Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘3 Türk Diplomat Almanya'ya İltica Talebinde Bulundu’ İddiası

 > 
41PAYLAŞIM

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından üç Türk diplomatın Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu öne sürüldü. İddia, Alman medyasında yer aldı.

Türkiye'deki darbe girişiminin ardından üç diplomatın Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu öne sürüldü. 

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre iddia Süddeutsche Zeitung, Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu NDR ve Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu WDR'in hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde yer aldı.

Habere göre bu diplomatlar Ankara tarafından FETÖ'ye yakın olmakla itham ediliyor.

Haberde, darbe girişiminden sonra Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın yüzlerce diplomatik pasaportu iptal ettiği belirtilerek, Almanya'da diplomatik pasaportu iptal edilen 8 kişi bulunduğu belirtildi.

Habere göre, söz konusu açıklama Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya Dışişleri Bakanlığına yapıldı.

Buna göre diplomatik pasaportu iptal edilenlerin bir kısmı Almanya'dan ayrılırken kalanlar Almanya'ya resmi iltica başvurusunda bulundu.

Almanya İçişleri Bakanlığı, federal milletvekillerine bu durumda olan üç kişiden bahsederken hükümet kaynakları sayının daha fazla olabileceğine işaret ediyor.

Konunun Almanya-Türkiye arasında yeni bir gerginliğe sebep olabileceği belirtilen haberde, Sosyal Demokrat Parti İç Politika Sorumlusu Burkhard Lischka'nın "İltica başvurusunda bulunan Türk diplomatların başvurularının titizlikle incelenmesi gerektiğine" dair açıklamasına da yer verildi.

Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi diplomatların başvurularıyla ilgili bir karar vermedi

Haberde hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) diplomatların başvurularıyla ilgili bir karar vermediği belirtildi. 

Açıklamada, söz konusu kişilerin sınır dışı edilmelerinin söz konusu olmadığı için sürecin aceleye getirilmesinin de gerekli olmadığı vurgulandı.

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir