'28 Şubat'ın Koordinatörü Demirel'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'28 Şubat'ın Koordinatörü Demirel'

'28 Şubat'ın Koordinatörü Demirel'

Başbakan Yardımcısı Atalay, "Süleyman Demirel, 28 Şubat sürecinin bir anlamda koordinatörüdür'' dedi.

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Atalay yeni eğitim yılı CMK 250 ve DDK'nın Özal raporuna da değindi.

28 ŞUBAT'IN KOORDİNATÖRÜ DEMİREL

Beşir Atalay, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 28 Şubat sürecinde çok büyük rolü olduğunu belirterek, ''28 Şubat sürecinin bir anlamda koordinatörüdür'' dedi.

DDK'NIN ÖZAL RAPORU

Atalay, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatına ilişkin raporuyla ilgili, ''İşte bütün bunlar artık yargı kanalıyla, herhalde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidiyor. Orası bu rapor üzerinden yürüyerek incelemesini yapacak. O sürecin içinde yargı yoluyla devam edilecek'' dedi.

CMK 250. MADDE

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesinde yapılması gündemde olan değişiklik ve bunun etkilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Atalay, özel yetkili mahkemelerle ilgili çalışmanın devam ettiğini anlattı. Atalay, şöyle konuştu:
''Kalkacak mı, başka şekil mi alacak, yetkileri mi sınırlanacak henüz ortada yok ama bir çalışma var. Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğunda bu çalışma sürüyor. Bu çalışma bitince ya üçüncü pakete ya dördüncü pakete dahil olacak.''

SEÇMELİ DERS ve YENİ EĞİTİM YILI

Atalay, yeni eğitim yılında Kürtçe'nin yanı sıra Arapça gibi dillerin de seçmeli ders olarak okutulacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu çok önemli bir adım. Bu şu anda kültürel haklar, çoğulcu yapıyı oluşturma yönünde attığımız en önemli adımdır diyebilirim. Kürtçe, Zazaca, Arapça olabilir. Dil olarak şu anda Milli Eğitim Bakanlığı o talebe göre yapacaktır. Karadeniz'de bir dil de olabilir. Bir çok yerde zaten kimi diller unutulmuştur. Bunun çok büyük ferahlık ve rahatlık getireceğine inanıyorum. Bunlardan korkmamak lazım."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakan YardımcısıBeşir AtalaySüleyman DemirelTurgut Özal
Görüş Bildir