'Afgan Kızı'nın Kefalet Talebi Reddedildi

 > -

National Geographic dergisinde 1985'te yayımlanan kapak fotoğrafıyla bütün dünyada tanınır hale gelen 'Afgan kızı' lakaplı Şerbet Gula, geçtiğimiz günlerde Pakistan'da sahte evrak bulundurmak suçundan gözaltına alınmıştı. Gula'nın kefaletle serbest bırakılma talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Savcı Muhsin Davar'ın bugün yaptığı açıklamaya göre, Gula'nın Pakistan vatandaşlığını kanıtlayacak yeterli delile sahip olmaması nedeniyle, mahkeme kefaletle serbest kalma seçeneğini reddetti.

Gula'nın duruşma esnasında suçlamaları kabul etmeyerek, Pakistan kimliğini elde ederken sahtecilik yapmadığını savunduğu bildirildi.

National Geographic Dergisindeki Fotoğrafla Ünlenen 'Afgan Kızı' Tutuklandı - onedio.com
National Geographic Dergisindeki Fotoğrafla Ünlenen 'Afgan Kızı' Tutuklandı - onedio.com

Pakistan İçişleri Bakanı serbest bırakılacağını söylemişti

Afganistan'ın İslamabad Büyükelçiliğince de yakından takip edilen dava ile ilgili olarak, Pakistan İçişleri Bakanı Çodri Nisar Ali Han, Gula'nın kefaletle serbest bırakılacağını söylemişti.

Suçlu bulunması halinde 7 ila 14 yıl arasında hapis cezası alabilir

National Geographic'e kapak olan fotoğrafında, keskin bakışları ve yeşil gözleriyle 1980'li yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi haline gelen Gula, Pakistan Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından sahte kimlik bulundurduğu iddiasıyla geçtiğimiz hafta gözaltına alınmıştı. Pakistanlı yetkililer, Gula'nın suçlu bulunması halinde 7 ila 14 yıl hapisle cezalandırılabileceğini belirtmişti.

Steve McCurry'nin fotoğrafıyla ölümsüzleşen 'Afgan kızı', National Geographic dergisi tarafından 2002 yılında bulunmuş ve gerçek kimliği ortaya çıkmıştı

Meşhur fotoğraf çekildiğinde 13 yaşında olan Gula’nın hikayesi Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı. Tüm dünyada meşhur olan fotoğrafı çekildikten sonra uzun yıllar Gula'nın kim olduğu bulunamadı. 1992 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken Steve McCurry'nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi Gula'yı bulabilmek için Afganistan'a gitti. Ekip, 2002'de Afganistan'ın ücra bir bölgesinde Gula'ya ulaşmayı başardı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir