"59 Gazeteci ve 23 Dağıtımcı 2014'e Cezaevinde Girdi"

BİA Medya Gözlem Raporu: "59 Gazeteci ve 23 Dağıtımcı 2014'e Cezaevinde Girdi"

Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Ekim-Kasım-Aralık 2013 Medya Gözlem Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre, gazetecilere tanınan haklar yine birçok yönden ihlal edildi. Yasadışı telefon dinlemelere neden olan kamu görevlileri yargılanamazken gazetecilik iddianamelerde hala suç olarak tarif ediliyor. Devlet sırrı, kişisel verilerin korunması yasal olarak bile tanınmazken, haber kaynaklarının gizliliği hakkı sadece kağıt üzerinde kaldı; 301. madde hala yürürlükte.

Geçen üç ayda mahkemeler, 4'ü gazeteci toplam 13 kişi hakkında, TCK'nın "terör"le ilgili maddelerinden ve TMK'dan iki müebbet hapis, bin 609 yıl 4 ay hapis cezası ve 2 milyon 526 bin 640 TL de para cezası verdi.

BİA, 59 gazeteci ve 23 dağıtımcı 2014'e cezaevinde girdiğine dikkat çekti, "59 gazeteciden de 34'ü 'Kürdistan Topluluklar Birliği-Türkiye' (KCK), 'PKK' ve 'DYG'; 9'u 'Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi' (DHKP-C); altısı 'Ergenekon'; dördü 'Marksist Leninist Komünist Partisi' (MLKP); biri 'Direniş Hareketi', biri ise İBDA-C davalarından hapiste. İki gazetecinin örgütü bilinmiyor. İki gazeteci Gezi Direnişi operasyonları ile bir gazeteci de 'casusluk' ddiasıyla hapiste" dedi.

Ekim-Aralık 2013 döneminde gazetecilere, medya çalışanlarına, bir gazete ve iki İnternet sitesine yönelik en az 27 fiili saldırı, 12 sözlü saldırı veya tehdit yaşandı. 3 gazete tehdit edildi; 12 sansür olayı meydana geldi. 2012'in tamamında saldırı sayısı 46'ydı.

Mahkemeler Ekim-Aralık 2013'te bir gazeteciye ertelemeli 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ve mahkumiyet sürecince de adli kontrole mahkum etti.

ERDOĞAN'DAN TAZMİNAT DAVALARIBaşbakan Erdoğan'a hakaret ettiği ve kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle bir gazete (Birgün) 10 bin TL tazminata mahkum oldu; 3 gazeteciyle ilgili ceza veya tazminat istemiyle yeni şikayet yapıldı.

Ekim-Aralık 2013 döneminde altı İnternet sitesi, Twitter veya Facebook yasağı, üç akreditasyon yasağı vardı. Gazetecilere Emniyet müdürlüklerine giriş yasağı getirildi; iki akademisyen sansüre uğradı; haberciler Marmaray Metroya sokulmadı; bir gazete afişi söküldü; Hollandalı bir habercinin Türkiye'ye girişine zorluk getirildi; Kürtçe afişten bir belediye yetkilisi ihraç edildi; bir konser iptal edildi; Başbakan'ın "Kürdistan" ifadesi TRT'de "Kürt Bölgesi" oluverdi.

RTÜK'TEN 31 UYARI, 24 PARA CEZASIRadyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ekim-Aralık 2013 döneminde haber ve program yayınlarından dolayı TV kuruluşlarına 31 uyarı, 24 para cezası; radyo kuruluşlarına da 1 uyarı, 5 para cezası verdi.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir