Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘300'ün Üzerinde Hâkim ve Savcı İtirafçı Oldu’

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

HSYK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında 300'ün üzerinde hâkim ve savcının itirafçı olduğunu söyledi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) "gözlemci" statüsünü askıya almaya hazırlanan Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ) Başkanı Abad'a mektup yazan Yılmaz, mektuba yanıt geldiğini söyledi.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'ya konuşan Mehmet Yılmaz, Avrupa Yargı Kurulları Ağı'nın 21 Kasım'daki toplantısında HSYK'nın ihraç kararlarını değerlendireceklerini bildirdiğini söyledi ve 300'ün üzerinde itirafçı hâkim ile savcı olduğunu açıkladı.

'Bu yapıya nasıl girdiklerini anlattılar'

Yılmaz'ın açıklamasına göre söz konusu hâkim ve savcılar, bu yapıya nasıl girdiklerini ve yargısal yetkilerini FETÖ’nün amaçları için nasıl kullandıklarını kendi ağızlarıyla anlattı.

'İtirafçı sayısı artacak'

Mehmet Yılmaz

İtirafçıların ByLock kulanan hâkim ve savcılar olduğunu söyleyen Yılmaz, itirafçı sayısının artacağını belirterek, "Davetimiz üzerine HSYK’ya gelmeyen ve kararımızın çevirisini beklemeden HSYK’nın üyeliğinin askıya alınabileceğini söyleyen yabancı meslektaşlarımız, hukukçuluklarından utanacak" dedi.

Bekir Bozdağ, "Herkes bildiğini anlatsın. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkânı var, bunu elinin tersiyle itmesin. Bundan yararlanmanın yoluna baksın" demişti

Bozdağ: 'Etkin Pişmanlıktan Yararlanma İmkânı Var' - onedio.com
Bozdağ: 'Etkin Pişmanlıktan Yararlanma İmkânı Var' - onedio.com

Avrupa Yargı Kurulları Ağı, HSYK'nın 'gözlemci' statüsüne sahip olmak için gerekli şartları karşılayamaz hale geldiğini bildirmişti...

Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ) Yönetim Kurulu, 15 Temmuz sonrası görevinden alınan binlerce hâkim ve savcının durumu hakkında HSYK'dan 'tatmin edici bilgi alınamadığından' yola çıkarak HSYK'nın 'ENCJ'de gözlemci statüsüne sahip olmak için gerekli şartları karşılayamaz' hale geldiğini bildirmişti.

DW Türkçe'den Kayhan Karaca'nın haberine göre Yönetim Kurulu, HSYK'nın gözlemci statüsünün askıya alınması amacıyla ENCJ Genel Kurulu'nu aralık ayında olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

ENCJ, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yasama ve yürütmeden bağımsız olan ve yargının bağımsızlığı için çalışan kurum ve kurulları bir çatı altında topluyor.

AB içinde bağımsız bir yargı kuruluna sahip tüm ülkeler bu çatı kuruluşunda tam üye statüsüne sahipler. 

AB içinde olup bağımsız bir yargı kuruluna sahip olmayan ülkeler ve AB üyeliğine aday ülkeler ise "gözlemci" statüsünde ENCJ çalışmalarına katılıyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAvrupa BirliğiBekir BozdağDarbeFETÖ
Görüş Bildir