'Adil Öksüz Örgütün Kara Kutularından Sadece Biri'

 > -

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, darbe girişimi sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan Gülen örgütünün "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'le ilgili, "Örgütün kara kutularından sadece biri" dedi. 

ABD temasları sonrası CNN Türk'e konuşan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 54 gündür aranan Gülen örgütünün "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'le ilgili soruları yanıtladı. 

15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Akıncı Üssü’nde gözaltına alındıktan sonra Sincan Batı Adliyesi Hâkimi Köksal Çelik ve Asliye Ceza Hâkimi Çetin Sönmez tarafından serbest bırakılan Adil Öksüz’le ilgili, “Bir şey bilmiyorum. Vatandaş olarak konuşuyorum. Böylesine önemli bir kişinin, sabaha kadar darbenin başında duran bir kişinin orada mahkeme kararıyla serbest bırakılması normal kabul edilebilir bir şey değil. Ondan sonra takip edilmemesi de normal kabul edilebilir bir şey değil” diyen Kurtulmuş, Adil Öksüz’ün örgütün kara kutularından sadece biri olduğunu da söyledi.

6 Başlık ile FETÖ’den Tutuklanan 'Karakutu' Basri Aktepe Kimdir? - onedio.com
6 Başlık ile FETÖ’den Tutuklanan 'Karakutu' Basri Aktepe Kimdir? - onedio.com

"En önemlilerinden biri olabilir ama başka kara kutular da var. Hâlâ aydınlatılmamış kısımlar var; mesela Yurtta Sulh Konseyi kimdir? Bunu bir paranoyaya dönüştürmeden bütün kara kutuların üzerine gidilmesi gerektiğimi düşünüyorum."

"Üzerlerine gidilecek"

Kurtulmuş, darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında görevden ihraç edilen kişiler konusunda ise, "FETÖ'cü olmayanları FETÖ'cü diye ihbar edenlerin üzerine gidilecek" dedi.

Üç Yeni KHK Resmi Gazete'de: Kamuda Geniş Çaplı Tasfiye ve Çok Sayıda Yeni Düzenleme - onedio.com
Üç Yeni KHK Resmi Gazete'de: Kamuda Geniş Çaplı Tasfiye ve Çok Sayıda Yeni Düzenleme - onedio.com

"Örtülü FETÖ'cüler, kripto FETÖ'cüler..."

Başbakan Yardımcısı, "Yıllar sürecek olan bir mücadeleden bahsediyoruz. Bu mücadelede, zaman içerisinde çok üst noktalarda da, çok ücra noktalarda da yine birikmiş olan birtakım FETÖ'cüler mutlaka bulunabilir. Örtülü FETÖ'cüler, kripto FETÖ'cüler, kendisini çok iyi gizleyebilme becerisine sahip olan FETÖ'cüler de olabilir. Hepsinden hesap soracağımızdan milletin hiçbir şekilde endişesi olmasın" ifadelerini kullandı.

"ABD'deki havanın daha müspet bir noktaya gitmekte olduğunu görüyorum"

Numan Kurtulmuş, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

"Bizim bir müttefik olarak, karşılıklı suçluların iadesi anlaşması olan iki dost ülke olarak beklentimiz şu; Bize zarar vermiş, canımızı yakmış, Türkiye'nin gerçekten bu anlamda ulusal bütünlüğünü ortadan kaldırmayı hedeflemiş, Türkiye'de demokratik sistemi yok etmeyi hedeflemiş olan bir çetenin hakkındaki bu soruşturma devam ederken, hiç olmazsa bu çetenin liderinin orada faaliyet yapması ve rahat bir şekilde insanları yönlendirmesinin önüne geçin. Ben bu konuda, geçmişe göre, özellikle gezinin özeti olarak şunu söyleyebilirim. ABD'deki havanın daha müspet bir noktaya gitmekte olduğunu görüyorum. Çünkü onlar da tehlikenin, hakikaten Türkiye için çok büyük bir tehlike olduğunu artık hissediyorlar."

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAmerika Birleşik DevletleriBaşbakan YardımcısıDarbeFETÖFethullah GülenNuman Kurtulmuş
Görüş Bildir