'ABD İsyancıları Silahlandırmalı'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'ABD isyancıları silahlandırmalı'

'ABD isyancıları silahlandırmalı'

Washington Post Editörler Kurulu, Obama Yönetiminin Suriye ile ilgili "pasif" politikasını terk ederek isyancılara Esad'ın tank ve uçaklarını durduracak silahları sağlamasını, Türkiye ve Ürdün sınınında da Türkiye ve NATO'nun yardımı ile "güvenli bölgeleri" kurması gerektiğini öne sürdü.

ANKA

Ankara- Obama Yönetiminin Suriye konusunda "pasif" politikasını derhal terk etmesi istendi. Washington Post gazetesi, başyazısında ABD'nin, isyancılara Esad'ın tank ve uçaklarını durduracak silahları sağlaması, Türkiye ve Ürdün sınırında da Türkiye ve NATO'nun yardımı ile "güvenli bölgeleri" kurması gerektiğini savundu.

Washington Post Editörler Kurulu'nun görüşlerinin yansıdığı başyazıda Esad rejiminin ve Suriye'nin kentlerinde sürdürdüğü "vahşi savaşın" muhtemelen devam edeceğini belirterek Esad'ın güç yapısının çökmediğini, daha çok etnik çizgiler doğrultusunda parçalandığı öne sürüldü.

Kürtlerin Irak'dakine benzer özerk bir bölge kurmayı umduklarını da kaydeden gazete, rejimin hala çok büyük askeri operasyonları düzenleyebildiğini, muhalefet güçlerinin ise artan biçimde Alevi karşıtı haline geldiğini, köktendici İslami ideolojinin ağırlığının da artmakta olduğunu savundu.

Başyazıda Obama Yönetiminin aylarca BM'nin diplomatik girişimlerini destekleyerek ve halen "yönetilmiş bir geçiş"i teşvik ederek "zaman kaybetmesi" eleştirilirken "Suriye'de tek yürüyebilecek politika, iç savaşa muhalefetin bir zaferi ile en hızlı biçimde son verecek politikadır" denildi. Gazete şöyle devam etti:

"Sayın Esad'ı iktidardan uzaklaştıracak rejim unsurlarının bir darbesi, hala mümkün olabilir ancak sadece generaller arasında savaşın kaybedildiği algısı oluşursa. Bu, isyancılara, Esad güçlerinin tanklarını ve uçaklarını durdurmak için ihtiyaç duydukları silahların sağlanması demektir. Sivilleri korumak için de Suriye'nin Türkiye ve Ürdün ile sınırları boyunca Türkiye ve NATO'nun yardımıyla güvenli bölgeleri kurulabilir."

Bu yönde adımlar atılmasının, ABD'nin Suriye'de sonraki dönemde yeni liderler olacak Özgür Suriye Ordusu komutanları ile ilişkileri kurmasını kolaylaştıracağını savunan Washington Post Editörler Kurulu, ÖSO komutanlarını, Alevi ve diğer azınlıkların korunduğu ve demokrasiye geçişin uluslararası destek ile organize edildiği bir savaş sonrası düzeni planlamalarına ikna amacıyla büyük bir çaba başlatılmasını istedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDiyetIrakNATOSavaşSuriye
Görüş Bildir