'45 Bin Suriyeli Kürt Türkiye'de'

-
'45 Bin Suriyeli Kürt Türkiye'de'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Kobani bölgesindeki IŞİD saldırılarından kaçan yaklaşık 45 bin Kürt'ün 8 ayrı noktadan Türkiye'ye giriş yaptığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, perşembe günü geçişlere izin verilmesinden itibaren yaklaşık 45 bin Suriyeli Kürt'ün Türkiye'ye giriş yaptığını söyledi.

Kurtulmuş, geçişlerin Mürşitpınar ve Akçakale sınır kapıları arasındaki bölgede bulunan 8 ayrı noktadan yapıldığını belirtti.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de Kobani'den kaçan 45 bin kişi için kamp kurulacağını, kamp için çalışmalara başlandığını söyledi.

Kurtulmuş daha önce de Twitter hesabından bir açıklama yapmıştı. Acil durumlar için önlem alındığını belirten Kurtulmuş, "Mülteciler kontrollü bir şekilde sınırımızdan içeri alınmakta, kendi talepleri doğrultusunda akrabalarının yanına yerleştirilmektedir" diye yazdı.

Geçişlere izin verilmişti

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin karşısındaki sınır hattında bekleyen Suriyelilerin geçişine perşembe günü saat 13:00 itibariyle izin verilmişti.

Sınır hattında görev yapan askerlerin telleri kesmesiyle, Kobani'deki çatışmalardan kaçan 4 bin Kürt Türkiye'ye girmeye başladı. 12 saatten uzun süredir sınırda bekleyenler arasında bulunan birçok kadın ve çocuk susuzluk ve açlıktan bayıldı.

PYD özerklik ilân etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde Ocak ayında özerklik ilân etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilân edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıIŞİDNuman KurtulmuşŞanlıurfaSuriyeTwitter
Görüş Bildir