'5 Bin 500 Ukrayna Askeri Kırım Saflarına Geçti'

 > 
39PAYLAŞIM

'5 Bin 500 Ukrayna Askeri Kırım Saflarına Geçti'

Kırım Parlamentosu tarafından geçen hafta başbakanlığa getirilen Sergei Aksyonov, 5 bin 500'den fazla Ukrayna askerinin Kırım Özerk Cumhuriyeti saflarına geçtiğini duyurdu.

RIA Novosti'nin haberine göre Başbakan Aksyonov, ülkesindeki birlik komutanları ile yaptıkları görüşmeler sonucu çok sayıda Ukrayna askerinin bağımsız Kırım ordusu saflarına katıldığını söyledi. Bir Kırım hükümet yetkilisi de, "Kırım'da konuşlu 34 Ukrayna askeri birliğinden 23'ü bizim saflarımıza geçti" dedi.

Kırım'daki askeri birlikleri ablukaya alan Rus birlikleri Ukraynalı askerlerden teslim olmasını istiyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukraynalı askerleri kuşatanların Rus askeri değil Kırım öz savunma birlikleri olduğunu iddia ediyor. Ukrayna, bu birliklerin Rus özel kuvvetleri olduğunu savunuyor.

Kırım Rusya'dan yardım isteyecek

Öte yandan Ria Novosti'ye açıklamalarda bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov, heyette 4 kişinin olacağını bildirirken, "Perşembe günü uçup Cuma günü meslektaşlarımız ile çalışacağız. İlaçların sağlanması, gıda, insani konular ve mali yardım konularındaki bütün konuları görüşeceğiz" dedi.

Konstantinov, aynı zamanda Kırım turizm endüstrisini de görüşeceklerini belirterek, "Önümüzde tatil sezonu var ve biz tatil köylerimizin dolmasını istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Kırım, Rusya'ya 6 milyar dolar değerinde ekonomik yardım isteminde bulundu. Senatör Evgeni Buşmin, bu rakamın 1 milyar dolarının mali, 5 milyar dolarının ise yatırım amaçlı olacağını kaydetti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehir meclisi Ukrayna'da yönetimi ele geçiren yeni hükümetin meşrutiyetini tanımadığını açıklamış ve 27 Şubat tarihinde Kırım Parlamentosu Sergey Aksenov'u sosyo-politik hareketin lideri olarak atamıştı. Aksenov, çıkan karışıklıklar nedeni ile ülkeyi terk etmek zorunda kalan Viktor Yanukoviç'i ülkenin meşru devlet başkanı olarak tanıdıklarını ifade etmişti.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir