Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

-195 Derecede Donmamak “Leidenfrost Etkisi”

 > 
68PAYLAŞIM

195 derece ile vücudumuzun herhangi bir noktası temas etmesi halinde karşılaşacağımız tablo kuvvetle muhtemel, temasın gerçekleştiği noktanın donarak, birkaç saniye içerisinde kemikten kırılıp tuzla buz olması olacaktır. Bunu sıvı azota elinizi sokarak deneyebilirsiniz 

Ancak aşağıdaki videoda sıvı azota elini sokup çıkaran ve hiçbir zarar görmeyen bir adam var, yukarıdaki söylediğimle ters düşen bir durum. Bunun sebebini açıklamadan önce Azot hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Azot -195.79 santigrat derecede kaynamaya başlar bu diğer bir deyişle sıvı azottur. Eğer bir cismi sıvı azotun içerisine atarsanız saniyeler içersinde donar. Peki bu adam elini sıvı azota sokup çıkarmasına rağmen neden bir zarar görmüyor?

Bunu Leidenfrost etkisi ile açıklayabiliriz. İnsan vücudunun sahip olduğu ortalama sıcaklık 36.5 santigrat derecedir. Bu sıcaklıktaki bir maddenin sıvı azot ile temas etmesi hızlı bir kaynama reaksiyonuna sebebiyet verir. Buharlaşan sıvı el ile sıvı arasında bir koruma duvarı oluşturarak birkaç saniyeliğine üstün bir koruma sağlar. Ancak bu durum çok riskli, çünkü videodaki adamın eli birkaç saniye daha azot ile temas etse büyük ihtimalle donmuş bir organın sahibi olacak…

Başta da söylediğimiz gibi bunu denemeyin ancak Leidenfrost etkisinin anlaşılması adına güzel bir örnekleme olan bu video ile sizleri başbaşa bırakıyor ve iyi seyirler diliyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir