'4.Yargı Paketi Başbuğ'u Kurtarmaz'

 > -

'4. Paket Başbuğ'u Kurtarmaz'

'4. Paket Başbuğ'u Kurtarmaz'

Hürriyet yazarı Taha Akyol bugünkü yazısında 4. yargı paketini yorumladı. 4. Yargı Paketi’nde tutuklu askerlerin durumunu olumlu etkileyecek bir düzenleme olmadığını vurgulayan Akyol " Ancak tutukluluğa itiraz konusunda savunma usullerinin güçlendirilmesi, kanun koyucu tarafından yargıya verilmiş bir mesaj olarak görülmelidir" ifadeleri kullandı.

Akyol'un yazısından kısa bir bölüm:

Hemen baştan belirteyim, yakında kanunlaşacak olan 4. Yargı Paketi’nde, tutuklu askerlerin durumunu olumlu etkileyecek bir düzenleme yok. Çünkü yasadışı örgüt tanımında bir değişiklik yapmıyor. Paket sadece propaganda suçlarının tanımını daraltıyor.

Paket, “askerlikten soğutma” suçunu da adli para cezasına çeviriyor.

Bunun dışındaki hükümler usul hukukuyla ilgili, savunma işlemlerini kolaylaştırıyor.

....

Bu paket, Ergenekon ve Balyoz davalarını etkilemeyeceği gibi KCK davasında örgüt yöneticisi ve üyesi olmakla suçlananları da etkilemeyecek. Bundan, propaganda suçuyla yargılanan KCK’lılar yararlanabilecek.

Bu çerçevede, yasadışı örgüt üyeliği ve darbeye teşebbüs suçlamasıyla yargılanan tutuklu askerleri de etkilemeyecek. Ancak tutukluluğa itiraz konusunda savunma usullerinin güçlendirilmesi, kanun koyucu tarafından yargıya verilmiş bir mesaj olarak görülmelidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıErgenekon
Görüş Bildir