü toplumsal hareketleri aşağılayıcı kavramlarla değersizleştirmeye çalışıyor. Gandhi’nin dediği gibi ‘’önce sizi yok sayarlar, sonra aşağılayıp gülerler, sonra da sizinle savaşarak yok etmeye çalışırlar’’…

Kaynak: https://yesilgazete.org/blog/2015/11/11/...

1. Bilenler bilir, İngilizce'deki 'tree hugger', aslında çevrecileri aşağılamak için kullanılan bir tabirdir.

2. Merriam Webster sözlüğünde kelimenin açıklaması aynen şu şekilde:

‘’Ağaçları, hayvanları, ve genel olarak doğal hayatı kirlenme ve diğer tehditlerden korumayı kendine fazla dert edindiği için aptalca veya sinir bozucu olarak görülen kimse’

3. Her ne kadar bazıları için alay konusu olsa da, 'tree hugger' (Ağaç kucaklayan) tabirinin ortaya çıkışının trajik bir öyküsü vardır.

4. Bahsettiğimiz trajik olay 1730 yılında Hindistan'da vuku bulur. Konunun öznesi yine bir saray yapımıdır.

5. Ve bu uğurda ağaçların kesilmesi gerekmektedir.

6. Ne var ki ağaçları kesmek isteyenler, karşılarında, onları canları pahasına korumaya and içmiş 363 kişi bulurlar.

7. Ama sonunda bu gözü pek 363 insan, ağaçları kesmek isteyenler tarafından katledilir.

8. Fakat onların fedakarlıkları boşa gitmez. Çünkü ölümleri, ülkede ağaçların kesilmesini sınırlayan bir yasanın çıkmasına sebep olur.

9. Günümüze dönecek olursak, bugünden tezi yok bir 'ağaç kucaklayan' olmamız için önümüzde binlerce sebep var. En önemlisi ise 'Küresel Isınma' sorunu.

10. Geçtiğimiz hafta yapılan bir ölçümlemeye göre atmosferdeki karbon dioksit (CO₂) seviyesi milyonda 400 parçacığı aştı.

11. Bunun anlamı ise şu:

İnsanlar atmosferdeki CO₂’in, dünyanın en azından 400.000 yıldır görmediği seviyelere çıkmasına yetecek kadar fosil yakıt yaktılar. Bu, sıcaklıkların artmasına, buzulların erimesine ve okyanuslardaki asit oranının artmasına neden oldu. Dünyanın farklı noktalarında gerçekleşen bazı aşırı hava olayları bu sebeplerden dolayı daha olası ve daha tehlikeli hale geldi ve dünya ısınmaya devam ettikçe bu hava olayları daha da tehlikeli olacak.

12. Tam da bu noktada, yeryüzündeki tüm ormanların bir yılda atmosferden temizlediği karbondioksit miktarının 2.5 milyar metrik ton olduğu bilgisini de ekleyelim.

13. Yani ormanlar ve doğal bitki örtüsü, fotosentez ile insanların neden olduğu karbondioksitin yüzde 30'unu temizliyor.

14. Yetişkin normal bir ağaç bir saatte ortalama 2.3 kg karbondioksiti bünyesine alır, fotosentezle 1.7 kg oksijen üretir.

15. Elbette her şey bu kadar kolay değil. Değişmesi gereken onca şey var. Ancak yine de, ağaçlandırma, küresel ısınma ile mücadele de en kolay uygulanacak yöntemdir.

16. Şimdi bu insanlarla dalga geçmeden önce, kendimize, "Nasıl bir dünyada yaşamak istiyorum" diye sormamız gerekir:

17. Böyle mi?

18. Yoksa böyle mi? Karar sizin...

Yararlanılan kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seyitali-yildirim

Dalga geçmek de ne demek? Öyle şey olur mu? Yaşam alanlarımızı tehdit eden tehlikeler o kadar çok ki, bunların çoğu "bizim üretmemizin" sonucudur.İnsanların yaşam varlığı olacak nesnelere sahip çıkmak ve onları yaşatmak gerekir. Aksi halde kendi yaşamımızın tehlike altına gireceğini bilmek zorundayız. Sonra, "aidiyet duygusu" diye bir şey var ve olmak zorunda. "Empati kurmak" var olmanın koşullarındandır. Velhasıl,yerküremizde yaşamın devamlılığı için daha çok dikkatli olmak ve kendimiz dışındaki yaşam çevresinin de yaşamlarını sürdürme zorunluğu olduğu ve birbirleri paralellik olduğunu bilek ve anlamak zorundayız.

secox

2. fotodakini ben çok yaptım küçükken ama gömleğe çam sakızı bulaşıyo lekesi çıkmıyor diye dayak yedik hep . ;) Türkiyede çocuk yaşta çevrecilik bu nedenle gelişmiyor ;))

kaan-arslan7

Aynen bende yapardım ama bizim buralar hep çamlıktı mağlum heryerim reçine olurdu. :D

Görüş Bildir