'ABD, Son 10 Yılda Türkiye'nin Talep Ettiği Hiçbir Teröristi İade Etmedi'

 > 
24PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD'ye giden heyette yer alan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 2006-2016 yılları arasında ABD'den 25'i adi suçlu ve 8 tanesi terör suçlusu olmak üzere 33 kişi hakkında iade talebinde bulunduğunu, ancak ABD makamlarının adi suçlulardan yalnızca 2'sini iade ederken terör suçlularından hiçbirini iade etmediğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile ABD’ye yaptıkları ziyaretine ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Aldan, Fetullah Gülen’in iadesine yönelik şunları ifade etti:

"ABD'nin vermekten yana olmadığı gibi bir izlenim edindik"

“ABD’ye öncelikle bir iade dosyası yani suçların iadesi işlemi geldiğinde bu Dışişleri Bakanlığında bir ön incelemeden geçiriliyor. Daha sonra Adalet Bakanlığına gönderiliyor.

Türkiye Cumhuriyetinin Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili olarak 5 dosya gönderdiğini belirledik.

Bu dava dosyası henüz Adalet Bakanlığına takılmış durumda. Oradan edindiğimiz bilgiler çerçevesinde 6 Amerikalı savcı bu dosyayı incelemiş.

Ama ABD’nin bu tip iade işlemlerinde son derece tabiri caizse vermekten yana olmadığı gibi bir izlenim edindik.

Bize orada elçilikte ifade edilen bilgiye göre ABD’de bu tip iade dosyalarının olağan halde olağanüstü bir durum olmazsa mahkeme aşaması 3 yıl, temyiz aşaması ise 7 yıl sürüyormuş ki mahkeme iade kararını verdiği takdirde iadesi istenen kişinin avukatların temyiz hakkı var.

"İyimser bir tahminde hadi 5 yıl diyelim"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gülen'in iadesi için ABD'ye yaptığı ziyarette mevkidaşı Loretta Lynch ile görüşmüştü

Bu mahkeme prosedürü bittikten sonra yani iyimser bir tahminde hadi 5 yıl diyelim, sonra iş şöyle bir boyuta daha doğru gidiyor. Son sözü Amerikan Dışişleri Bakanı söylüyor.

2006 ve 2016 yılları arasında Türkiye’nin ve ABD’nin iade taleplerine göz attığımızda Türkiye toplam 33 kişi hakkında iade talebinde bulunmuş. Bunlardan 25 tanesi adi suçlu, 8 tanesi ise terör suçlusu. Adi suçlardan sadece 2 tanesi ABD tarafından iade kapsamında kabul edilmiş. Yani 25’te 2… Terör suçlularına gelince 8 talebimize karşılık hiçbir terör suçlusunu iade talebimiz yerinde görülmemiş. ABD’nin terör suçlularını iade konusunda Türkiye’ye oldukça çekingen olduğunu söyleyebiliriz.

"Gülen’in iadesinin yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz"

Fetullah Gülen’in iadesinin yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz.

ABD yetkililerinin benim temaslarımdan edindiğim bilgiye göre bir kişi üzerinde çok durduklarını belirledik, o da Adil Öksüz.

Fetullah Gülen’in iadesinde en kilit kişi Adil Öksüz olmuştur. Bir an önce bu kişinin yakalanması halinde Türkiye Fetullah Gülen’in iadesi anlamında önemli bir yol katedecek diye düşünüyorum.”

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir