Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘AB Terörle Mücadelede Daha Kararlı Bir Tutum Sergilemeli’

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Avrupa Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik hedef olduğunu söyledi. AB'ye terörle mücadelede kararlı bir tutum sergilemesi çağrısında bulunan Erdoğan'ın mesajında 'Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlık' vurgusu dikkat çekiyor, ayrıca 'verilen sözlerin tutulması ve katılım sürecinin hızlandırılması' temennisi yer alıyor... 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

'Avrupa Birliği’ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana 9 Mayıs “Avrupa Günü”nü tüm Avrupa halklarıyla birlikte kutluyoruz.

'Avrupa Günü', Avrupa’nın bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile teşkil etmektedir.

Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte güvence altına alan AB, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olmuştur.

Ancak 21. yüzyılın şartları, bölgemiz ve ötesinde yaşanan sorunlar, bu kritik dönemde AB’nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kılıyor.

'Türkiye, ilk günden itibaren uluslararası toplum adına sorumluluk üstlenmiş, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmiştir'

'Türkiye, ilk günden itibaren uluslararası toplum adına sorumluluk üstlenmiş, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmiştir'

Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemek büyük önem arz ediyor.

Türkiye, ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlenmiş, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmiştir.

Avrupa’da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile işbirliği içinde çalışmalarına devam edecektir.

Temennimiz, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır.

Türkiye’nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz.

Türkiye olarak AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz.

'Vize muafiyetinin, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını ümit ediyorum'

'Vize muafiyetinin, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını ümit ediyorum'

Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum.

Bu düşüncelerle başta vatandaşlarımız olmak üzere bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü tebrik ediyor, tüm Kıta’da barış, huzur ve istikrara vesile olmasını diliyorum.'

'Sen yoluna biz yolumuza' çıkışı

6 Mayıs'ta İstanbul'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize muafiyetinin koşulu olarak terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasını isteyen AB'ye sert çıkmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

'Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altında iken şu anda AB bakın 'Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? 

Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş.'

Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından vize muafiyetinin akıbetiyle ilgili gelişmeler merak konusu olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı, Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
12
6
5
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
southredd

şaka gibi ya. Terörü güçlendiren kendisi...Avrupa neyse de artık her ilde terör propagandası yapılabiliyor. Sırf başkanlık için yine atıp tutmaya başladı...

Alican Guler

hahahaha avrupa terore karsi daha iyi bir tutum sergilemeli hahahahaha kilis ?

KoSeKu

brüksel? paris?

Pasif Kullanıcı

avrupa ulkeleri pkkya destegini kessin