Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'52 Gündür Direniyoruz Ancak Biz Adaleti 100 Yıldır Bekliyoruz'

 > -
Abone ol

Aralarında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ve Rakel Dink’in de olduğu Anadolu’daki yoksul ve yetim Ermeni çocukların eğitim gördüğü Ermeni Yetimhanesi Kamp Armen’in iadesi için Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk’un çağrısıyla, Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe katılanlar, 52 gündür direnişin sürdüğü Kamp Armen'in "kayıtsız şartsız iade edilmesi" için çağrıda bulundu. Yürüyüşe, HDP İstanbul Milletvekilleri, Garo Paylan, Sezai Temelli, Ali Kenanoğlu'nun yanı sıra HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem’in yanı sıra Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan katıldı. 

Sık sık ‘Kamp Armen halka iade edilsin’ sloganlarıyla gerçekleşen yürüyüşte ‘Şikâyetim Var Ey İnsanlık Bizi Yarattığımız Uygarlıktan Attılar’ pankartı taşındı.

"Bu bütün halklara yönelik bir hak ihlalidir."

Yürüyüş Galatasaray Meydanı’nda sonlanırken, meydanda bir basın açıklaması okundu. Kitle adına basın açıklamasını Diren Cevahir Şen, Kamp Armen’in 32 yıl önce bilinçli devlet politikalarıyla gasp edildiğinin altını çizerek, Kamp Armen Dayanışması’nın muhattabının mülk sahibin değil, devlet olduğunu söyledi. Diren Cevahir Şen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Muhattap Başbakanlıktır, Bakanlıktır. Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Ailesi kurban edilen çocukların el emeğiyle olan Kamp Armen’in gaspı bu coğrafyada siyasi iktidar tarafından ’azınlık’ diye tanımlanan devletin yasaları ve yüksek yargı organı ile ‘yabancı’ statüsüne hapsedilmiş bütün halklara yönelik hak ihlallerinin en can alıcı örneklerinden biridir. Kamp Armen’in iadesi için mücadelemiz sürecektir."

"Tarihe bakamayanlar Kamp Armen’e bakmalıdır."

Basın açıklamasının Ermenicesini Sayat Tekir’in okumasının ardından HDP Milletvekili Garo Paylan da söz aldı. 

Paylan şunları söyledi:

“Arkadaşlar, 52 gündür  direniyoruz. Ancak biz adaleti 100 yıldır bekliyoruz. 100 yıl önce işlenen suça bakamayanlar, tarihçilere bırakanlar, Kamp Armen'e bakmalılar. Madem tarihe bakamıyorsunuz, bugüne gelelim, Kamp Armen'e bakalım. Kamp Armen soykırımın belgesidir. Bizim katledilmiş halkımızın ve soykırıma uğramış kültürümüzün bir hatırası, hafıza mekanıdır. Yüzleşmeye bugünden başlayalım dedik. Kamp Armen'in iadesini istiyoruz. Hemen bugün istiyoruz. Arkadaşlarımız 52 gündür direniyorlar. O direnişin bir an önce sonlanmasını ve yıllar sonra Hrant Dink'in ruhunu şad etmek için bekliyoruz."

Açıklamaların ardından eylem sona erdi.

Birgün

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir