"14 Aralık Siyasi Değil"

 > -
"14 Aralık Siyasi Değil"

Partisinin 5. Olağan Kongresi'nde konuşan Başbakan Davutoğlu, 14 Aralık operasyonunun siyasi değil yargı süreci olduğunu söyledi. Davutoğlu, basın özgürlüğünün tehdit altında olduğuna yönelik eleştirilere de tepki gösterdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi’nde konuştu. 14 Aralık operasyonunun siyasi bir süreç olmadığını söyleyen Davutoğlu, bunun bir yargı süreci olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, “Geçtiğimiz hafta başlayan yargı süreciyle ilgili haksız spekülasyon yapanlara cevap vermek istiyorum. 14 Aralıkta başlayan bu süreç, siyasi bir müdahaleyle başlamadı. Bu bir yargı sürecidir” dedi.

Başbakan, ‘Tahşiyeciler’ grubunu kastederek, “Uydurma delillerle mağdur edilen bu cemaat, hiçbir şiddete bulaşmayan bu insanlar gelip yargıya başvurmuşlar, haklarını istemişlerdir” dedi.

“2010’da 30'u aşkın vatandaşımızın haksız suçlamalarla ve yalan bir takım delillerle bürolarına yerleştirilen silahla kurulan kumpaslarla 17 ay hapis yatmasının karşısında onların yaptığı şikayet süreciyle başlamıştır” diyen Başbakan Davutoğlu, bunun bir insan hakları davası olduğunu söyledi.

"Basın özgürlüğü teminat altında"

Başbakan, dosyanın içeriği bilinmeden operasyona kınamalar gelmesini de şöyle eleştirdi:

“Daha dosyanın içeriği bilinmeden, bir Pazar günü bunu basın özgürlüğüne müdahale olarak yansıttılar. Hemen yurtdışındaki odaklar harekete geçti. Bir pazar sabahı AB açıklama yaptı. Hükümetimiz hakkında kirli bir kampanya başlattılar. Bu kampanyayla hükümetimize ve ülkemize dönük bir karalama faaliyeti yürüttüler.”

“Bu operasyonlarda basın özgürlüğünü ilgilendiren bir konu söz konusu değildir” diyen Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’de basın özgürlüğü teminat altındadır. Ama hiç kimse bulunduğu mevki gereği de hesap sorulamaz değildir. Nasıl biz siyasetçiler millete hesap veriyorsak, herkes hesap verecek” dedi.

Davutoğlu, “Vatandaşlarımız üzerinde asılsız delillerle şantaj uygulayanlar bilsinler ki, bir daha böyle bir olaya cesaret edemeyecekler. İşte bürokrasiye sızmış bu çeteye karşı 28 Ağustos’ta burada verdiğimiz sözün gereğini yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir