'Acil Durum' İlanı Yargıda: 16 Eyalet Trump'a Dava Açtı

 > 
14PAYLAŞIM

California'nın başını çektiği, aralarında New York'un da bulunduğu 16 eyalet, ABD Başkanı Donald Trump'tan davacı oldu. Davanın gerekçesi, Trump'ın Meksika sınırına örmek istediği duvara fon sağlamak için acil durum ilan etmesi.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, 16 eyalet, Kuzey California'daki ABD Bölge Mahkemesi'ne giderek Trump'ın aleyhine dava açılması için başvuruda bulundu.

California Başsavcısı Xavier Becerra: "Başkanlık Ofisi bir tiyatro salonu değildir"

Becerra, "Bugün, başkanlık yetkilerini kötüye kullanmasını engellemek için Başkan Trump'ı mahkemeye veriyoruz. Başkan Trump'ın, Kongre'nin eyaletlerimizde yaşayan insanların yararına aktarmış olduğu vergi gelirlerini tek taraflı olarak yağmalamasına dur demek için dava açıyoruz. Çoğumuz için, Başkanlık Ofisi bir tiyatro salonu değildir." açıklaması yaptı.

Becerra, davada, acil durum ilanını gerektirecek bir durum olmadığını kanıtlamak için Trump'ın kendi sözlerini kullanacaklarını açıkladı.

Texas eyaletinde de dava açılmıştı

Texas eyaletinden üç mülk sahibi ve bir çevreci grup da, acil durum ilanının anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek Cuma günü Trump'a yönelik dava açmıştı.

Trump finansman onayı alamamıştı

Meksika Duvarı Yüzünden: ABD'de Hükümet Kepenk İndirdi - onedio.com
Meksika Duvarı Yüzünden: ABD'de Hükümet Kepenk İndirdi - onedio.com

Demokratların duvar için gerekli finansmana onay vermemesinin ardından ABD'de bütçe onaylanmamış ve federal hizmetler geçen Aralık ayından itibaren kısmen durmuştu.

Trump geçtiğimiz cuma günü acil durum ilan etmişti

Cuma günü Beyaz Saray'da bir açıklama yapan Trump, acil durum ilanıyla birlikte bütçeden farklı programlar için ayrılan 8 milyar doları, duvarın inşası için yeniden yönlendirebileceğini söyledi.

Açıklamanın ardından protestolar düzenlenmişti 🎥

6,7 milyar doları daha duvarın inşası için ayırabilecek

Yeni bir hükümet kapanmasını engellemek için bütçe Kongre'den geçirildi. Sınıra örülecek duvar için bütçeden 1,4 milyar dolar ayrıldı. Trump, acil durum ilanıyla birlikte 6,7 milyar doları daha duvarın inşası için ayırabilecek.

16 eyalet davacı

Davacı 16 eyaletin (Kalifornia, New York, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, New Mexico, Oregon, Virginia) Maryland dışında tümünün valisi Demokrat. Çoğunun belediye meclislerinde de Demokratlar çoğunlukta.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir