'ABD'nin Silahları IŞİD'in Eline Geçti'

 > 
225PAYLAŞIM
'ABD'nin Silahları IŞİD'in Eline Geçti'

Ankara’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’le bir görüşme gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 24′te katıldığı programda ABD’nin IŞİD’e karşı attığı adımların gerekli ama yeterli olmadığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 24′te gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’nin IŞİD politikasına ilişkin Davutoğlu, “Suriye, bölgenin en önemli bölgesi. Suriye krizinin bir an önce çözülmesi lazım. ‘Suriye krizi kontrol altına alınmazsa buraların hepsinde çok ciddi depremler yaşanır’ diye hep anlatmaya çalıştık. Başta Esad’a anlattık. 8,9 ay. Anlamadı, dinlemedi. Neredeyse yalvardık ‘bu gidişat kötü reformlar yapın’ diye. Dinlemedi bizi. Bu defa başka ülkelere konuyu anlattık. Türkiye her toplantıda neredeyse feryat etti” diye konuştu.

ABD’nin IŞİD’e karşı attığı adımların gerekli olduğunu ancak siyasi istikrarı sağlamak için yeterli olmadığını söyleyen Davutoğlu, “Kendilerinin dışlandığını hissedenler radikalleşmeye yönelir. Maalesef olan Suriye’de yüzde 12′lik sınırlı bir azınlık geri kalanına hükmetmeye çalışınca bir mezhep çatışmasına dönüştü. Amerika’nın Irak’a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca, en sofistike silahlar IŞİD’in eline geçti. Radikalleşme büyük tehdit. Biz sınırımızda herhangi bir terör yapılanması, radikalleşme istemeyiz. Sünni, Şii olması önemli değil. Şiiler yalnızlaşmış olsa onları da savunmak gerekirdi. Yapılması gereken derhal bu tür tehditlere karşı ortak bir tutum sergilemek. Ortak tutumun bir taraf adına dönüşmemesine özen göstermek” ifadelerine yer verdi.

DHA

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir