Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'A Tipi' Kişilik Yapısına Sahip İnsanların Bilmenizi İstediği 11 Şey

 > -

Hırslı, öfkeli ve mükemmeliyetçi... A tipi kişiliğe sahip insanlar genellikle gergin davranışlarıyla tanınıyorlar; ama her kişilikte olduğu gibi bu davranışların altında da görünmeyen pek çok faktör yatıyor. A tipi bir bireyi yakından tanıyabilmek için önemli olan şey tüm hataları ve kusurlarıyla birlikte onu kabullenip sevmektir; çünkü her insanın zayıf ve güçlü olduğu noktalar vardır.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/05/11...

1. Göründüğü gibi sabırsız değiliz, sadece zamanımızı verimli kullanmaya çalışıyoruz.

Uzun kuyruklar mı yoksa trafik mi? A tipi bireyler ikisinden de pek hoşlanmazlar. Bunun nedeni ise günlük aktivitelerini sürdürmek ve hedeflerini tamamlamaktır. Bu hedef bankaya gidip para yatırmak olsa bile.

2. Geç kalmak gerçekten sinir bozucu.

Eğer bir A tipine saat 6.30 'da buluşmak istediğiniz söylerseniz emin olun 6.25' de orada olacaktır. Nedeni ise zaman konusunda aşırı hassas olmaları ve onu heba etmek istememeleridir.

3. Yapılacaklar listesine göre hareket ederiz.

Başka türlü nasıl bir yol izleyebiliriz ki!

4. Her görev acildir.

Takım çalışması ve hız her zaman öncelikli sıradadır; çünkü zaman kaybetmek en büyük düşmandır. A tipi çalışanlar açık sözlü kişilerdir, az ve öz bir şekilde kendilerini ifade etmekten hoşlanırlar.

5. Son derece hedef odaklıyız.

Bir işe el attıktan sonra sonunu getirmemek olmaz tabi ki; bu herhangi bir iş projesi ya da bir hafta sonu planı olsa dahi. Hedefe ulaşmak ve daha fazla sonuca varmak A tipi karakterlerin sıkça rastlanan diğer bir özelliğidir.

6. Arada bir soluklanıp dinlenmek bize göre değil.

Zaman hassasiyeti tekrar devrede. Koca bir iş gününün sonunda biraz rahatlayıp nefes almak gerekirken bu fikir A tipi bireylerin kendilerini verimsiz hissetmelerine yol açıyor.

7. Kolaylıkla strese kapılabiliyoruz.

A tipi gibi bazı kişilikler hassas bir yapıya sahip oldukları için daha kolay bir şekilde stres altında kalabilirler, kendilerini her zaman en kötüsü için hazırlarlar.

8. Gergin tavırlar

Saçlarla oynamak, tırnak yemek, diş gıcırdatmak bunlardan bazıları.

9. Aşırı duygusallık

A tipi karakterlerin yaptıkları her işi fazla önemsemesi, çevresine karşı duyarlı, hassas olması, bununla birlikte vicdan olgusun ağır basması duygusal tepkilere sebep olabiliyor.

10. Ufak da olsa her şeyi kafamıza takabiliriz.

Kafanızın içinde defalarca aynı hatayı tekrarlar mısınız? Kafalarında defalarca aynı şeyi kurmak A tipi karakterledeki genel bir durum.

11. Rekabetçi bir yanımız var.

Bu belki de en göze batan kusurlardan biri. Kendilerini mümkün olduğu kadar en iyi seviyeye çıkarabilmek için çok çaba gösterirler, bu bir iş çalışması da olabilir bir masa oyunu da.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enise.obuz

Z tipiyim demekki:)

miss-simpson

bu durumda ben f tipi oluyorum :D

samet-samyeli

dünya yansa umursamayan bir insan olarak kesinlikle beni tarif etmiyor

Gizli Kullanıcı

C tipi insanlardan biri olarak, A tipi gibi bir insan olmak isterdim.

cristophernolann

hiç bana göre şeyler değil!! yok herşey planlı olacak yok dakik olacaksın hiç gelemem..kafama eseni yapmadıktan sonra istediğim gibi yaşayamadıktan sonra içine ederim öyle paranında hayatında..yarın ölmeyeceğim garanti değil bi kere.

Görüş Bildir