'Af Örgütü'nün Sığınmacıların Sınır Dışı Edildiği Suçlamaları Doğru Değil'

 > 
15PAYLAŞIM

Türk Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları son haftalarda kitlesel biçimde sınır dışı ettiği yönündeki suçlamaları geri çevirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'nin son haftalarda çok sayıda Suriyeliyi zorla ülkelerine gönderdiği yönündeki suçlamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin ülkelerindeki savaş ortamından kaçan Suriyelilere beş yılı aşkın bir süredir “açık kapı politikası” uygulamakta ve uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde, sınırda “geri göndermeme” ilkesine titizlikle uymakta olduğu kaydedildi. Bu politikanın bir sonucu olarak Türkiye'nin 2 milyon 700 binden fazla Suriyeli’ye ev sahipliği yapmakta olduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Bu durum, ülkemizin geri göndermeme ilkesine titizlikle riayet ettiğinin açık bir göstergesidir. Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüş için teşvik edilmeleri veya mecbur bırakılmaları sözkonusu değildir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine bağlı olduğunu ve ülkelerindeki şiddet ve istikrarsızlıktan kaçan Suriyelilere koruma sağlamaya devam etme hususunda kararlı olduğunu belirtti.

Türkiye'ye yönelik suçlamalar neydi?

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Türkiye'nin güney sınırında geçen haftalarda kitlesel sınırdışı olayları yaşandı. Af Örgütü rakamlar konusunda sadece tahmin yürütülebileceğini ancak binlerce Suriyelinin sınırdışı edildiğinden endişe edildiğini açıkladı. Örgütün Türkiye temsilcisi Marie Lucas aralarında erkek, kadın ve çocukların da bulunduğu 100 kişilik gruplar halinde sığınmacıların Türkiye'den Suriye'ye sınırdışı edildiğini söyledi.

Af Örgütü: Türkiye Binlerce Mülteciyi Suriye'ye Geri Gönderdi - onedio.com
Af Örgütü: Türkiye Binlerce Mülteciyi Suriye'ye Geri Gönderdi - onedio.com

Af Örgütü'nün Türkiye'ye yönelik suçlamalarının ardından Federal Hükümet sözcü vekili Georg Streiter, Uluslararası Af Örgütü'nün bu yönde Türkiye'ye yönelttiği suçlamaların doğru olup olmadığını onaylayamayacağını ancak konunun inceleneceğini açıklamıştı.

Deutsche Welle Türkçe

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir