Emeklilik Yaşı Yükselecek mi?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'220 Bin Kişi Çekten Hapse Girecekti'

'220 Bin Kişi Çekten Hapse Girecekti'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Emeklilik Yaşı Yükselecek mi?

Başbakan Yardımcısı Babacan, emeklilik yaşının artırılmasına yönelik çalışma olup olmadığına ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNBC-e'de katıldığı bir programda soruları yanıtladı.

Emeklilik yaşı ve sosyal güvenlik harcamalarıyla ilgili bir soru üzerine Babacan, önümüzdeki dönemle ilgili sosyal güvenlik açıklarının nasıl azaltılabileceğine ilişkin teknik kurulların çalışmalarını yaptığını söyledi. Babacan, ''Ancak bizim bugün itibariyle bu konularla ilgili verilmiş bir kararımız yok. Bir yandan bu konularla ilgili çalışmak bir ihtiyaç ama bunu yaparken de sosyal adaleti koruyarak, geniş kesimlerin hak edilmiş haklarında herhangi bir kayba sebep olmadan nasıl çözülebilir? Teknik çalışmalar her zaman olur ama bu konuda verilmiş bir kararımız yok'' diye konuştu.

Reformlara 'şaheser' benzetmesi

Dünya Sağlık Örgütü'nün, Dünya Bankası'nın veya diğer bağımsız kuruluşların yazdıkları raporlarda, Türkiye'deki sağlık reformları için ''şaheser'' deyiminin kullanıldığını anlatan Babacan, maliyetlerin kontrol altında olduğunu, bunun yanı sıra hizmet kalitesinin her geçen gün arttığını söyledi.

Ufak tedbirler olabilir

Babacan, bu konularla ilgili her yıl küçük küçük tedbirlerin de alındığını belirterek, ''Dolayısıyla her yıl ufak şeyler oluyor. Önümüzdeki dönemle ilgili henüz verilmiş bir kararımız olmamasına rağmen ufak tedbirler olabilir ama bunlar çok sansasyon oluşturacak, konuyu temelden etkileyecek şeyler asla olmaz. Daha çok nasıl tasarruf edebiliriz? Nasıl israfı önleyebiliriz? Bunlara yönelik adımlardır'' dedi.

Vergi ve fiyat ayarlaması yok

Babacan, vergi ve fiyat ayarlaması konusunda bu sene atacakları başka bir adım olmadığını belirterek, gelecek sene farklı konularda küçük küçük birkaç adım daha olabileceğini ifade etti.

220 bin kişi cezaevine girecekti

Babacan, çekteki hapis cezası kaldırılmasa, hapse gireceklerin sayısının 220 bine ulaşacağını belirtti. Toplamda dönen çeklere bakıldığında 9 ayda oranın yüzde 4,36 olduğuna dikkati çeken Babacan, hapis cezası kalkmasına rağmen 4,36'nın büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

Asgari ücretliden vergi alınmaması konusunu da değerlendiren Babacan, ''Bütçe tarafına da bakmak lazım. Mali yüküne de bakmak lazım. Anayasa çalışmalarının tümü bitip paket halinde önümüze gelmeden yorum yapmak çok doğru değil'' dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının çok hata yaptıklarını ifade eden Babacan, ''Not düşürmede daha hızlılar, ama not artırmada korkak ve ürkek davranıyorlar'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ali BabacanBaşbakanBaşbakan Yardımcısıvergi
Görüş Bildir