Adli Kolluk Yönetmeliği Yine Değişti

 > 
96PAYLAŞIM

Adli Kolluk Yönetmeliği'nde Değişiklik

Adli Kolluk Yönetmeliği'nde Değişiklik

Adli kolluk yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Artık savcılar, polis ve jandarmaya sadece görev sahalarında gözaltı talimatı verebilecek. Yani polisin sahasında jandarma, jandarmanın sahasında da polis gözaltı yapamayacak.

Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin cumartesi günkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adli Kolluk Yönetmeliği'nin ilgili maddesi, "Cumhuriyet savcılarınca, adli görevler ile ilgili emir ve talimatlar, kolluk birimlerinin aralarındaki iş bölümü ile kolluk teşkilatlarının görev ve yetki alanlarına göre verilir" şeklinde değiştirildi.

Maddenin eski halinde "Cumhuriyet savcılarınca, adli görevler ile ilgili emir ve talimatlar zorunluluk bulunmadıkça , kolluk birimlerinin aralarındaki iş bölümü ile kolluk teşkilatlarının görev ve yetki alanları gözetilerek verilir" deniyordu.

"Zorunluluk bulunmadıkça" ifadesinin çıkarılmasıyla, savcılar artık, kolluk birimlerine gözaltı gibi talimatları verirken, görev ve yetki alanlarını gözetmek zorunda. Yani polisin görev alanında, jandarmadan gözaltı yapmasını isteyemeyecek. 25 Aralık'ta İstanbul'daki yolsuzluk soruşturmasında savcıların polisin gözaltı talimatlarını yerine getirmemesi üzerine jandarmaya başvurduğu iddia edilmişti.

Al Jazeera Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir