Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'ABD Başkan Adaylığı Yarışı Ön Seçimlerinde Neler Oluyor' Diyenler İçin 25 Doyurucu Bilgi

-

Dünyanın en büyük ön seçim kampanyası olan ABD başkan adaylığı önseçim kampanyası, 1 Şubat günü Iowa eyaletinde yapılan ön seçimle başladı. Geri kalan 49 eyalet ve birkaç idari bölgede yapılacak önseçimlerle önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edecek adaylık mücadelesi, Temmuz ayında her iki büyük partinin başkan adaylarını resmen ilan edecekleri başkanlık kurultayları ile noktalanacak. Ardından her iki partinin başkan adayları arasında, 8 Kasım 2016 günü yapılacak başkanlık seçimi için mücadele başlayacak.

Aşağıdaki içerik Cemal Tunçdemir'in (www.amerikabulteni.com) sitesindeki yazısından faydalanılarak hazırlanmıştır.

Kaynak: http://amerikabulteni.com/2016/02/02/iow...

1. ABD başkan adaylığı ön seçim kampanyası, 1 Şubat günü Iowa eyaletinde başladı.

2. Iowa ve New Hampshire eyaletleri, partilerin ABD başkan adaylarının belirlenmesinde, önemli bir etkiye sahipler.

3. Çünkü yarışa kimlerin devam edip etmeyeceği, bir bakıma bu iki eyalette belirleniyor.

4. Örneğin, Başkan Harry Truman 1952’de New Hampshire önseçimini kaybedince yarıştan çekilmiş ve yeniden aday olmaktan istifa etmişti.

5. Aynı şekilde Başkan Lyndon Johnson da, 1968’de New Hampshire’de istediği oya ulaşamayınca adaylıktan çekilmişti.

6. Cumhuriyetçi Partide 2008’de John McCain, Iowa’da dördüncü olmasına rağmen New Hampshire’da farklı kazanınca adaylık yolu kendisine açılmıştı.

7. Obama'nın adaylığı da, 2008 yılında Iowa’yı kazanınca ciddiyete alındı ve Hillary’e karşı kazanabileceği fikri tabana yayıldı.

8. Iowa ön seçimlerinde, Demokrat Parti adayları arasında ipi göğüsleyen burun farkıyla Hillary Clinton oldu. Fakat sonuca berabere demek de mümkün.

 • Hillary Clinton — 49.8%

 • Bernie Sanders — 49.6%

 • Martin O’Malley — 0.5%

9. Öyle ki, eyaletteki bazı seçim bölgelerinde (presinct) oylar eşit çıkınca sonuç yazı-tura ile belirlendi. Ve yazı tura ile sonucun belirlendiği 7 seçim bölgesinden 6’sında yazı-turayı Hillary Clinton kazandı.

10. Bu arada, bundan 7 ay öncesine kadar Hillary Clinton'ın, Iowa anketlerinde senatör Bernie Sanders'a yüzde 50 puan fark attığı bilgisini de verelim.

11. Yani Sanders, 7 aylık kampanyası ile Iowa'dan kimsenin ummadığı bir sonuçla çıkmayı bildi.

12. Sanders ayrıca, Iowa’dan neredeyse Hillary’nin kazandığı kadar kurultay delegesi (23’e 21) kazanmayı başardı ve anketlerde önde olduğu ve sonraki seçimin yapılacağı New Hampshire’a geçti.

13. Iowa'da Cumhuriyetçi Parti adına, Iowa ön seçiminin galibi Ted Cruz oldu.

 • Ted Cruz — 27.6%

 • Donald Trump — 24.3%

 • Marco Rubio — 23.1%

 • Ben Carson — 9.3%

 • Rand Paul — 4.5%

 • Jeb Bush — 2.8%

 • Carly Fiorina — 1.9%

 • John Kasich — 1.9%

 • Mike Huckabee — 1.8%

 • Chris Christie — 1.8%

 • Rick Santorum — 1.0%

 • Other — 0.1%

 • Jim Gilmore — 0.0%

14. Cruz'un aylardır bütün anketlerde birinci sırada olan Donald Trump’ı geçmesi büyük sükse yarattı. İvme yakaladı.

15. Ancak, Cumhuriyetçi tabanın Evanjelik beyazlardan oluştuğu Iowa, Cruz’ın en iddialı olduğu eyaletti zaten. Yani kampanyasının zirvesini gördü ve o zirvenin rakiplerini diğer eyaletlerde zorlayacak yükseklikte olmadığı da ortaya çıktı.

16. Yine de, 1976 yılında Jimmy Carter'ın Iowa'nın Evanjelik beyaz seçmenlerinden aldığı rüzgarla başkanlığa gittiğini de unutmayalım.

17. Fakat, tarihte Iowa ön seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi adayların hiçbiri, Beyaz Saray’a gidemedi. İşin bu kısmı da başka bir muamma...

18. Iowa, Trump için en zor eyaletti. Seçimi kazanamasa da, çok da ezilmeden arkasında bıraktı ve anketlerde en yakın rakibine 20 puan fark attığı New Hampshire’a gitti.

19. Iowa'nın Trump açısından en kötü yanı yenilebileceğinin herkes tarafından görülmesi oldu. Hatta seçim sonrası, Trump balonunun hangi eyalette patlayacağı konusunda bahisler bile açıldı.

20. Florida'nın Küba kökenli senatörü Marco Rubio, şayet Iowa’da ikinci olsaydı, birçokları tarafından asıl kazanan olarak ilan edilecekti.

21. Ne var ki, üçüncülüğe karşın Rubio, önemli oranda ana akım seçmene, maratonu ‘kazanabilir’ bir aday olduğunu ispatlamış oldu.

22. Seçim sonuçlarına bakıldığında, Trump'ın önümüzdeki süreçte, Ted Cruz yerine Marco Rubio'ya daha fazla yükleneceği ise artık bir sır değil.

23. Zira Trump’ın, Rubio’nun ‘Hispanik’ kökenli olmasını, ‘kaçak göçmenlere af’çı olmasını gündeme getirerek, bu konularda oldukça hassas ‘beyaz’ Cumhuriyetçileri korkutma kampanyası başlatacağını görmek için kahin olmak gerekmiyor.

24. Iowa'nın ardından gözler New Hampshire’daki ön seçimlere kilitlendi.

25. Bakalım, New Hampshire Valisi John Sununu’nun tarihe geçen, “Iowa mısır, New Hampshire başkan seçer” sözü bu seferde tutacak mı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psychic.girl92

"The Ides of March( Zirveye Giden Yol)" filminde buna bnzer seçimle ilgili güzel bi konu işleniyo. tavsiye ederim..

nomedic

banane lan

Gizli Kullanıcı

Trump kazanırsa ülke ekonomisi batar. Tamamıyla ABD'ye bağlıyız.

qozmonot

normalde Trump çok rahat kazanır yani siyasette paran varsa kesin bir başkanlığın olur fakat bu adam çok gerizekalı olduğu için rezil oluyor. Bencede böyle devam etsin yoksa bu adamın eline kalırsak zıçtık

kazaskerr

Tamamıyla ABD'ye bağlı olduğumuzu nereden çıkardınız? Son ithalat rakamlarına göre 2015'te en çok ithalat yaptığımız ülkeler Çin (25 milyar dolar), Almanya (21), Rusya (20). ABD 11 milyar dolar ile 4. ve İtalya 10 milyar dolar ile 5. sırada. Ayrıca 2011'de ABD ile ithalatımız 16 milyar dolar civarıydı ve son 4 yılda kademeli bir şekilde ABD'den yapılan ithalatta düşüş var. İhracatta ise ABD'ye 2015'te 6 milyar dolar kadar ihracat gerçekleştirmişiz ve 20 ülkelik listede ABD 5. sırada. Bence Trump konusunda bizim endişelenmemiz gereken konu ekonomiden ziyade imaj konusunda olmalı çünkü Trump her şeyiyle ABD'deki -kendince- ikinci sınıf vatandaş olarak gördüklerine (Hispanikler ve Müslümanlar gibi) ve bunların dünyadaki temsilcilerine yüklenecek. Türkiye'nin imajına elindeki bütün güçleriyle saldıracak ve muhtemelen Suriye'de bizi tamamen yalnız bırakacak.

Gizli Kullanıcı

Rusya ile Çin'i listeden çıkartabilirsin çünkü uçak krizi yüzünden neredeyse ambargo koyacaklar. Almanya'ya güvenemeyiz. ABD Doğu Bloğu Devletleri dışındaki her devleti parmağında oynatıyor. Dünyadaki bütün Müslüman devletler ABD ile savaştı zaten. Suriye savaşıyor, Irak savaştı, İran Doğu Bloğu korumasında, Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün köpeği olmuşlar zaten ABD'nin. Libya savaştı, Mısır'ın eski başkanı ABD tarafından getirildi, Filistin savaşıyor vs. vs. Türkiye'nin Müslüman devlet olduğunu söyleyemeyiz. Amma velakin Türkiye'nin %95'i Müslüman ve F16'larımız ABD'nin tek tuşuyla imha olur. Ordunun bütün malzemelerini ABD sağlıyor. Türkiye ile olan ticareti bitirecektir ve hatırı sayılır ihtimalle savaş açacaktır.

umityaylaa

savaş açmayı çok kolay zannediyorsunuz sanırım, tüm dünya ekonomik krizin yaralarını sarmakla uğraşıyor ki bir tane daha krizin geleceği söyleniyor.. abdnin ekonomisi olsa bile türkiyeye saldırması için hiçbir sebep yok, yani donald trump gibi garip bi gerizekalı gelse bile o işler öyle kolay değil ambargoya kalkışması bile ofisi boşaltması için bi sebep olabilir.ondan ötürü başkan olursa en fazla abye girişi doğru değildir der,yatırımları/teknolojik araştırmaları zayıflatır vs vs. onun dışında doğu bloğuna karşı en büyük ve en iyi kozu biziz ki bu kozu da elinde ne kadar tutabilecek belli değil

mehmetygt.yoruk

abd de başkan olsa bile bütün yetkileri yok yanlış bişey yaptığı anda fbı,cıa,meclis herşey müdahale edebilir ama yinede trump ın gelmesi canavar ı ininden çıkarmak gibi bişey olur

Görüş Bildir